Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı
#1
Osmanlı'nın Askeri Teşkilatlanmaları

www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org

Osmanlı İmparatorluğunda askeri teşkilatlanmanın nasıl olduğunu isimlerini ve bu grupların ne ile uğraştıklarını öğrenmek isteyen arkadaşlar için güzel bir döküman. "

Geçmişini bilmeyen, geleceğini şekillendiremez."
Beğenenler:
#2
eline sağlık reiz exciting
İnsɑnlɑr değişmez değişen tek şey şɑrtlɑr ve çıkɑrlɑr...
Beğenenler:
#3
(20-12-2013, Saat: 12:34)H4CK4L Adlı Kullanıcıdan Alıntı: eline sağlık reiz exciting

EyvAllah reis döküman fontunda ufak hatalar var ama onları bir sonraki dökümanlara daha geniş vakit ayırarak düzelteceğiz inşAllah.
Beğenenler:
#4
Olsun reis güzel olmuş exciting
İnsɑnlɑr değişmez değişen tek şey şɑrtlɑr ve çıkɑrlɑr...
Beğenenler:
#5
eline saglık güzell olmus exciting
Beğenenler:
#6
Delibaşları unutmuşsun.

OSMANLI TOKADI NEDİR?
Osmanlı tokadı, Osmanlı Ordusunda görevli askerlerinin silahsız savunma ya da saldırı durumunda kullandıkları bir vuruş türü… Elin her iki yanıyla da yapılabilen ve muhatabını sersemleten, duruma göre bayıltan ya da öldürebilen cinstendi… Bu tokatların muhatabı genel itibarıyla düşman askerleri değil, askerlerin atları olurdu…

HERKES YAPAMAZ
Osmanlı Tokadı zannedildiği üzere her Osmanlı’nın değil, yalnızca alanında uzman kişilerin uygulayabildiği bir tekniktir. Osmanlı Tokadını ‘delibaş’ isimli askerler yıllar süren eğitim sonucu atabilirlerdi. Delibaş’ların çocukluktan itibaren pirinç ve hamurla beslenip vücutlarının güçlü ve diri kalmasını sağlanır ve yine erken yaşlardan itibaren her gün yüzlerce kez yağlı ellerle mermere vurarak gelişimlerini tamamlarlardı.

SAVAŞA KEFENLE GİDERLERDİ
Delibaş’lar sefere asker kıyafetleri ile çıkar, çarpışma öncesi kefenlerini giyerek ‘hendek’lere yerleşirlerdi. Daha sonra gelen düşman askerlerinin atlarını tokatlayarak düşürürlerdi. Yıllarca mermer üzerinde tecrübe kazanmış ellerin hedefindeki atlar için 2 seçenek kalırdı: Ölmek ya da sakat kalmak.

KAFATASINDA EL İZİ ÇIKAN ATLAR!
Osmanlı tokadı gerçeği arkeolojik kazılar sonrasında daha da günyüzüne çıktı. Osmanlı’nın savaştığı topraklarda yapılan araştırmalarda bulunan bir çok at ve insan kafatasında tokat izlerinin olduğu gözlendi. Kazılar esnasında kafatası içine yani beyne doğru göçmüş insan iskeletleri hatta metal miğferlerde bile el izine rastlandı. Bu izler de tokatçıların beyin kanaması geçirtecek kadar şiddetli bir vuruşa sahip olduğunu gösterdi.

NASIL YAPILIR?
El ve kolun açısız, ve omuzdan hızla hareketiyle hedeflenen noktaya el ile yapılan temasla yapılır. En çok yüzün her iki yanına ve enseye; Bilek veya dirsek kırılmadan, omuzdan güç alınarak, büyük bir hızla atılırdı. Yüzün her iki yanına veya enseye atılabildiği gibi, asıl Osmanlı tokadı, burnu hedef alacak şekilde, yüzün tam ortasına, avuç içini germeden, aya, burun ucuna denk gelecek şekilde atılırdı. Bu şekilde, kafatasının göz çukurları arasında kalan kısmını kırarak beynine saplanır, böylece ölüme yol açardı. Böyle bir tekniğin uygulanmadığı durumlarda bile, hızlı ve çok sert biçimde atıldığı ve çok kuvvetli bir tokat olduğu için, boyun kırılmasına yol açarak da öldürebiliyordu.

Etkili şekilde atıldığında öldürücü olabilen Osmanlı tokadının çıkardığı ses bile mahvedici olabiliyormuş…

KULAĞA GELİRSE…
Kulak hizasına vurulan Osmanlı tokadı var ki… Kulağın içinde bulunan denge sıvısı ve mekanizması sarsıldığından ve kulakta kemik-kıkırdak namına sağlam bir şey kalmadığından, tokadı yiyen yine aynı şekilde can verirdi.
Beğenenler:
#7
Eline sağlık, başarılı
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Osmanlı Padişahlarının Bilinmeyen Özellikleri !!JusTBlue!! 10 1,193 08-06-2015, Saat: 18:41
Son Yorum: prodeathfix
  Osmanlı İmparatorluğunun Tarihi SİPAHİ 0 320 22-12-2014, Saat: 16:33
Son Yorum: SİPAHİ
  Osmanlı Askeri Teşkilatları H4Sec 2 653 05-06-2014, Saat: 16:58
Son Yorum: H4Sec
  Osmanlı Ordusunda Rütbeler archavin 3 790 20-12-2013, Saat: 16:04
Son Yorum: iMoGeN
Anahtar Kelimeler

Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı indir, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Videosu, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Online izle, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Bedava indir, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Yükle, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Hakkında, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Nedir, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Free indir, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Oyunu, Osmanlı'nın Askeri Teşkilatı Download


1 Ziyaretçi