Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Li-Fi İle Işık Hızında İletişim
#1
www.deccal.org


Hepimiz internet kullanıyoruz. 2G, 3G, LTE gibi ağlara bağlanabilmemiz için dünyanın her tarafında 1.4 Milyon hücresel radyo direği bulunmakta. Bunlara ek olarak hepimizin evinde Wi-Fi ağları mevcut. Bütün bu internet altyapısını kurmak ve işletmek tahmin edebileceğiniz gibi hiç de ucuz değil. Bahsettiğimiz hücresel radyo direklerinin verimliliği %5 civarında. Onları çalışır vaziyette tutmak için ayrılan paranın büyük kısmı bu direkleri soğutmak için kullanılıyor. Ayrıca ne kadar Wi-Fi’ın insan sağlına zararlı olup olmadığı hakkında kesin bir kanıya varılamamış olsa da hücresel radyo direklerinin sağlığımıza çok zararlı olduğunu biliyoruz. İşte Li-Fi bütün bu sorunlara ve fazlasına çözüm getiriyor.

www.deccal.org

IŞIK HIZINDA İNTERNET

Bu tür başlıkları genelde internet servis sağlayıcınızın reklamlarında duyarsınız. Fakat biz bu başlığı Li-Fi’ı tanımlamak için kullanıyoruz çünkü Li-Fi ışık ile çalışıyor.
Bildiğiniz gibi günümüzde kullandığımız Wi-Fi veya 3G gibi ağlar radyo dalgaları ile çalışır. Radyo dalgalarının pek çok eksi yönü bulunmakta. Bunların başında, bahsettiğimiz potansiyel sağlık tehditleri ve verimlilik gelmekte. Ayrıca hız da zaman zaman problem olabilmekte. Bunlara ek olarak radyo spektrumunun artık dolmaya başlaması da önemli bir sorun teşkil ediyor. Birleşik Devletler Federal İletişim Kurulu’nun olası bir Wi-Fi spektrum krizi konusunda uyarıları sorunun ciddiyetini göstermekte. Bu noktada Li-Fi pek çok çözüm sunuyor. Li-Fi’ın kullandığı görünür ışık radyo dalgalarına göre 10.000 kat daha büyük bir spektrum sunuyor.


www.deccal.org


Li-Fi günlük hayatta kullandığımız LED ışıklar üstünden çalışıyor. İnternet ışığa kadar kablolar ile geliyor. LED ampul gözle fark edilemeyecek kadar hızlı bir şekilde yanıp sönerek gelen veriyi iletiyor. Alıcı ise bu hızlı kırpışmaları önce elektrik sinyaline ardından veriye dönüştürüyor. Biraz daha somutlaştırmak gerekirse örnek olarak tavana asılı olan lambanızı verebiliriz. Veri lambanızın elektriği aldığı yere kadar geliyor. Lambanız veriyi alıyor ve uygun şekilde yanıp sönmeye başlıyor. Lambanın yanıp sönmesini algılayan telefonunuz bu yanıp sönmeleri veriye dönüştürüyor. İşlem tersine de çalışabiliyor. Sonuç olarak internet bağlantısı kurulmuş oluyor.

www.deccal.org

Sistem aslında gayet basit fakat akılda pek çok soru işaretine sebebiyet veriyor. Öncelikle LED ampulün yanıp sönmelerinin insan gözü ile fark edilmesinin mümkün olmadığını söyleyelim. Ardından akla gelen bir diğer soruya cevap verelim: Işık kapandığında internet de kesiliyor mu? Maalesef cevap evet. Fakat LED ampulü neredeyse hiç fark edilmeyecek parlaklığa düşürebilirsiniz. Böylece internet bağlantısı korunmuş olur. Bir diğer ilginç nokta ise duvarın ışığı geçirmemesinden kaynaklanıyor. Söylediğimiz gibi Li-Fi görülebilir ışık ile çalışıyor. Wi-Fi gibi radyo dalgaları ile çalışan bağlantılar duvarları aşarken bildiğiniz gibi görülebilir ışık duvarı geçemiyor. Bu sebeple bağlantı sadece ışığın aydınlattığı yerlerde kullanılabiliyor. Bu bize ekstra güvenlik sağladığı gibi (Örneğin komşunuz Li-Fi ağınızı kendi evinden hackleyemez) pek çok eleştiriye de sebebiyet veriyor. Li-Fi’ı tüm evinizde kullanmak isterseniz her odaya uyumlu LED ampul takmanız gerekmekte. Aslında bu Li-Fi için bir sorun değil. Çünkü sistem hem ucuz hem de dünyadaki 14 milyon ampul ile hali hazırda uyumlu. Ayrıca Li-Fi’ın amacı Wi-Fi veya LTE’nin yerine geçmek değil onlara alternatif olmak ve onlarla birlikte çalışmak.
AVANTAJLARI

Li-Fi ile yapılabilecekleri sadece hayal gücü sınırlıyor. Li-Fi pek çok alanda kullanılabilir. Evlerimizde, hastanelerde, özel güvenli ağ gerektiren yerlerde, yakın dönemde popülerlik kazanan insansız araçlarda da Li-Fi kendine yer bulabilir. Ayrıca radyo dalgalarının aksine parazit üretmemesi onu daha güvenli yapıyor. Bu sebeple uçaklar ve santraller gibi minik bir kıvılcımın bile tehlikeli olabileceği yerler için en ideal çözüm Li-Fi. Aynı zamanda hız konusunda da avantajlı. Yapılan laboratuvar testlerinde 224 Gigabit/Saniye hızlara ulaşıldı. Bu Wi-Fi’a kıyasla 100 kat daha fazla. Tabi gerçek dünya testlerinde ulaşılan hız çok daha düşük fakat yine de oldukça iyi: 1Gb/Saniye. Ancak bunun başlangıç olduğunu belirtmekte yarar var. Zamanla gerçek dünyada teorik hızlara yaklaşılacaktır. Tabi tüm bu testler doğrudan ışık altında yapıldı. Eğer telefonunuzu gölge bir yerde kullanırsanız 70Megabit/Saniye gibi bir hıza razı olmak zorunda kalırsınız. Yine de bu hız ile 4K bir filmi kesintisiz rahatlıkla izleyebilirsiniz.
BİZ NE DÜŞÜNÜYORUZ

Aslında Li-Fi şuan hayatımızda. Televizyon kumandalarımız kızılötesi ışık ile çalışıyor ve saniyede 10.000 byte veri iletiyor. Li-Fi ise kumandamızın görülebilir ışık ile çalışan abisi. Gelecekte Li-Fi’ı çok duyacağız. Evlerimizde, hastanelerde, okullarda. Örneğin arabalar LED farlar ile birbirleriyle yüksek hızda haberleşebilir. Böylece insansız araçların kendi aralarındaki iletişim sorunu çözülmüş olur. Belki Li-Fi’ın hedefi Wi-Fi’ı veya LTE’yi geçmek olmayabilir fakat bunu başarabilir. Dediğimiz gibi Li-Fi’ı ne hız ne de spektrum sınırlandırıyor, Li-Fi’ı sınırlandıran hayal gücümüz.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Süper Güvenli İletişim İçin 6 Uygulama paus1453 3 188 03-03-2016, Saat: 12:12
Son Yorum: byhakan
  Bilgisayarınız Işık Hızına Çıksın ! EminTR 1 427 30-07-2014, Saat: 05:41
Son Yorum: Mr.3xT
Anahtar Kelimeler

Li-Fi İle Işık Hızında İletişim indir, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Videosu, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Online izle, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Bedava indir, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Yükle, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Hakkında, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Nedir, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Free indir, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Oyunu, Li-Fi İle Işık Hızında İletişim Download


1 Ziyaretçi