Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notebook Batarya Ömrü Uzatmak
#1
Bilgisayarınızı evde fişe takılı bir şekilde kullanırken, uzun süreler de bu şekilde kullanacaksanız bilgisayarınızı kapatıp bataryayı çıkarın. Daha sonra bataryaya ihtiyacınız olduğunda yeniden takarak kullanmaya devam edin. Eğer son kullanımınızın üzerinden 2 ay veya daha fazla bir zaman geçtiyse, bilgisayarı alıp dışarı çıkmadan önce bir kontrol edip ihtiyaç halinde bataryayı şarj etmenizde fayda var. Fişe takılı olsun veya olmasın, bilgisayarınızın bataryasını hiçbir zaman cihaz açıkken çıkarmayın. Önce cihazı kapatın. Batarya ömrünü en basit olarak bu şekilde arttırabilirsiniz.

Daha derin bir bakım yapmak istiyorsanız da, bataryanızın hiçbir zaman %80’in üzerine ve %20’nin altına düşmemesini sağlayın. Fiş takılı bir şekilde çalışıyorsanız, şarj olurken bir gözünüz de miktarda olsun. Bataryanın şarjı %80’e ulaştığı zaman bilgisayarınızı kapatın, bataryayı çıkarın ve fişe takılı bir şekilde kullanmaya devam edin. Dışarıda kullanacağınız zaman da bilgisayarı kapatıp bataryanızı takın. Kullanım sırasında bilgisayarınızın bataryası %20 düzeyine indiği zaman da çok acil değilse bilgisayarınızı kapatın ve fişe takana kadar tekrar açmayın.


www.deccal.org

Eğer office uygulamalarını kullanıp internet ve veri aktarımını kullanmayacaksasınız Wi-Fi ve BlueTooth’u kapatın Laptoplarda bu işlemi kısa yoldan kapatabileceğiniz kısayol tuşları ya da ekranınızdaki programlardan bu hizmetleri devredışı bırakabilirsiniz. Gereksiz yere açık kalan Wi-Fi ve BlueTooth’u kapattığınızda tasarruf sağlayacaksınız.

Laptoplarınızda oyun oynamamaya dikkat edin. Sadece batarya ile kullanımlarında aşırı derecede güç gerektirip, ekran kartı ve işlemcinin çalışmasını arttıracaktır. Bu da sizin bataryanızın daha kısa sürede tükenmesine neden olacaktır. Yine benzer şekilde, DVD izlemek, müzik dinlemek gibi multimedya aktiviteleriniz de bu süreyi kısaltacaktır. Ama yine de film izlemek istiyorsanız bunu optik sürücünüz içerisindeki bir DVD’den yapmak yerine, o videoyu hard diskinize kopyalayın. Harici bir uygulama olarak çalışan optik sürücü ayrı bir güç harcayacağından bataryanızın kullanım süresini azaltacaktır.

Ekran parlaklığınızı ayarlayın. Yüksek seviyedeki ışık bataryanızın ömrünü kısaltacaktır. Güç seçeneklerinden ekran parlaklığını düşürmeni laptobun kullanım süresini arttıracaktır.

Laptobunuz tam şarj olduktan sonra prizden gelecek akımı keserler (Li-ion bataryalar için) Fakat kablodaki herhangi bir kopuklukta ya da siz farkında olmadan çıktığında tekrar deşarj olmaya başlar. Siz bunu bir süre sonra farkedip tekrar prize taktığınızda bataryanız tam olarak deşarj olmadığından tekrar şarj olmaya başlar bu da bataryanın ömrünü azaltacaktır. Ayrıca bu durumun bir de dezavantajı vardır. Laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha hassastırlar. Elektrik hattındaki herhangi bir voltaj düşüklüğünden oldukça kolay etkilenebilirler. Bu yüzden pilde kullanılması daha makbuldür. Çünkü herhangi bir elektrik kesintisinde ya da voltaj düşüklüğünde batarya devreye girip laptobun kapanmasına engel olacaktır.


www.deccal.org


Bataryayı dondurucu soğuk ya da çok sıcak ortamlarda muhafaza etmeyin. Isınan bataryalar hızlı deşarj olurken, soğuk bataryalar ise gerekli gücü hemen üretemedikleri için zorlanacaktır.


Kullanmadığınız anda laptobunuzun bekleme konumuna geçmesini sağlayacak Windows güç seçeneklerini ayarlayın. Örneğin bir 10 dakika hiçbir şey yapmadığınızda hard diskinizi ve ekranınızı kapatacak şekilde gerekli ayarlamaları yapın.


Bunları göz önünde bulundurduğunuz takdirde pil ömrünüzde uzama sağlancaktır. Çeşitli kaynaklardan faydalanılarak hazırlanmıştır. İyi forumlar.


Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Notebook Batarya Ömrü Uzatmak indir, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Videosu, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Online izle, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Bedava indir, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Yükle, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Hakkında, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Nedir, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Free indir, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Oyunu, Notebook Batarya Ömrü Uzatmak Download


1 Ziyaretçi