Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosyal mühendislikte hedefe yönelik
#1
Sosyal mühendislikte hedefe yönelik saldırılarda, toplum mühendislerinin uyguladıkları metot kadar saldırı öncesi izledikleri yaklaşımında, istenilen verilerin elde edilmesinde ve sağlanan bu bilgilerin kullanımı konusundada önemli rol oynar.

Tıpkı bir bulmacanın parçaları gibi her bilgi kendi başına ilgisiz durabilir. Ancak parçalar bir araya getirildiğinde, açık bir resim oluşur. Kevin Mitnick

Sosyal mühendisliği bulmaca yazarlarına, toplum mühendislerini ise bilmece mereklılarına benzetebiliriz. Herhangi bir bulmaca yazarı örnek bir bulmaca hazırlarken, '' önce soldan sağa onikikare: Bir nehir adı: Sonra yukarıdan aşağıya, onaltı karelik bir düşünür adı. Bu iki dizeyi titizlikle saptamak gerekecek. Çünkü, bulmacanın diğer sözcüklerinin seçimi bu iki dizeye bağlı. Tüm bulmacanın harf dağılımını gerçekleştirirken, sözcükleri tek tek düşünmeyip, < bütün > ü göz önünde tutmak gerekecek. '' Sosyal mühendislikteki holism kavramınıda bilmeceye benzetebiliriz. Var olan bilgilerin elde edilen bilgiler ile bir bütünlük sağlaması saldırının başarıyla sonuçlanması açısından büyük bir öenm arz eder.

'' Ülkenin birinde, içinde hep körlerin yaşadığı bir şehir varmış. Günlerden birgün, savaşa giden bir hükümdar, bu şehrin yakınlarında konaklamış. Hükümdarın yanında, düşmanlarına korku versin diye savaşa götürdüğü koca birde fil varmış. O civarlarda daha önce kimse ne fil görmüş, ne de duymuş. Hükümdarın yanında eşi benzeri görülmemiş kocaman bir hayvan bulunduğu haberi yayılınca, körler şehri halkı < Bu fil denen şey neyin nesidir ? > diye meraka düşmüş. Toplanıp en akıllılarından üç kör seçmişler. Gidip fil denilen hayvanın nasıl birşey olduğunu öğrenip kendilerine anlatmakla görevlendirilmişler.

Körler filin yanına varmışlar. Fili el yordamıyla incelemeye başlamışlar. Tabi herkes filin neresenie rastladıysa orasını inceleyebilmiş. Geriye döndüklerinde şehir halkı toplanmış. Filin hortumunu tutmuş olan birinci kör, < Fil dedikleri uzun, yumuşak, içi buru gibi boş, hava püskürten son derece güçlü bir yarattık, > diye açıklamış. Filin bacağını bulup incelemiş olan ikinci kör ise, < Fil çok kalın, çok sert, silindir şeklinde, sütuna benzeyeniri bir hayvandır, > diye bildirmiş. Kulağı tutmuş olan üçüncü kör ise şaşıp kafasını kaşımış: < Hiç bile değil. > demiş. < Fil, acayip şekilde yassı ve geniş, halı gibi yayvan, fakat çok kalın ve kaba yapıdadır, > diyerek bulgularını özetlemiş.''

'' Öyküdeki üç kör de hem haklı, hem haksız. Her biri, kendi incelediği parçayı gerçeğe yakın anlattığı için haklı, ama bu parçalardan genelleyerek bütünü ( filin tamamaını ) bulamadıkları için hepsi de yanılmakta. Bütünün değişik parçalarının incelenmesiyle sınırlı bir miktar bilgi ediniliyor. Ama körler bütünü, bu bilgileri birbirine ekleyerek bulamıyorlar. Bu parçada olduğu gibi bazı durumlarda, bütün hakkında fikir sahibi olmadan parçaları ayrı ayrı incelemek yetersiz kalır. Çünkü buna benzer durumlarda bütün, değişik parçaları bir araya getirerek elde edilemez. Her bütün, parçalarının toplamından daha farklı nitelikte olur.

Sosyal mühendislik, elde edilen bilgilerin bir araya getirilmesi ve diğer bilgilerle bir birliktelik oluşturması halinde, sonucun en hızlı şekilde gerçekleşmesine yardım eden unsurları kapsar. Bu nedenle toplum mühendisleri, yaptıkları saldırıları bulmacaya benzetir, her yeni harf yeni bir sözcüğün doğmasına neden olabilir.

Konu Alıntıdır
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Telefon Çalma Sosyal Mühendislik RichWarrior 5 26 Dün, Saat: 19:53
Son Yorum: the_zizil
  Sosyal Mühendis Geliştirici Kitap Meazadki 58 2,309 07-12-2016, Saat: 13:08
Son Yorum: HackciBaba
  USB Rubber Ducky Deluxe / Sosyal Mühendislik Mucizesi KingSkrupellos 2 104 16-11-2016, Saat: 21:32
Son Yorum: Kolonkun
  Sosyal Mühendislik İle Pc Çökertme H4Sec 61 4,462 09-11-2016, Saat: 14:56
Son Yorum: SkyBattel
  Sosyal Mühendis E kitap Aldatma Sanatı Mehmet KK 3 89 25-10-2016, Saat: 15:38
Son Yorum: memoloc31
Anahtar Kelimeler

Sosyal mühendislikte hedefe yönelik indir, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Videosu, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Online izle, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Bedava indir, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Yükle, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Hakkında, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Nedir, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Free indir, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Oyunu, Sosyal mühendislikte hedefe yönelik Download


1 Ziyaretçi