Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WordPress Mi Blogger Mı?
#1
www.deccal.org

İnternet dünyasının baş döndürücü bir hızla büyümesiyle beraber, blog açmak ve yönetmek popüler hâle geldi. Buna bağlı olarak blogculuk da, teknoloji blogu, gezi blogu, yemek tarifleri blogu gibi onlarca kategoriye ayrıldı ve hızla büyümeye devam etti. Aslında bakarsak blog açan ve açmak isteyen herkes şunu ister; “Blog açayım ama yönetmesi kolay olsun, uğraştırmasın”.

İnsanlar bunu düşünmekte gayet haklılar. Çok şükür, bir takım zeki insanlar blogculuğu kolaylaştırmak için çözümler geliştirmişler. İşte en popüler blog araçlarından Blogger ve WordPress karşılaştırması.
Not: Bu makalede Blogger ve WordPress CMS sistemi karşılaştırılmıştır.

Blogger

www.deccal.org

Blogger, Google tarafından 90’ların sonlarına doğru kullanıma açıldı. Dünya genelinde ve Türkiye’de oldukça popüler bir platform. Peki Blogger en iyisi mi, kötü mü? Aslında cevap biraz da size bağlı…

»İyi Yönler

#Kullanımı Ücretsiz

Evet, birçok kişinin öncelikle dikkat ettiği kısım burası. Bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi bu. Birkaç dakika içinde ücretsiz blogunuzu açıp başlayabilirsiniz. Eğer Google hesabınız (gmail hesabı olarak da bilinir ? ) varsa Blogger ile blog açabilirsiniz. Gmail hesabınızda oturum açıp Blogger sayfasına gidin, “Yeni Blog” butonuna tıklayın. Gerisi kolay. Ancak bekleyin, henüz karşılaştırmaya başlamadık.

#Oldukça Sade

Blogger, direkt olarak “blog aç, yazı yaz, paylaş” mantığı üzerine kurulu. Basit bir metin editörü ile bunu yapabilirsiniz.

#Adsense ile Entegre

Adsense’i biliyorsunuzdur. Daha önce duymadıysanız adsense nedir yazımıza göz atabilirsiniz. Blogger ile Adsense onayı almanın daha kolay olduğu söylenir. Yani Google’ın Blogger kullanıcılarına biraz kıyak geçmesi gibi bir durum.

#Yerleşik İstatistikler

Artistik bir başlık gibi oldu galiba ? Her neyse. Blogger’da sitenizdeki anlık online ziyaretçi sayısını ve bazı istatistikleri görebilirsiniz. Bu işlev için Google Analytics’i de kullanabilirsiniz.

#Son Derece Güvenli

Blogger ile oluşturulan siteler, Google’ın sunucularında barındırılır. Yani endişe duyacağınız son şey blogunuzun güvenliğidir. Google nasıl korunuyorsa blogunuz da o kadar korunuyor diyebiliriz.


»Kötü Yönler

#Diğer siteler ile benzer tasarımlar

Blogger sitelerinde, anlaşılır şekilde bir benzerlik söz konusu. Tema seçeneği fazla değil, ve WordPress’teki gibi gelişmiş temalar bulmak neredeyse imkânsız. Hiçbir şekilde özelleştirme yapamazsınız demiyorum ama WordPress’i gördükten sonra Blogger’a tasarım için 10 üzerinden 3 falan verebiliriz. Ancak yeterince bütçeniz varsa özel tema yaptırmanız veya hazırkilerden satın almanız mümkün.

#1 MB sayfa limiti

Google, sayfalarınızın 1 MB’tan daha fazla boyut kaplamayacağını söylüyor. İşte Blogger’daki Sınırlamalar sayfasından edindiğim bilgi:

Tekil sayfaların (blogunuzun ana sayfası veya arşiv sayfalarınız) boyutu 1 MB ile sınırlıdır. Bu sınır birkaç yüz sayfa metin için yeterli olacaktır, ancak blogunuzun ön sayfasında yüzlerce yayın listeliyorsanız bu durum soruna neden olabilir. Bu sınıra ulaşırsanız “006 Lütfen Blogger Destek birimine ulaşın” şeklinde bir hata mesajı görürsünüz. Ana sayfanızdaki yayın sayısını azaltarak bu sorundan kaçınabilirsiniz. Bu sayede sayfanızın daha hızlı yüklenmesi gibi bir ek avantaj da elde edersiniz.

Yani yazılarınızda birden fazla yüksek çözünürlüklü resim kullanmanız sorun oluşturabilir.
#İpler Google’ın Elinde

Google’ın Blogger kullanımı için bazı şartları var. Elbette hemen “Şartları Kabul Ediyorum” butonuna tıklayıp geçerseniz bu şartları okumamış olursunuz. Bilerek veya yanlışlıkla bu şartları ihlal ederseniz, uyarı gönderilmeksizin blogunuz kapatılabilir. Yani özgürlüğünüz biraz kısıtlanmış oluyor. Ayrıca her şeye rağmen, Blogger’da özelleştirebildiğiniz kısımlar oldukça sınırlı.

#Taşınması Zor

Eğer bir gün Blogger’dan vazgeçip sitenizi taşımak isterseniz bu, sizi zorlayacaktır. Ziyaretçi sayınız bu süreçte olumsuz etkilenebilir. WordPress’te ise sitenizi az bir uğraşla istediğiniz hostinge taşıyabilirsiniz.

#Destek

Blooger kullanırken karşılaştığınız sorunlar için çözüm bulmak bazen çok zor olabilir. WordPress’te ise milyonlarca kullanıcı, geliştirici ve WordPress eğitim sitelerinde sınırsız destek bulabilirsiniz.

#Domain

Blogger’da blog açmak isterseniz (.blogspot.com) ekini kabul etmelisiniz. Yani websiteniz “birblog.com” değil de “birblog.blogspot.com” olabilir. Tabi bu çok büyük bir sorun değil. Ancak profesyonelleşmenin önünde bir engel. Bir .com alan adı alıp bunu Blogger ile kullanabilirsiniz.

WordPress

www.deccal.org

WordPress şu ana kadar ki en gelişmiş İçerik Yönetim Sistemi (CMS). 10.000’lerce eklenti ve tema seçeneği ise bunu kanıtlıyor. WordPress ile yapılabileceklerin sınırı yok ve blog açmak için de çok iyi bir seçim.»İyi Yönler
www.deccal.org


#Websiteniz Tamamen Sizin

İstediğinizi paylaşın, istediğinizi yapın. Yasalara aykırı bir davranışta bulunmadığınız sürece kontrol sizin elinizde.
#Gelişmek İçin Uygun

E-posta listeleri oluşturun, istediğiniz yere reklam koyun, sitenizi güçlendirecek eklentiler kullanın. Hedefinize giden yolda gereken esneklik WordPress’te. WordPress kullanırken tek limit, sizin koyduğunuz limittir.

#Tasarım ve Temalar

WordPress kullandığınızda ücretli veya ücretsiz binlerce temadan birini seçip kolayca yükleyebilirsiniz.
Ayrıca temayı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Sitenizin içeriği ne olursa olsun, size uygun bir tema mutlaka var.
#Destek

WordPress kullanırken karşılaştığınız sorunlara internet üzerinde çok kısa sürede çözüm bulabilirsiniz. Tüm Webmaster forumlarında, yerli ve yabancı yüzlerce sitede WordPress ile ilgili çözümler mevcut. İngilizceniz iyiyse WPMUDEV sitesini kesinlikle tavsiye ederim.

#SEO ve Hız

WordPress için popüler SEO eklentilerinden birini yükleyip sağlam bir SEO’ya sahip olabilirsiniz. Hız için de gerekli eklentiler ve dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Biraz vakit ayırdığınız takdirde tam donanımlı bir blog hazırlayabilirsiniz. Ne de olsa emeksiz yemek olmaz.»Kötü Yönler
#Biraz Vakit Alabilir

WordPress, Blogger’dan daha kapsamlı özelliklere sahip. Dolayısıyla bazı işlevleri öğrenmek uzun sürebilir ama kesinlikle zor değil.
#Bakım Gerekir

Arabalar nasıl suyuydu, benziniydi, lastik, temizlik gibi bakımlara ihtiyaç duyuyorsa WordPress de biraz öyledir. Ancak, zaten bir hedefiniz varsa bu bakımları yaparken bile zevk alacaksınız. Ki zaten zor işler değil bunlar da.
#Güvenlik

WordPress kullanırken sitenizi bir hostingde barındırmanız gerekir. Dolayısıyla birkaç güvenlik önlemi almalısınız. Neyse ki WordPress zaten güvenli bir sistem. Yine de önemli güvenlik ayarları için ücretsiz birçok eklentiden birini kullanabilirsiniz. Güvenliği sağlamak zor olmasa da biraz bu konuya yoğunlaşmanız gerekebilir.
#Biraz Masraf

WordPress sitenizi barındırmak için ücretsiz hosting de bulabilirsiniz. Ancak kaliteli olmayacağını söyleyeyim. Aylık 5-10 TL’den başlayan fiyatlarla bu işi halledebilirsiniz.

SONUÇ
Objektif olarak karşılaştırma yapmaya çalıştık. Artık ihtiyaçlarınız ve hedeflerinize göre karar verebilirsiniz.

Blogger basit olmasının yanında kısıtlıdır. Ücretsizdir. Domain, host masrafları gibi ihtiyaçlar WordPress kullanımı için gerekli ancak buna kesinlikle değer.

Blogger ile ücretsiz ve kolayca bir blog açabilirsiniz. WordPress, biraz daha ilgi gerektirir.
Blogger, son derece güvenlidir. WordPress’te güvenlik için üzerinize düşenler var. Eğer ciddi bir proje düşünüyorsanız WordPress kullanın. Tabi son karar yine sizin. Makaleyi okuduktan sonra aklınızda şekillenenlere göre kararınızı verebilirsiniz.
Beğenenler:
#2
Seo İçin Söylersek WordPress Optimizasyona Daha Uygun
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

WordPress Mi Blogger Mı? indir, WordPress Mi Blogger Mı? Videosu, WordPress Mi Blogger Mı? Online izle, WordPress Mi Blogger Mı? Bedava indir, WordPress Mi Blogger Mı? Yükle, WordPress Mi Blogger Mı? Hakkında, WordPress Mi Blogger Mı? Nedir, WordPress Mi Blogger Mı? Free indir, WordPress Mi Blogger Mı? Oyunu, WordPress Mi Blogger Mı? Download


1 Ziyaretçi