Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım
#1
Selamun aleyküm arkadaşlar şimdi sizlere XML hakkında geniş bilgi paylaşımında bulunacağım exciting

XML, interneti kullanarak veri alışverişi yapan sistemler ve platformlar arasındaki veri iletişimini standart hale getirmek için tasarlanan bir işaretleme dilidir. İngilizcesi eXtensible Markum Language olan XML, Türkçeye Genişletilebilir İşaretleme Dili olarak girmiştir. XML’in çıkış tarihi Microsoft’un .Net teknolojisinin çıkış tarihiyle kesiştiği için bir çok kişi tarafından Microsoft tabanlı bir teknoloji olarak bilinmektedir. Fakat sanılanın aksine bu teknoloji W3C (World Wide Web Consortium) tarafından tasarlanan bir veri iletişim standardıdır.


XML’ e neden ihtiyaç duyulmuştur?

XML standardı ortaya çıkmadan önce, bir yazılımda veya veritabanında kullanılan verilerin başka bir platforma taşınması sırasında birçok problemle karşılaşılıyordu. İletilen bilgi kümesinde ki veri yapısının, diğer sistemdeki yapıya uygun hale getirilmesi işlemi uzun zaman alıyor ve karmaşık süreçler gerektiriyordu. Ayrıca tasarlanan bu sistem ve fonksiyonların işlem sonucunda başka alanlarda kullanılması mümkün olmuyordu. Bu durumun önlenmesi amacıyla standart bir veri iletim teknolojisinin geliştirilmesi gerekliliği üzerine XML dili ortaya çıkmıştır.

XML’in temel özellikleri nelerdir?

XML, HTML gibi hiyerarşik bir işaretleme dilidir. Ancak XML’de kullanılan etiketler, HTML’den farklı olarak kişiler tarafından belirlenir. İsimlendirme konusunda insiyatifi bize bırakan XML, diğer konularda katı ve kesin kurallara sahiptir.


www.deccal.org

Bir XML dosyası oluşturulurken aşağıdaki kurallara uyulması gerekir.

XML etiketleri hiyerarşik bir yapıda oluşturulmalıdır.
Açılan etiketler mutlaka kapatılmalıdır.
XML’ de etiketlere nitelik atanabilir.
Xml Case Sensitive bir dildir.


XML dilini nerelerde kullanabilirim?

XML dili günümüzde veri iletimiyle alakalı her alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde web siteleri için site haritası oluşturma, veritabanlarının aktarılması, yazılım paketleri içerisindeki bağımlılıkların tanımlanması, finansal verilerin iletimi, dosya sistemlerinin oluşturulması, bilimsel içeriklerin depolanması gibi yüzlerce alanda XML teknolojisi kullanılmaktadır.


Bir XML dosyasının içeriği neye benzer?


Kod:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<kullanicilar>
        <kullanici id="1">
                <ad>Ahmet</ad>
                <soyad>Yılmaz</soyad>
        </kullanici>
        <kullanici id="2">
                <ad>Cenk</ad>
                <soyad>Yiğit</soyad>
        </kullanici>
        <kullanici id="5">
                <ad>Hülya</ad>
                <soyad>Erdem</soyad>
        </kullanici>
        <kullanici id="8">
                <ad>Gamze</ad>
                <soyad>Yılmaz</soyad>
        </kullanici>
</kullanicilar>

ALINTIDIR !
Beğenenler:
#2
Xml uzantılı shelleride unutmayalım exciting
Beğenenler: H4KİK4T

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ruby’e Giriş: Ruby Nedir? archavin 2 623 13-05-2014, Saat: 11:00
Son Yorum: iMoGeN
Anahtar Kelimeler

XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım indir, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Videosu, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Online izle, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Bedava indir, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Yükle, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Hakkında, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Nedir, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Free indir, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Oyunu, XML Nedir, Ne İşe Yarar? Geniş Anlatım Download


1 Ziyaretçi