Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları
#1
Hangi dili kullanırsanız kullanın değişkenler programlama işleminin olmazsa olmazlarıdır. Eğer daha önceden başka bir programlama dili ile ilgilendiyseniz bilirsiniz ki değişkenler programımız çalışırken string, integer, boolean vb. tipine bakılmaksızın elimizdeki verileri depoladığımız alanlardır. Biz değişkeni yok etmesek bile programımız çalışmayı sona erdirdiğinde kullandığımız değişkenler hafızadan silinecektir.Genel olarak baktığımızda değişkenleri elimizdeki verileri bellekte belirli bir yere yerleştirmek ve ihtiyacımız olduğunda da hızlıca çağırmak için kullanıyoruz.


Kod:
kisi = "cyberizm"
puts kisi
Yukarıdaki örnekte kisi isimli bir değişken oluşturduk ve içine Ahmet İşcan değerini atadık. Daha sonra puts komutu yardımıyla değişkenimizi ekrana yazdırdık.

Yukarıda da gördüğünüz üzere Ruby’de de değişkenlere atama işlemini =(eşittir) ile yapmaktayız. Diğer dillerde olduğu gibi Ruby’de de değişken oluştururken belirli kuralları dikkate almalıyız.


Ruby’de Değişken Tanımlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Değişkenlerimiz tek parça olmalıdır. Değişken isimlerinde boşluk kullanılmaz.
(Örn: kisi, isimsoyisim, rubydersleri vb.)
Değişken isimleri sadece harflerle ve alt çizgi ile başlayabilir. Özel karakterlerle veya sayılarla başlayamaz.(Örn: isim, _isim, degisken vb.)
Değişkenlerimiz sadece harfleri, sayıları ve alt çizgiyi içerebilir. Özel karakterleri içeremez.(Örn: isim, isim_soyisim, renk1, sayi3 vb.)
Ruby’de değişken isimleri büyük-küçük harf duyarlıdır. Yani ahmet ile Ahmet farklı iki değişkendir.
Beğenenler:
#2
Sagolsın Calıskan Kardesım ;)
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ruby’e Giriş: Ruby Nedir? archavin 2 622 13-05-2014, Saat: 11:00
Son Yorum: iMoGeN
  Ruby’de Operatörler archavin 2 388 13-05-2014, Saat: 11:00
Son Yorum: iMoGeN
  Ruby'de Matematiksel İşlemler archavin 1 411 13-05-2014, Saat: 09:19
Son Yorum: SiRReaLSTaR
Anahtar Kelimeler

Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları indir, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Videosu, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Online izle, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Bedava indir, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Yükle, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Hakkında, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Nedir, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Free indir, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Oyunu, Ruby’de Değişkenler ve Değişken Tanımlama Kuralları Download


1 Ziyaretçi