Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu
#1
Merhaba ben KingSkrupellos.Bu yazıda hem genel olarak şifreleme hakkında bilgi vereceğim hem de Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) özelliğini sağ tuş menüsüne nasıl ekleye bileceğinizi anlatacağım.
www.deccal.org
Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) ile veri şifreleme ve şifrelenen verileri kurtarma ilgili video
http://www.youtube.com/watch?v=jWHJYqku_lo
Windows 7 EFS Dosya Şifreleme
http://www.youtube.com/watch?v=7z0Gc-OFwRc
Windows 8 EFS Sistemi
http://www.youtube.com/watch?v=rOyD8XNCDDA
Windows 8.1 EFS Sistemi
http://www.youtube.com/watch?v=RDXrACou6Us
Şifreleme nedir?

Şifreleme, yalnızca doğru şifreleme anahtarına sahip kişi tarafından düzenlenip okunabilmesini sağlamak amacıyla, ileti veya dosyanın içeriğini karıştırarak güvenliğini artırmanın bir yoludur. Örneğin, bir web sitesinden alışveriş yaparsanız, güvenliği sağlamak amacıyla adresiniz, telefon numaranız ve kredi kartı numaranız gibi işlem bilgileri şifrelenir.
Windows 2 tür şifreleme kullanır;


1- Şifreleme Dosya Sistemi (EFS)
Şifreleme Dosya Sistemi (EFS), bilgileri sabit diskinizde şifrelenmiş bir biçimde depolamak için kullanabileceğiniz bir Windows özelliğidir. Şifreleme, bilgilerinizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olmak için Windows tarafından sağlanan en güçlü korumadır.BitLocker'den farkı tüm diski değil dilediğiniz dosyaları şifrelemenize imkan vermesidir.


2- BitLocker Sürücü Şifrelemesi

www.deccal.org

BitLocker şifreleme sistemiminin konu ile alakası yok ama olayı tam anlamanız ve bilginin tamamlanması adına kısaca hakkında bilgi vermeyi uygun buldum.Konu tamamen Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) ile alakalıdır

Windows'un yüklü olduğu sürücüde (işletim sistemi sürücüsü) ve sabit veri sürücülerinde (örn. dahili sabit sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için BitLocker Sürücü Şifrelemesi'ni kullanabilirsiniz Çıkarılabilir veri sürücülerinde (örn. harici sabit diskler veya USB flash sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için ise BitLocker To Go'yu kullanabilirsiniz.

Ayrı ayrı dosyaları şifrelemenizi sağlayan Dosya Şifreleme Sistemi'nden farklı olarak, BitLocker sürücünün tamamını şifreler. Normal şekilde oturum açıp dosyalarınızla çalışabilirsiniz ancak BitLocker, korsanların parolanızı keşfetmek için güvendiği sistem dosyalarına erişmesini veya sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarıp farklı bir bilgisayara takarak sürücünüze erişmesini engelleyebilir.

İşletim sistemi sürücüsünü şifrelerseniz, BitLocker başlangıç sırasında bilgisayarınızda güvenlik riski oluşturabilecek koşullar (örneğin, BIOS üzerindeki değişiklikler veya başlangıç dosyalarındaki değişiklikler) olup olmadığını kontrol eder. Olası bir güvenlik riski algılanırsa, BitLocker işletim sistemi sürücüsünü kilitler ve sürücünün kilidinin açılması için özel bir BitLocker kurtarma anahtarı gerektirir. BitLocker'ı ilk etkinleştirdiğinizde bu kurtarma anahtarını oluşturduğunuzdan emin olun; aksi takdirde, dosyalarınıza erişiminizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızda Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongası varsa, BitLocker bu yongayı kullanarak, şifrelenmiş işletim sistemi sürücüsünün kilidini açmak için kullanılan anahtarları mühürler. Bilgisayarınızı başlattığınızda, BitLocker, sürücünün anahtarlarını TPM'ye sorar ve sürücünün kilidini açar.Veri sürücülerini (sabit veya çıkarılabilir) şifrelerseniz, bir parola veya akıllı kartla şifrelenmiş sürücünün kilidini açabilir ya da bilgisayarda oturum açtığınızda otomatik olarak kilidi açılacak şekilde sürücüyü ayarlayabilirsiniz.BitLocker'ı istediğiniz zaman askıya alıp geçici olarak veya sürücünün şifresini çözüp kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

• Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) sadece Windows 7 Professional, Ultimate ve Enterprise sürümlerinde mevcuttur.
• BitLocker Sürücü Şifrelemesi ise sadece Windows 7 Ultimate ve Enterprise sürümlerinde mevcuttur.
• Her şart altında mutlaka sertifikanızı yedekleyin.
Burada bazı yanılgıların olabileceğini düşünerek olaya konuşma dilinde bir açıklık getireyim;

Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) ile şifrelediğiniz dosya ve klasörleri şifrelerini açmadan görebileceksiniz.Bu yüzden " Aaa bu çalışmıyor" demeyin.Bunu görebilmenizin sebebi bu şifreleme sadece sizin kullanıcı hesabınız dışındaki kullanıcılar için geçerlidir.Yani siz örneğin D: sürücüsündeki bir fotoğrafı bu yöntem ile şifrelediğinizde bilgisayarda diğer kullanıcı hesaplarından biri ile oturum açan bir kullanıcı (Örn. kardeşiniz) bu dosyaları açamayacakken siz diğer standart dosyalar gibi şifresiz bir şekilde görebileceksiniz.Ayrıca diskin sökülüp başka bir bilgisayara takılması durumunda da bu dosyaları elinde sertifika olmayan biri göremeyecektir. Tabii bu aynı zamanda bu şifrelediğiniz dosyaları sizin kullanıcı hesabınız ile oturum açabilen herkese karşı korumasız olduğu anlamına gelir.Kullanıcı hesabınız bir parola ile kullanılmıyorsa bu şifrelemenin bir anlamı yoktur.
• "E bu dosya ve klasörlere parola atayıp şifreleyemez miyim?
Hayır. Windows bu tür şifrelemeyi desteklemez.Bunun için 3. parti bir program kullanmalısınız.

Şifre Çöz – Şifrele dosyasını indir => https://app.box.com/shared/8s2uh0mk3o
2- İndirdiğiniz dosyayı açtığınızda içinde 2 tane .reg dosyası çıkacak;

• şifrele-şifreyi çöz ekle
• şifrele-şifreyi çöz kaldır


ihtiyacınız olana çift tıklayın ve gereken onayları verin.
Hepsi bu...
www.deccal.org
Bu makalenin açıklama bölümlerinde büyük oranda Microsoft makalelerinden yaralanılmıştır.
www.deccal.org


Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı + Videolu + Resimli KingSkrupellos 1 737 31-10-2015, Saat: 12:08
Son Yorum: BYHAKLİRT
  Internet Hızlandırma Yöntemleri + Videolu Resimli Anlatım KingSkrupellos 0 832 01-08-2014, Saat: 17:01
Son Yorum: KingSkrupellos
  Windows 8 Gizli Dosyaları Gizle/Göster Seçeneği Yok ise Çözümü KingSkrupellos 0 218 28-07-2014, Saat: 01:09
Son Yorum: KingSkrupellos
  Bios'dan CD/DVD Boot Etme + Resimli Videolu Anlatım KingSkrupellos 0 448 27-07-2014, Saat: 22:49
Son Yorum: KingSkrupellos
  VirtualBox Kullanımı + Resimli Videolu Anlatım KingSkrupellos 0 328 26-07-2014, Saat: 18:57
Son Yorum: KingSkrupellos
Anahtar Kelimeler

Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu indir, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Videosu, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Online izle, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Bedava indir, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Yükle, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Hakkında, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Nedir, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Free indir, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Oyunu, Win7'de Sağ Tuş Menüsüne "Şifrele-Şifreyi Çöz" Seçeneği Ekleme + Videolu Download


1 Ziyaretçi