Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi
#1
Selamün Aleyküm ben KingSkrupellos. Bu dökümanda ( Saldırı Tespit Sistemleri ) IDS, IPS VE IDPS
üzerinde duracağım. İnşallah dökümanımı beğenirsiniz.
Sebepi => Web Sitelerinizi ve PC’leriniz hacklenmekten kurtarmaktır. Daha çok kişisel bilgisayar değilde,
firmaların yapması gereken görevlerdir ama ben yinede bu konuda değişik ingiliz forumlarından aldığım ve
wikipedia’dan aldığım ve çevirdiğim cümlerlerle sizlere aktarmaya çalışacağım inşallah. Konu hakkında çok
kısa bir şekilde duracağım bu sefer fazla uzatmamaya çalışacağım.
Not => Döküman KingSkrupellos’a aittir. Kesinlikle alıntı değildir. Oluşturulan döküman çeviri içeriklidir.
IDS : Intrusion Detection Systems ( Saldırı Belirleme Sistemi ): Kötü niyetli ağ hareket ve bağlantılarının testipi için kullanılan sistem. Amacı tanımlama ve loglamadır.Birde ağ üzerindeki trafiği sürekli olarak izleyen ve şüpheli bir paketle karşılaştığında (türüne ve ayarlarına göre) bu paketi kaydeden, ağ yöneticisine alarm gönderen ve ateş duvarı üzerindeki ilgili trafiği kapatarak ağ güvenliğini sağlayan cihaz ya da yazılımdır. Firewall’lar paketlerin geçmesini kısıtlayabildikleri halde, bir saldırı gerçekleştirilmesi durumunda otomatik olarak kendilerini yeniden programlama yeteneğine sahip değildirler. IDS sayesinde hem saldırılara karşı korumak istediğiniz sisteme saldırı gerçekleştirildiğini anlayabilir, hem de bu saldırıyı yapan kaynagın bir daha sisteminize erişmesini engelleyebilirsiniz. IDS aynı zamanda saldırı yapıldığında, firewall veya router gibi iletişim ağı cihazlarını yeniden konfigüre ederek tekrar aynı yolla saldırı yapılmasını engeller.
IDS’in sensör ve yönetim konsolu olmak üzere iki temel bileşeni vardır.
Nasıl Çalışır? => Network Sensör : Ağımızı dinleyen sensör (Network Sensör), tüm ağımızdaki trafiği sürekli dinler kendi veri tabanında atak olarak tanımlanmış işlemleri (yetkisiz erişim, trojan, SYNflood, port scan) tesbit ettiği an bu paketleri bloklar. Genelde sadece bu işlemi yapmak için kurulan bir pc üzerinde çalışır.
Server Sensör : Ana makinalarımıza yüklenen sensörlerdir. Server sensörler sadece yüklü oldukları makina üzerindeki trafiği dinlerler. Üzerinde çalıştıkları makinaların işletim sisteminden aldıkları bilgileri incelerler (sistem loglarını) bu sayede makinaya erişim bilgilerini (yetkili/yetkisiz), kaynak kullanımı, dosya silinmesi vs. gibi tüm işlemler hakkında bilgi sahibi olurlar. Network sensörlerle aynı veri tabanını kullanırlar ve veri tabanında atak olarak tanımlanmış işlemleri tesbit ettikleri an bu istekleri bloklarlar.
www.deccal.org
IPS : Intrusion Prevention Systems ( Saldırı Önleme Sistemi ) : Kötü niyetli ağ hareket ve bağlantılarının önlenmesi için kullanılan sistem. Amacı kötü niyetli ağ hareketlerinin önlenmesidir. Eğer exploit başarılı olursa saldırgan pc’yi yada siteyi ele geçirebilir bundan dolayı IPS önler saldırganın siteye saldırmasını. Yani bir diğer anlamda her türlü aygıtta (hardware yada software) bilinen yada bilinmeyen saldırıları tespit etme ve saldırı başarılı olmadan onu önlemesi için kullanılır. IPS’i güncel hayata örneklemek gerekirse boğaz köprüsünün üzerine koyulan bir kameraya benzetebiliriz ve kameraya deriz ki “köprüden geçen kırmızı araçları izle, nereye gittiğini bana bildir ya da kırmızı araba geçerse hemen polis ekiplerine bildir ve köprü çıkışında bu araçları durdur”.IPS internet üzerinden gelen saldırılara karşı kurumunuzun network ağını koruma altına alır. Network’ünüze sızmış kötü niyetli kişilerin ya da virüs bulaşmış bilgisayarların kurumunuzdan internet ortamına doğru saldırı gerçekleştirmesini durdurabilir.Daha güvenli bir network ortamı sağlanmasına yardımcı olur.
www.deccal.org
www.deccal.org

IDPS : Intrusion Detection and Prevention Systems ( Saldırı Belirleme ve Önleme Sistemi ): Kötü niyetli ağ hareket ve bağlantılarının önlenmesi ve tanımlanması için kullanılan sistem. Amacı tanımlama, loglama, limitleme ( bazı sistemler belli bir limitin üstüne çıktığında saldırı kabul edilir. ) ve durdurmadır.
www.deccal.org
www.deccal.org
Ayrıca İngilizce olarak Wikipedia adresinden daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ben sadece kısa olarak özetledim bunları, İngilizceden Türkçeye çevirmeye çalıştım.
Intrusion Detection Systems =>
Kod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Intrusion_detection_system
Intrusion Prevention Systems =>
Kod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Intrusion_prevention_system
Intrusion Detection and Prevention Systems =>
Kod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Intrusion_Detection_and_Prevention_Systems
Anahtar Kelimeler => IPS, IDS, IPDS nedir, ne işe yarar. Intrusion Detection Systems Türkçe, Intrusion Prevention Systems Türkçe, Intrusion Detection and Prevention Systems, Anlatım.
www.deccal.org


Beğenenler:
#2
Eline Sağlık
İnsɑnlɑr değişmez değişen tek şey şɑrtlɑr ve çıkɑrlɑr...
Beğenenler:
#3
bilgi için teşekkürler exciting
Beğenenler:
#4
sağolunkiss
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Online Bilgi Toplama Araçları CyberHacker 3 45 Dün, Saat: 09:17
Son Yorum: HackciBaba
  WifiSlax Hakkında Geniş Döküman Dark-Capar 1 91 23-08-2016, Saat: 09:45
Son Yorum: KingSkrupellos
  XSS Açıkları Hakkında Dark-Capar 3 96 14-08-2016, Saat: 22:42
Son Yorum: Dark-Capar
  XSS Açıklı Sistemleri Düzeltme Sorusunun Cevabı CaLVINaToR 1 116 01-08-2016, Saat: 14:25
Son Yorum: KingSkrupellos
  RFI Açıklı Sistemleri Düzeltme Sorusunun Cevabı CaLVINaToR 1 88 01-08-2016, Saat: 14:25
Son Yorum: KingSkrupellos
Anahtar Kelimeler

Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi indir, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Videosu, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Online izle, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Bedava indir, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Yükle, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Hakkında, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Nedir, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Free indir, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Oyunu, Saldırı Tespit Sistemleri - IPS - IDS - IPDS Hakkında Bilgi Download


1 Ziyaretçi