Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wi-Fi Yerine Li-Fi
#1
www.deccal.org
Işıktan gelen enerjiyi kullanan ve 100 kat daha hızlı olan LiFi bir gün WiFi iletişiminin yerini alabilecek mi?

WiFi bağlantısının hayatımızda yeni bir çığır açtığı bir gerçek. İnternete her an hızlı bir şekilde ulaşmamıza, bunun için kablo mecburiyetinden kurtulmamıza yardımcı oldu, bu arada mobil internet faturamızı da hafifletti ve tıpkı su ve elektrik gibi hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Öyle ki herhangi bir kesinti ya da yavaşlamada hemen telefona sarılıp servis sağlayıcının müşteri hizmetleri yetkilisine hiddetle çıkışıyoruz. Diğer taraftan WiFi mükemmel bir bağlantı sayılmaz. Veri iletimi için radyo dalgaları kullandığı için bazı sınırlandırmaları ve tabii ki birçok cihaz aynı anda bağlandığında karşılaşabileceğimiz bant genişliği problemleri de var.
Ayrıca, özellikle sinyaller evimizin duvarlarını aştığında şifreleri kırılarak tanımadığımız veya istemediğimiz kişiler tarafından ele geçirilebiliyor. Dahası, gittikçe daha fazla cihaz WiFi özelliği kazandığından sinyallerin birbirine karışması nedeniyle sorunlar da artıyor. Bugün sırtımızı WiFi teknolojisine dayıyor olabiliriz ancak uzmanlara göre yeni sistemler geliştirmek gerekiyor. Bunlardan biri uzun dönemde gerçek çözüm olabilir.

WiFi ile rekabet edebilecek en yeni sistemlerden biri de “Light Fidelity”kısaltması olan LiFi; yani verileri radyo dalgaları yerine sıradan LED ampullere yerleştirilen yarıiletkenler sayesinde ışıkla ileten bir bağlantı teknolojisi. İlk bakışta tuhaf gelebilir, çünkü kullandığı LED ampulün parlaklığını, dolayısıyla ışık yoğunluğunu çok yüksek hızlarda arttırıp azaltarak ikili sistemde sinyaller yaratıp alıcı cihaz tarafından tercüme edilecek anlamlı veriler haline getiriyor.
Bu gerçek zamanlı veriler bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonların internete erişimine olanak tanıyor. LiFi halihazırda yalnızca 150Mb/sn hızında iletişim kurabiliyor ancak yapılan testler bu teknolojinin standart bir geniş ağ bağlantısının 250 katı, yani 10 Gb/sn hıza kadar ulaşabileceğini gösteriyor. Bu nedenle araştırmacıların heyecanını ve ilgisini hak ediyor. Bu teknoloji üzerinde yoğun olarak çalışanlardan biri de Edinburgh Üniversitesi’nde mühendislik dalında bir profesör olan Harald Haas.

LiFi terimini 4 yıl önce ilk kez ortaya atan ve 2011 yılında bu konuda bir TED konuşmasında paylaşan da kendisi. Teknolojiyle ilgili tartışmalar bu konuşmanın ardından hızlandı ve kısa sürede veri transferi için yeni bir alternatif olarak önem kazandı. Aslında Haas teknolojinin geleceğinden o kadar emin ki, PureLiFi adında, LiFi kullanan cihazların geliştirilmesi ve üretimi üzerinde çalışan bir firmanın da kurucu ortağı. Şirketin değeri 14 milyon euro’yu geçiyor.

Hatta kısa süre önce yaptığı yeni yatırımlarla değerini 15 milyon euro’ya yükseltti. Profesör Haas, “LiFi fikri aslında nispeten eski. Alexander Graham Bell, 1880 yılında fotofonu icat ettiğinde iletişim için ışığın kullanılabileceğini ispatlamıştı” diyor. “Ancak gerçek LiFi fikri, LED ışıklar çıktığında doğdu, çünkü veriyi gerçekten hızlı iletebilme özelliğine sahipler. Bunu, 12 yıl önce üniversitede ilk projeme başladığımda, veriyi modülasyon tekniği ile bilgiyi LED üzerinden aktarmayı amaçlarken fark ettim. Bu deney çok başarılı olmuştu”.

Prof Haas, tüketiciye yönelik ürünlerin pazara 5 yıl içinde sunulabileceğine ve herkesin 4G, 5G, WiFi gibi bu teknolojiyi de kullanacağına inanıyor. Haas’a göre halihazırda tek bir cihaz eklenerek Li-Fi özelliği kazandırılabilecek 14 milyar LED ampul bulunduğunu da hatırlatıyor. Bu ampullere tavandan ethernete bağlı bir kablo eklenerek yeni teknoloji ile uyumlu hale getirilebilir. Böylesi güçlü bir altyapı ile LiFi bağlantısının dünya çapında yaygın hale gelmesi hiç uzak görünmüyor.

Teknolojinin temel avantajlarından biri de zaten mevcut olan başka bir teknolojiye yapılan bir ekleme olması: Bu eklenti ile ampulün işlevi kısıtlanmıyor, ve zaten çok hızlı kırpıştığı için ışığın her zaman açık olduğu algılanıyor. Bu sayede insanlar kullandıkları ampulden kesintisiz olarak faydalanmaya devam ediyorlar.
En büyük acizlik,kendinden başkası gibi görünmektir.
Beğenenler: teo
#2
Paylaşım için Teşekkürler - Okuyalım ona göre yorum atalım exciting
www.deccal.org


Beğenenler: Stallk3r
#3
(17-01-2016, Saat: 03:58)KingSkrupellos Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım için Teşekkürler - Okuyalım ona göre yorum atalım exciting

Eyvallah herkesden önce bilgilenmek gerek ki ona göre yorum atalım kiss OKUYUN BEYLER exciting
En büyük acizlik,kendinden başkası gibi görünmektir.
Beğenenler:
#4
eline sağlık koçum
Beğenenler:
#5
(17-01-2016, Saat: 04:04)D3NG3 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: eline sağlık koçum

Eyvallah paşam kiss
En büyük acizlik,kendinden başkası gibi görünmektir.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Wi-Fi Yerine Li-Fi indir, Wi-Fi Yerine Li-Fi Videosu, Wi-Fi Yerine Li-Fi Online izle, Wi-Fi Yerine Li-Fi Bedava indir, Wi-Fi Yerine Li-Fi Yükle, Wi-Fi Yerine Li-Fi Hakkında, Wi-Fi Yerine Li-Fi Nedir, Wi-Fi Yerine Li-Fi Free indir, Wi-Fi Yerine Li-Fi Oyunu, Wi-Fi Yerine Li-Fi Download


1 Ziyaretçi