Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım
#1
openSUSE 12.01 Kurulumu Resimli Anlatım
Videolu Anlatım
http://www.youtube.com/watch?v=nC8n1Pg6gto
http://www.youtube.com/watch?v=Md6LZ7EWYUE
http://www.youtube.com/watch?v=AivaUMNlEVk
Merhabalar.Yine ben KingSkrupellos. Bu yazımda 16 Kasım 2011 günü çıkmış olan openSUSE 12.01'in kurulumunu ele almak istedim. Hemen başlayalım. Bu yazının çoğunu linuxdunyam ve opensuse.org‘dan yararlandım. Dağıtımın iso kalıplarını
http://www.opensuse.org/en/

adresinden edinebilirsiniz. Hangi dosyayı indireceğinize karar veremediyseniz bu(4.1 GB) dosyayı tavsiye ederim.

Size sanal makine ile bu görüntüleri sağlayabiliyorum.

Novell gibi güçlü bir şirketin maddi desteği ile kendi topluluğu tarafından çıkarılan bağımsız bir dağıtım olması büyük bir artı. Ancak belirgin bir yeni sürüm takviminin olmaması ve bazen bir yıla kadar uzayan beklemeler ise eksi yönlerinin başında. YaST paket yöneticisini kullanan, rpm paket yapılı, kısmen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir dağıtım.

Önerdiğim iso kalıbının boyutunun bu kadar büyük olması sizi biraz şaşırtmış olabilir. Ancak kalıp dosyasının içinde GNOME3, KDE, Xfce, LXDE ve temel X ile metin tabanlı pencere yöneticisi seçeneklerinin hepsini sunuyor bize. Kurulum sırasında bir tıklama ile seçim yapabiliyoruz.

Kalıbı başlattığımız an hoş geldiniz yazısı karşılıyor bizi ve DVD seçenekleri çıkıyor. Seçenekler İngilizce.

Ancak F2'ye bastığımız an bütün dil seçenekleri karşımıza çıkıyor:
Ne ilginç alfabeleri destekliyormuş. Ve seçenekler Türkçe:
Sistemi sabit diskten başlatma seçeneğinin ilk ve otomatik seçilen madde olması güzel düşünülmüş. Biz kurulum yapacağımız için Kurulum'u seçiyoruz.

Linux kerneli yükleniyor, meşhur bukalemun bizi karşılıyor ve terminali seyrettiğimiz bir yükleme hazırlığının ardından kurulum ekranı karşımıza çıkıyor. İleri ve Tamam - Tamam diyelim. Burada önemli bir şey yok.

Sistem analizinin ardından

Yeni kurulum veya var olanın güncellenmesi mi şeklinde bize soruyor. Ayrıca bazı ülkelerdeki telif hakkı ve CD/DVD boyut sorunu nedeniyle CD/DVD kalıplarında yer alamayan ek paketlerin kurulumunu Add-On CD'si ile yapmak istiyorsanız alttaki Include Add-On seçeneğini de seçebilirsiniz. Add-On CD'si ilk verdiğim bağlantıda mevcut. Bu paketler sonradan el ile YaST'tan da kurulabilir. Zaten sistem bunlara ihtiyaç hissettiği an öneriyor. Dil dosyaları ve bazı kodekler sonuçta.

Otomatik yapılandırma seçeneğini değiştirmemize gerek yok. Yani bilgisayarınızda önceden openSUSE yoksa veya önceki ayarları istemiyorsanız bu ekranda sadece ileri deyin:

Saat ve zaman dilimi. Sorun varsa veya farklıysa düzeltin. Seçtiğimiz dilden dolayı doğru bir seçim yaptı
Ve bir seçim ekranı. Hangi masaüstü ortamı? GNOME 3.2 mi KDE 4.7 mi? Ek seçenekler görünsün diye Diğer'i seçtim ama tercihimi GNOME'dan yana yapıyorum.

Peki nedir bu masaüstü yöneticileri diyorsanız bu bağlantıları tek tek ziyaret edebilirsiniz: GNOME, KDE, Xfce, LXDE.
Ve bir seçim ekranı. Hangi masaüstü ortamı? GNOME 3.2 mi KDE 4.7 mi? Ek seçenekler görünsün diye Diğer'i seçtim ama tercihimi GNOME'dan yana yapıyorum.

Ve sabit disk alanına geçmiş bulunuyoruz:
Önerilen bölümlendirme gerçekten iyiymiş exciting Takas alanı, ayrı ayrı Kök ve Ev dizinleri gerçekten iyi seçilmiş. Burada Propose Seperate Home Partition'daki işareti kaldırarak Ev dizininin ayrı bir bölümde saklanmamasını sağlayabilirsiniz. Eğer sabit diskiniz tertemiz ise veya içinde dosya bırakmamışsanız hemen ileri diyerek devam edin. Ben kendi bölüm yapılandırmamı oluşturacağım. Create Partition Setup diyorum ve kendi yapılandırmamı oluşturacağım:
Tek sabit diskim olan sda'nın herhangi bir tablo içermediği ortada. Sanal sabit diskimi bu kurulum için oluşturdum çünkü.
Ekle yani Add diyerek yeni bir bölüm ekliyorum sabit diskime. Birincil bölüm olması benim işimi görecektir. Karıştırmayalım fazla:
Sabit diskim 8 GB olduğu için 6 GB Kök ve 2 GB takas alanı şeklinde düşündüm. Bu şekilde ekle ileri /home diyerek Ev dizinini Kök dizininden bağımsız bir bölümde de tutabilirsiniz. Bize en başta bunu önermişti ancak benim çok fazla hoşuma gitmiyor.
Eklediğimiz bölüm Kök dizinini yani sistemi barındıracağı için "/" bağlanma noktasını seçtik. Bize önerdiği Ext4 iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca openSUSE bu sürümde Btrfs dosya sistemine tam destek sağlıyor. Son kullanıcı için şimdilik gerekli değil bence.

Ayrıca Kök dizinini şifreleyebilme özelliği openSUSE farkını ortaya koyuyor. Ancak şifreleme işlemini hiç kullanmadığım için bir yorum yapamıyorum. /boot klasörünü ayrı bir bölümde tutmak gerektiğini tahmin ediyorum. Her neyse. Başka bir inceleme konusu çıkmış oldu.

Ekrandaki gibi yapmamız yeterli burada.

Yine Add diyerek 2 GB Primary ve dosya sistemine swap dediğimiz anda takas alanını da oluşturmuş olduk:
Bu tablo önerilen değil benim elimle oluşturduğum hali. Başlığı yanlış olmuş.
Kullanıcı adı ve şifre yazım ekranı. Otomatik oturum açma istiyorsanız ilgili seçeneği işaretleyebilirsiniz.
Ve en sevdiğim ekran. Bütün ayarlarımızın uygulanmadan önce bize listelendiği yer. Aslında şu ana kadar sistemde hiçbir değişik yapmadık. Herhangi bir sorun çıkmaması için harika düşünülmüş. Adım adım okumak mutlaka gerekli. Bende herhangi bir sorun yok. Anlayamadığınız kısım olursa yorum bölümünde anonim olarak yazmaktan çekinmeyin, beraber cevap arayalım.
Ve onay ekranı. Emin misiniz, son kararınız mı exciting
Ve kurulum başladı:
Linux kernelinin üzerine yapılandırılmış bir dağıtım ve bu kadar başarılı bir kurulum yöneticisi var. Tek kelime ile harika. openSUSE 11.04'ü bir süre kullanma fırsatı bulmuştum. Çok başarılı bir dağıtımdı.

Ayrıntılar sekmesi çok hoşuma gitti bu arada:

Ve sistem yeniden başladı. Son yapılandırmalar:
Ve sanal makinenin 2D hızlandırma özelliğini açmadığım için karşılaştığım ekran. Eğer siz de çok eski bir ekran kartı ile görüntü alıyorsanız sizde de görünebilir. Ondan paylaşmak istedim:
Aslında bu çift panel tarzı daha çok hoşuma gidiyor. Hep böyle Fallback mi kullansam ne exciting

GNOME3 açıldı:

Kurulum yazısı olduğu için fazla detaya girmeden birkaç resim ile yazıyı bitiriyorum.
Ve paket yöneticisi YaST'tan birkaç resim. Üzerlerine tıklayabilirsiniz:
Kısaca özetleyecek olursam:

Tamamen sıfırdan oluşturulmuş bir dağıtım olarak gerçekten başarılı bir duruş sergiliyor. Ancak GNOME3'ün kullanım mantığını beğenmediğim için KDE ve Xfce ile kullanmayı tercih ederim ben. Eğer siz GNOME3'ün keyfine varabileceğim bir dağıtım arıyorum diyorsanız openSUSE ile GNOME3 tam size göre. Tabii ki diğer masaüstü ortamları da çok iyi halde geliyor.

Kolay gelsin.

www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...22cd18.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...3af14d.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...48f0c6.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...590608.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...669d38.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...7e1dea.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...8b3986.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...9b5b01.jpg
http://hizliresimyukle.com/images/2014/0...0058c3.jpg
www.deccal.org


Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Linux Sistemlere Localhost Kurulumu | DeFaCeR | Cyberizm.Org '[D3F@C4R] 19 1,651 25-11-2016, Saat: 21:54
Son Yorum: Hakim
  Rootsuz Android Üzerinden Linux... Kolonkun 11 169 25-11-2016, Saat: 12:24
Son Yorum: CoNsTaNTiN
  Linux figlet Ekleme RedLife 0 59 29-10-2016, Saat: 23:51
Son Yorum: RedLife
  Ubuntu Üzerine Nmap ve Metasploit Framework Kurulumu The Flash 0 59 13-10-2016, Saat: 01:27
Son Yorum: The Flash
  Backbox Linux Hakkında Ayar 17 1,466 05-08-2016, Saat: 10:38
Son Yorum: ScottCoder
Anahtar Kelimeler

Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım indir, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Videosu, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Online izle, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Bedava indir, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Yükle, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Hakkında, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Nedir, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Free indir, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Oyunu, Linux openSUSE 12.01 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım Download


1 Ziyaretçi