Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 4 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak
#1
Bu yazımızda Windows 8‘de Prefetch ve SuperFetch’i devre dışı bırakmak konusu üzerinde duracağız. Bilgisayarlarında depolama için mekanik sabit disk kullananların Prefetch ve SuperFetch’i devre dışı bırakmamaları tavsiye ediliyor. Fakat yeni nesil Flash yonga esaslı ve hızlı çalışan SSD’lere gelindiğinde işler değişiyor. Windows işletim sistemleri tarafından oluşturulan Prefetch dosyası bilgisayardaki bir program her çalıştırıldığında programın kullandığı dosyalar hakkında bilgi depolar. Prefetch dosyası bünyesinde depolanan bilgiler bir programın sonraki açılışlarında yüklenme süresinin iyileştirilmesini ve açılış süresinin optimizasyonunu sağlar. SuperFetch ise programların olası girişimlerini tahmin edip gerekli bilgilerin hızlı şekilde belleğe aktarılmasında rol oynuyor. Bu özelliğin tahmin algoritması elbette yüzeysel ve bir gün içerisinde çalıştırılması muhtemel üç sonraki program tahmin edilebiliyor. Prefetch ve SuperFetch depolama birimi olarak geleneksel sabit disklerden faydalanan bilgisayarlarda verilere hızlı şekilde erişilebilmesini sağlıyor. Fakat SSD’li sistemlerde bu özellikler gereksiz yazma işlemlerinin gerçekleştirilmesine neden oluyor. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri bilgisayarda depolama için bir SSD’nin kullanıldığını tespit ettiklerinde Prefetch ve SuperFetch’i otomatik olarak devre dışı bırakıyor. Fakat bazı sebeplerden ötürü Windows 7 ve Windows 8′de Prefetch ve SuperFetch’i devre dışı bırakmak isteyebilir ya da bu özelliklerin etkin olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Windows 7 ve Windows 8′de Prefetch ve SuperFetch’i devre dışı bırakmak oldukça kolay.

Windows işletim sistemlerinde SuperFetch’i devre dışı bırakmak için masaüstünde Windows + R tuşlarına basın, açılan “Çalıştır” penceresine “services.msc” yazıp Enter’a basın. Karşınıza gelen Hizmetler listesinden SuperFetch’i bulun. Çift tıklayın ve görüntülenen “Başlangıç türü” açılır menüsünden “Devre dışı” yı seçip “Tamam” a tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda değişiklik etkinleştirilecektir.

Windows işletim sistemlerinde Prefetch’i devre dışı bırakmak için masaüstünde Windows + R tuşlarına basın, açılan “Çalıştır” penceresine “regedit” yazıp Enter’a basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi içerisinde “HKLM \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters” yolunu izleyin.

“EnablePrefetcher” girdisine çift tıklayın. “EnablePrefetcher” için tercih edilebilir değerler şu şekilde sıralanabilir:

0: Prefetch’i devre dışı bırakır.
1: Uygulamaların çalıştırılması durumunda Prefetch etkinleştirilir.
2: Prefetch başlangıçta etkinleştirilir.
3: Uygulama çalıştırılması durumunda ve başlangıçta Prefetch etkinleştirilir.

Varsayılan değer olarak 3 belirlenmiş. Prefetch’i devre dışı bırakmak için 0 yazın ve değişikliği onaylayın.

Ek olarak SuperFetch’i devre dışı bırakmak için yine aynı bölümde bulunan “EnableSuperfetch” girdisini kullanabilirsiniz.

0: SuperFetch’i devre dışı bırakır.
1: SuperFetch’i yalnızca boot dosyaları için etkinleştirir.
2: SuperFetch’i yalnızca uygulamalar için etkinleştirir.
3: SuperFetch’i başlangıç dosyaları ve uygulamalar için etkinleştirir.

Gördüğünüz gibi Windows işletim sistemlerinde Prefetch ve SuperFetch’i devre dışı bırakmak için bu basit adımları izlemek yeterli oluyor. Yapacağınız değişikliklerin sistem yeniden başlatıldığında etkinleştirileceğini unutmayın.

www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org


Beğenenler:
#2
Ellerine sağlık kardeşim exciting
En büyük acizlik,kendinden başkası gibi görünmektir.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Win8 Parlaklığı Ortama Göre Ayarlama KingSkrupellos 1 373 24-04-2015, Saat: 16:40
Son Yorum: C0D3R
  Win8 Kullanıcı Adını Değiştirmek KingSkrupellos 0 520 31-07-2014, Saat: 15:10
Son Yorum: KingSkrupellos
  Win8 Klavye Kısayolları KingSkrupellos 0 402 31-07-2014, Saat: 15:06
Son Yorum: KingSkrupellos
  Win8 Ağ Köprüsü Oluşturmak KingSkrupellos 0 382 31-07-2014, Saat: 15:00
Son Yorum: KingSkrupellos
  Win8 Ekran Kapatmak için Beklenen Süreyi Ayarlamak KingSkrupellos 0 349 31-07-2014, Saat: 14:57
Son Yorum: KingSkrupellos
Anahtar Kelimeler

Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak indir, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Videosu, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Online izle, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Bedava indir, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Yükle, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Hakkında, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Nedir, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Free indir, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Oyunu, Win8 Prefetch ve SuperFetchi Devre Dışı Bırakmak Download


1 Ziyaretçi