Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Php Nedir ?
#1
PHP Ne İşe Yarar?
PHP web için tasarlanmış bir dildir. Web sayfalarınızda PHP ile;
Uzun süren işlemlerinizi basit kodlarla kısa sürede yapabilir
Sunucu ziyaretçi ilişkisi kurabilir(bknz: forum sistemleri vs.)
Her bir içerik için tek tek Html sayfa hazırlamak yerine bilgileri veritabanından alabilir (bknz: İçerik yönetim sistemleri)
ve internet üzerinde yapmak istediğiniz bir çok fantezinizi gerçekleştirebilirsiniz exciting .[/b]

Neden Php Öğrenmeliyim?
Şu an aklınıza neden PHP öğrenmeliyim zaten bedava forum sistemleri, içerik yönetim sistemleri mevcut diyebilirsiniz. Eğer böyle düşünüyorsunuz yazının geri kalanını okumanıza gerek yok. Size son bir iyilik olarak bedava forum sistemi için SMF’yi bedava içerik yönetim sistemi için ise WordPress ve Joomlayı önerebiliriz. Tabi bunları kullanmaya başladığınızda kendi eklentilerinizi , temalarınızı ve kendinize özgü düzenlemelerinizi yapmak isterseniz tekrar PHP’nin kollarına atlamanız gerekebilir. O yüzden şahsi tavsiyem devam etmenizdir. Fazla bilgi göz çıkarmaz hele vaktiniz varsa exciting .

PHP Nasıl çalışır?
PHP yorumlayıcısı bulunan serverlarda çalışır. Genellikle bu serverlarda PHP gibi açık kaynak kodlu olan linux kuruludur. Tabi eklentilerle Windows serverlarda da çalışabilir. Eğer PHP’yi bir serverda değil de kendi bilgisayarınızda çalıştırmak istiyorsanız Xampp adlı programı önerebilirim. Bu programla bilgisayarınızda bir çok PHP fonksiyonunu çalıştırabilirsiniz. Ama bir servera ait özellikleri kullanmak isteyen fonksiyonlar hariç. Mesela mail() fonksiyonu gibi… Bu fonksiyonları kullanırken bedava PHP destekli alan veren siteleri kullanabilirsiniz.
Program için çok kısa bir kullanım açıklaması yapmak gerekirse; kuruyorsunuz, daha sonra çalıştırıyorsunuz, daha sonra da çalıştırmak istediğiniz PHP dosyanızı Xampp’ın kurulu olduğu dizinde ki “htdocs” klasörüne atıp tarayıcınıza localhost yazıp dosyaya ulaşıyorsunuz (yada http://127.0.0.1/ ). Easyphp ile Mysql veritabanı yönetim sistemi de bilgisayarınıza kurulur. Bunun yönetim bölümüne de (ki ona phpmyadmin deniyor) http://localhost/phpmyadmin adresinden ulaşabilirsiniz. Son olarak da istediğiniz yere Xampp’ın sağ altta bulunan ikonuna sağ tıklayıp açılan menüden istediğiniz yeri seçerek de ulaşabilirsiniz exciting .

Neden PHP?
Aslında bu sorunun cevabını ben de tam olarak bilmiyorum. Ama kendisi çok sevimlidir ve en büyük rakibi olan Asp’nin Microsoft’a ait olması beni Asp’den uzaklaştırdı ve PHP ile dost yaptı (Teşekkürler Microsoft exciting ). Şaka bir yana kendisi ;
Hızlıdır
Kolay öğrenilir
Kolay öğretilir exciting
Kolay kullanılır
Maliyet düşüktür (bkn: php ücretsiz + bknz: $Windowsserverlerinfiyati>$Linuxserverlarinfiyati)
Özgür bir harekettir ve açık kaynaklıdır
Bir çok veritabanına bağlanabilir…….(yani devamı var ama yazmaya gerek yok siz anladınız)
Yazımı PHP ile “Merhaba dünyalı biz dostuz” yazarak bitirmek istiyorum. Aslında her dilde yeni başlayanlara “Merhaba Dünya”(“Hello World”) yazdırılır ama biz programlamayı ve programcıyı tam olarak anlatması adına “Merhaba dünyalı biz dostuz”‘u seçtik.

Kod:
echo "Merhaba dünyalı biz dostuz";
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Web Servisi Nedir ve Ne İçin Kullanılır CyberHacker 0 21 04-12-2016, Saat: 00:35
Son Yorum: CyberHacker
  CSRF Açığı Nedir? Nasıl Kullanılır? Dark-Capar 3 112 16-08-2016, Saat: 20:41
Son Yorum: ReqDeq
  Shell Nedir Nasıl Kullanılır H4Sec 34 1,911 04-01-2016, Saat: 16:06
Son Yorum: SydorTal
  BotNet Nedir? iMoGeN 2 743 04-01-2016, Saat: 00:13
Son Yorum: ERTUĞRUL
  Shell Nedir - Kullanımı - Nerede Kullanılır Sorusunun Cevabı KingSkrupellos 5 1,610 06-11-2015, Saat: 08:11
Son Yorum: abadan
Anahtar Kelimeler

Php Nedir ? indir, Php Nedir ? Videosu, Php Nedir ? Online izle, Php Nedir ? Bedava indir, Php Nedir ? Yükle, Php Nedir ? Hakkında, Php Nedir ? Nedir, Php Nedir ? Free indir, Php Nedir ? Oyunu, Php Nedir ? Download


1 Ziyaretçi