Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı.
#1
Değerli din kardeşlerim. Bugün sizlere Kur’an dan Yunus suresi 106. ayette, Rabbin bizleri uyardığı ayeti sizlere hatırlatıp, üzerinde düşünmenizi rica ediyorum. Önce ayeti yazalım.

Yunus 106: Sana ne bir yarar, ne de bir zarar verebilecek durumda olmayan varlıkları, Allah'la beraber anıp, onlara yalvarıp yakarma: çünkü eğer böyle yaparsan, muhakkak ki zalimlerden olursun!

Allah bu ayetiyle çok açık, bir şeyler anlatmak istiyor bizlere, peki bu ne olabilir? Allah benim yarattığım varlıklardan yardım isteme, yardımı yalnız benden iste diyor bizlere. Çünkü onların sizlere ne faydası dokunur, nede zarar verecek güçleri vardır.

Gerçekten Kur’an ı anlayarak, düşünerek okuyan bir insan, yaptığımız onca büyük yanlışların hemen farkına varacaktır. Allah her şeyden nice örnekleri, değişik ifadelerle verdim ki anlayasınız der bizlere. İşte bu konu ile ilgili elçisinin görevini, yetkisini, sorumluluğunu belirleyecek açıklamayı, bakın nasıl yapıyor ayetlerinde. Sizce çok açık değil mi? Tüm bu yetki ve sorumluluğu veren Rabbimiz olduğuna göre, bizlere düşen hükümlere iman etmek olmalıdır, fikir yürütmek ilaveler yapmak değil.

Araf 188: De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim, elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.

Ahkaf 9: De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahye dilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim.

Ankebut 18: "Eğer yalanlarsanız bilin ki, sizden önceki ümmetler de yalanlamıştı. Resule de düşen, açık bir tebliğden başka şey değildir.

Ankebut 50: "Ona Rabbinden (başkaca) mucizeler indirilmeli değil miydi?" derler. De ki: Mucizeler ancak Allah'ın katındadır. Ben ise sadece apaçık bir uyarıcıyım.

Neml 92: "Ve Kur'an'ı okumam (emredildi). Artık kim doğru yola gelirse, yalnız kendisi için gelmiş olur; kim de saparsa ona de ki: Ben sadece uyarıcılardanım.

Allah bu ayetlere benzer, o kadar güzel örnekler veriyor ki bizlere, aklını zerre kadar kullanan, bütün gerçekleri apaçık görecektir. Bu konuların çok daha iyi anlaşılması için verdiği örnek, çok düşündürücüdür. Lütfen bu ayeti, bizlere öğretilen onca rivayetlerle karşılaştırınız, daha sonra sanırım yaptığımız yanlışlar anlaşılacaktır.

Muhammet 19: Şu halde bil; gerçekten, Allah'tan başka ilah yoktur. Hem kendi günahın, hem mümin erkekler ve mümin kadınlar için mağfiret (af) dile. Allah sizin dönüp-dolaşacağınız yeri bilir, konaklama yerinizi de.

Allah bu ayetiyle de açıklık getiriyor konuya. Allahtan başka yardım istenecek kimse yoktur diyor ve elçisinden örnek verip, kendi günahların ve iman eden diğer insanların günahları içinde dua etmesini söylüyor. Elbette Allah elçisinin günahlarını, ona verdiği görev ve başarılarından ötürü bağışlayacağını da müjdeliyor kendisine. Önemli olan bizlerin günahlarıdır, bizler eğer yanlışlarımıza devam ederde, edindiğimiz velilerden, âlim, ulema, dediğimiz kişilerden yardım istemeye çalışır ve onlar bizlere şefaat edecek dersek, sanırım hesap günü halimizin ne olacağını tahmin etmek, çok zor olmasa gerek. Bakın onu bile söylüyor Yaradan.

Zümer 60: Allah'a yalan isnat edenleri, kıyamet günü yüzleri simsiyah halde görürsün. Kibirliler için cehennemde bir barınak mı yok.

Allah bu sözleriyle neyi kast ediyor olabilir? Elbette Rabbim bizlere, rehber olsun diye gönderdim dediği, sorumluluğunuz Kur’an dan dır dediği kitapta, hiç bahsedilmediği halde, birilerinin bunlarda Allah katındandır dedikleri sözlere, iman edenlere sesleniyor.

Allah bu kitaptan hesaba çekileceksiniz dediği halde, acaba Kur’an ın dışından da hükümlerden daha sonra hesap sorar mı? Bunu eğer düşünürsek ve söylersek, o kadar yanlış bir şey yapmış oluyoruz ki, doğrusu bunu söylemeye dilim varmıyor.

Sizlere bazı ayetler hatırlattım. Buna benzer yüzlerce ayet var, lütfen onları da okuyunuz. Tüm bu bilgileri bir araya getirdiğimizde, Allahtan başka yardım isteyecek, şefaat dileyecek hiç kimsenin olmadığı çok açıktır. Hatırlayınız Allah ın elçisi, peygamberimiz bile kendi günahları için Allah a dua etmesi gerektiği örneğini veriyorsa, sanırım bizlere düşen duası kabul edilen kullar olmak için, çaba göstermekten başka çıkışımız olmadığını bilmeliyiz.

İsterseniz bizlere öğretilen bilgilerimizi hatırlayalım. Bizlere din ulemalarının, şeyh ve tarikat liderlerinin şefaatçi olduğunu söyleyip, hesap günü bizler adına şefaatçi olacaklarını anlatanların, acaba KUR’AN dan hiç mi haberleri yok. Yoksa bu ayetlerin üzerlerini örtüp, toplumdan gizleyerek, kendi çıkarlarına mı hizmet ediyorlar? Ne dersiniz, bu sorunun cevabını da her beşer kendisi bulmalıdır. Çünkü herkes kendisinden sorumludur, kendi imtihanını kendisi verecektir. Eğer beşerden medet umup, ondan yardım isteyerek şefaatçi ediniyorsak, bakın Rabbim Yunus suresi 106. ayetin en sonunda bunları yapanlara ne diyor.

(çünkü eğer böyle yaparsan muhakkak ki zalimlerden olursun!)

Zalimlerden olmayı istemiyorsak, yalnız Rahmandan yardım dileyelim. Her gün namazlarımızda, yalnız senden yardım dileriz diyerek, Allaha söz verdiğimiz halde, yaptığımız yanlışın artık farkına varalım.

Dilerim Rabbimden, Kur’an ı rehber alan, onun hükümlerini hayatına geçirmek için çaba gösteren, Yalnız Allahtan yardım dileyen, hesap günüde yüzleri ak olan kullarından oluruz.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
Beğenenler:
#2
Hepsini okuyamadım kusuruma bakma, ancak zaten Kur'a-ı Kerim'de asırlar önce de yazan şeyler,şimdi de yazıyor. Ancak bilim bunu daha yeni yeni keşfediyor. Asıl bilim Kur'an-ı Kerim'de yazıyor, her şey Kur'an-ı Kerim'de. Kur'an-ı Kerim hayatı,gerçekleri,bilimi, herşeyi anlatıyor zaten. Yazı için de teşekkürler bu arada exciting
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kader Konusu Ve Allah ın Takdiri. halukgta 1 27 07-12-2016, Saat: 11:38
Son Yorum: the_zizil
  Allah ın Kitabı Kur'an ı, Göz Göre Göre Tahrif Etmek. halukgta 0 64 10-10-2016, Saat: 19:12
Son Yorum: halukgta
  Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? halukgta 0 71 26-08-2016, Saat: 16:54
Son Yorum: halukgta
  Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim) halukgta 0 81 03-08-2016, Saat: 20:54
Son Yorum: halukgta
  Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Server63 1 157 05-02-2016, Saat: 20:55
Son Yorum: KingSkrupellos
Anahtar Kelimeler

Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. indir, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Videosu, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Online izle, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Bedava indir, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Yükle, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Hakkında, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Nedir, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Free indir, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Oyunu, Yunus Suresi 106. Ayet ve Allah ın Uyarısı. Download


1 Ziyaretçi