Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PC Güvenliği ve Virüsleri
#1
Merhaba arkadaşlar burada sizlerle virüslerle ilgili dökümanları paylamaya çalışacağım.

HANGİ DOSYALARA VİRÜS BULAŞABİLİR
Başka kullanıcıların size gönderdiği dosyaları engellemekle birlikte, bütün dosya tiplerinin bilgisayar virüslerini taşıyamadığını not etmek gerekir.

Hangi dosya tipleri virüs içerebilir?
Liste bazen program dosyaları da denilen çalıştırılabilir dosyalarla başlar. Windows içinde bu dosyaların uzantıları Exe ya da Com’dur. İlgili ya da diğer dosya tipi
SYS uzantılı sistem dosyalarıdır.Tüm bu dosya tipleri virüs kodları içerebilir.
Çalıştırılabilir dosyaları otomatik olarak çalıştıran dosyalarda risklidir. Bazen yığın dosyası olarakta adlandırılan bu dosyalar tipik olarak BAT ve PIF uzantılıdır.bu dosyaların kendileri büyük olasılıkla virüs kodları içermezken,virüs bulaşmış dosyaları
Otomatik olarak çalıştırabilir ve böylece sisteminizi riske atabilir
Visual Basic Scrip dosyaları da, sisteminiz üzerinde çalıştırılabilir dosya gibi işleyeceğinden risklidirler. Bu dosyalar VBS uzantılıdır.
Makro virüsleri yüzünden belge dosyalarına da virüs bulaşabilir.
Bunlar Microsoft Word, Excel ve PowerPoint’te oluşturduğunuz DOC, DOT, XLS, XLW, PPT uzantılı dosyalardır.
Bazı film kodları da virüs içerebilir. Özellikle WMV, AVI dosyaları, bu tarzda bir miktar risk taşımaktadır. QT ve MPEG dahil olmak üzere diğer film dosyası tipleri, virüs bulaşma riski taşımaz.
Aynı alanda sayısal ses dosyalarında henüz virüs görülmedi.MP3,WMA, LQT, WAV ya da MID dosyaları çalıştırıyorsanız, güvendesiniz.

UZANTI DOSYA TİPİ BULAŞABİLİR Mİ?
ADE Microsoft Access projesi Evet
ADP Microsoft Access projesi Evet
AVI Film Evet
BAT Yığın Evet
JSE JavaScript Evet
DOT Word şablonu Evet
MDE Microsoft Access veritabanı Evet
SCR Ekran koruyucu Evet
INF Kurulum bilgisi Evet(Registry’i değiştirir)
REG Kayıt girişi Evet(Registry’i değiştirir)
VB Visual Basic Evet
Bu bilgiler sadece çalıştığınız dosyalarını görebiliyorsanız faydalıdır.Windows’un son versiyonlarındaki en popüler seçeneklerden biri,bilinen dosya tipleri için uzantıları gizlemektedir.Bu seçenek işaretlendiğinde sadece dosya adını görür uzantıyı göremezsiniz.
UYARI:Virüs yazarlarının zararsız bir görünüm vermek için,uzantıdan önce asıl dosya isminin sonuna .doc ya da .txt ekledikleri iki noktalı (ya da iki uzantılı)dosyalara karşı dikkatli olmalısınız.Tam dosya adı myvirüs.jpg.exe iken myvirüs.jpg şeklinde bir dosya göreceksiniz ve program indirme tuzağına düşersiniz.
KAYNAK: Michael Millerin PC Güvenliği ve Virüsleri kitabından alıntıdır.
Beğenenler:
#2
Kitabtan bilgi dağıtmak için gerekli yerlerle görüştünmü ? eğer almadıysan başına bi sıkıntı almadan forum yöneticilerine konuyu kapattır.
Beğenenler:
#3
Teşekkürler kiss Bence okuyun gerisini boşverin exciting
Beğenenler:
#4
kiss doğru
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PC Güvenliği için Kırılmaz Şifre KingSkrupellos 0 361 08-02-2014, Saat: 21:18
Son Yorum: KingSkrupellos
Anahtar Kelimeler

PC Güvenliği ve Virüsleri indir, PC Güvenliği ve Virüsleri Videosu, PC Güvenliği ve Virüsleri Online izle, PC Güvenliği ve Virüsleri Bedava indir, PC Güvenliği ve Virüsleri Yükle, PC Güvenliği ve Virüsleri Hakkında, PC Güvenliği ve Virüsleri Nedir, PC Güvenliği ve Virüsleri Free indir, PC Güvenliği ve Virüsleri Oyunu, PC Güvenliği ve Virüsleri Download


1 Ziyaretçi