Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Name server nedir?
#1
name server bir diğer deyişle ns1 ve ns2 şeklinde tabir edilir. Ne işe yarar? Sunucunuzdaki sitelerinizin yada paylaşımlı hostinglerdeki sitelerinizin tüm dünyadaki internet kullanıcılarının sitenizi ziyaret edebilmesi için öncelikle ns1 ve ns2 kayıtlarına bakar ip sini okur sonra o ipye yönlenir. O ipdeki sunucu üzerinde siteniz de ziyaretçinin ekranına yansıtılır. Name server nasıl yaratılır. Domainizi aldığınız yerden kontrol panelinizde mevcutsa siz yaratırsınız yoksa firma yetkilerine iletirsiniz onlar yaratır.

Peki her site için ayrı ayrımı ns yaratılır? Hayır 1 sunucuya 1 tane ns1 ve ns2 yeterli olur birden fazla yaratmak sadece işinizi uzatır. Paylaşımlı hostinglerde zaten hosting firmasının ns adreslerini kullanırsınız. Yada profesyonel yönüne kaçar kendi domainize hosting firmasının ns iplerini kullanarak kendinize özel ns yaratırsınız.


ns1.domain.com ve ns2.domain.com ister tek ip ile isterseniz 2 ip le profesyonelseniz tabi dahada çoğaltabilirsiniz. Ns yarattınız ne zaman çalışır tüm dünya üzerinde aktif çalışması için 24 saat geçmesi gerekiyor. Bir domainin ns lerini değiştirirseniz 3 ila 7 saat içinde güncellenir.

Ns lerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için en basitinden dos komutu kullanabilirsiniz. başlat > çalıştır > cmd yazıp enterlayın, dos penceresine nslookup -q=ns siteadiniz.com yazin enterlayın aşağıdaki gibi bir sonuç alıyorsanız dns leriniz çalışıyor demektir.

siteadiniz.com nameserver = ns1.adresiniz.com
siteadiniz.com nameserver = ns2.adresiniz.com

ns1.adresiniz.com internet address = 91.151.xx .xx
ns2.adresiniz.com internet address = 91.151.xx.xx

mx kaydınızıda aynı yöntemle sorgulayabilirsiniz. nslookup -q=mx siteadiniz.com


adresiniz.com MX preference = 10, mail exchanger = mail.adresiniz.com


mail.adresiniz.com internet address = 91.151.xx .xx
Beğenenler: Symxq

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FTP Nedir ve FTP Komutları KingSkrupellos 0 669 09-09-2014, Saat: 01:05
Son Yorum: KingSkrupellos
  Backorder Nedir ? Mr.3xT 1 367 16-08-2014, Saat: 15:29
Son Yorum: Stallk3r
Anahtar Kelimeler

Name server nedir? indir, Name server nedir? Videosu, Name server nedir? Online izle, Name server nedir? Bedava indir, Name server nedir? Yükle, Name server nedir? Hakkında, Name server nedir? Nedir, Name server nedir? Free indir, Name server nedir? Oyunu, Name server nedir? Download


1 Ziyaretçi