Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Onion Sitelerin Çalışma Mantığı
#1
Büyük ihtimalle hepimiz TOR ile Google'a girerken nasıl bir işlemin gerçekleştiğini biliyoruz. Node listden rastgele relayler seçiliyor, ve şifreli olarak nodedan nodea, en sonunda exit nodedan Google'a aktarılıyor. Fakat Google yerine bir gizli servis olduğunu düşünürsek işlem daha kompleks bir hale bürünüyor.
Gelin birlikte inceleyelim.


-----------------------------------
1- Gizli site kendine bir public ve private key çifti oluşturur. (Ne olduklarını bilmiyorsanız bakınız: Asimetrik şifreleme)

2- Daha sonra gizli site(hidden service), TOR node listesinden kendine bazı giriş noktaları seçer.

3- Gizli site kendi public keyini seçtiği bu giriş noktalarına TOR devresi üzerinden söyler.

4- Gizli site kendine bir “gizli site tanımlayıcısı” yaratır. Bu tanımlayıcı gizli sitenin public keyini ve giriş noktalarının neler olduğunu içerir. 

5- Gizli site bu tanımlayıcıyı kendi private keyi ile imzalar.

6- Gizli site imzaladığı bu tanımlayıcıyı dağıtılmış hash tablosu (DHT)’ye söyler.

7- İstemci bu gizli sitenin $hash.onion linkini herhangi biryerden öğrenir. $hash, gizli sitenin public keyinden elde edilen 16 karakterli bir değerdir. Bu önemlidir çünkü istemcinin, DHT’nin gizli siteyi doğrulamasını sağlar.

8- İstemci, dağıtılmış hash tablosuna bağlanır ve $hash için bir sorgu(query) yapar. 

9- Eğer dağıtılmış hash tablosundan query için sonuç olumlu dönerse gizli sitenin public keyi ve giriş noktaları öğrenilir.

10- İstemci DHT’den aldığı bu giriş noktalarından rastgele bir tane seçer. Seçilen bu giriş noktasına buluşma noktası diyeceğiz.

11- İstemci bir giriş mesajı yaratır, bu buluşma noktasını ve “bir defalık sır”ı içerir. Giriş mesajı dağıtılmış hasj tablosu(DHT)’den aldığı, gizli sitenin public keyi ile bu mesajı şifreler.

12- İstemci bu giriş mesajını gizli sitenin giriş noktalarından birine söyler ve bu giriş mesajının gizli siteye aktarılmasını ister.

13- Giriş mesajı gizli siteye aktarılır. Gizli site bu mesajı kendi private keyi ile çözer.

14- Gizli site plain-text halindeki bu mesajda buluşma noktasının adresini ve “bir defalık sır”ı görür.

15- Gizli site buluşma noktasına bağlanır ve “bir defalık sır”ı iletir. Buluşma noktası istemci tarafına bağlantının başarılı olduğunu bildirir.
Beğenenler: YellowHD
#2
wowowo bilmiyordum teşekkür ederim exciting
Beğenenler:
#3
Kaliteli Paylaşımlar eline sağlık dostum exciting
www.deccal.org


Beğenenler:
#4
Teşekkürler
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Birçok Onion Sitesi CyberAngel 41 1,607 28-08-2016, Saat: 13:37
Son Yorum: FourNum
Anahtar Kelimeler

Onion Sitelerin Çalışma Mantığı indir, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Videosu, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Online izle, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Bedava indir, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Yükle, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Hakkında, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Nedir, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Free indir, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Oyunu, Onion Sitelerin Çalışma Mantığı Download


1 Ziyaretçi