Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korunma Yolları !!!
#1
Merhaba Selamunaleykum arkadaşlar güvenlik ve koruma hakkında bir kaç sey paylasam insallah uygular yararını görürsünüz.


Mail Nasıl Korunur?

Mail adreslerimizi güncel tutun en kötüsü 1ayda bir girin ve hesaplarınızın şifrelerini hepsini aynı yapmayın gizli yaznıt olarak verdiginiz gizli yanıtı sizden baskası bilmesin anniniz dogum yeri cevap il yazmayın bir isim yazın ve dayınızın adını dayınız oglu gibi sseyler yazın ..
İnternet üzerinden yapılan elektronik postalarda güvenliğin, mesajların şifrelenmesi ya da dijital imza ile sağlanabileceği bildirildi.

Ağ üzerindeki çeşitli cihazlarda kayıt tutulmasıyla ve kolayca bulunabilecek bilgisayar ve ağ aktivitelerini kaydetmeye yarayan "sniffer" programıyla mümkün olabiliyor. Ağ üzerindeki cihazları kontrol eden sistem, e-postaların rahatlıkla okunmasına imkan sağlıyor.

Başka bir yöntemde e-postaları okunacak kişinin e-posta şifresinin bir "hack" işlemiyle çalınması. Bu durumda e-postalar gerçek sahibine ulaşırken bir yandan da hackerın e-posta programına düşüyor. Böyle bir durumu gerçek kullanıcının anlaması ise olanaksız olarak değerlendiriliyor.

Elektronik ortamda gerçekleşen veri iletiminin güvenliği ise iki temel aşamada sağlanıyor. Bunlardan birincisi veri gizliliği (şifreleme), yani verinin sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilmesi. Diğeri de verinin tanımlanması olarak adlandırılan iletinin gerçekten gönderici olduğu iddia edilen kişiden alındığının doğrulanması.

"Public Key Infrastructure" (PKI) adlı teknoloji ile her iki ihtiyaç da eksiksiz olarak karşılanıyor. PKI uygulamalarında her kullanıcının biri özel, diğeri genel olmak üzere iki anahtarı bulunuyor. Kullanıcının genel anahtarı herkese açıkken, özel anahtarı yalnızca kullanıcı tarafından biliniyor. Özel ve genel anahtar arasında ise çözülmesi pratikte imkansız bir matematiksel ilişki bulunuyor.

Kullanıcının genel anahtarı ile şifrelenen mesaj, yalnızca kullanıcının özel anahtarı ile deşifre edilebiliyor. Dolayısıyla bir kullanıcıya şifreli mesaj gönderilmek istendiğinde mesaj, bu kullanıcının genel anahtarıyla şifrelendirilerek başkası tarafından okunması engelleniyor.

Diğer bir yöntem olan dijital imzalar ise elektronik haberleşmenin güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Dijital imzalar, elektronik ortamda gönderilen bilginin veya e-postanın kime ait olduğunu gösteriyor.

Dijital imzaların oluşturulmasında ve doğrulanmasında dijital sertifikalar kullanılıyor. Dijital imza, veri akışı sırasında bilgilerin içeriğini koruyor ve bir başka alıcının eline geçmesini ya da değiştirilmesini engelliyor. Bilginin sadece alıcıya gittiğini ve sadece alıcı tarafından okunabileceğini garanti ediyor. Dijital imzaların sınırlı özelliklere sahip versiyonları "www.thawte.com" sitesinden ücretsiz temin edilebiliyor.Bilgisayarıız Güvenligini Nasıl Saglarsınız ?

Bilgisayarınızda acık olan portları kapatın basta ondan sonra saglam bir antivirüs programı kullanın bitdefender total security Gibi kullanın tanımadıgınız kimseden dökuman almayın linklere tıklamayın sanalda kımse güvenli bir dost degildir tek dostunuz kendinizsiniz nedenmi sm cekerek sana program verir dosya aktarımı yapar loglar sizi haberiniz olmadan tüm bilgilerinize ulasır mail bilgileri pcde özel dosyalara ve banka hesapları gibi bilgilere bilgisayarınıza yuklediginiz antivirüslerin lisanlı olmasına dikkat etin ben size bitdefender total security Öneririm cok saglam bir program .

1.Dosya virüsleri: Bu virüsler aslında programların kendisine denilmektedir. Bunlar silinebilir dosyaları (genelde .COM ve .EXE uzantılı dosyaları ) etkilemekte ve o dosya silindiği anda virüs de harekete geçmektedir. Bu virüsler, virüsten etkilenmiş dosyaların disket veya flash disk alışverişi sonucu yayılmaktadır.

2. Boot virüsleri: Bu virüsler çok yaygındır; ancak engellenmesi de bir o kadar kolaydır. Bir boot sektörü virüsü, içinde virüs olan bir disketin sürücüde bırakılması ve bilgisayarın tekrar açılmasıyla bilgisayara sızmaktadır. Bilgisayar açılırken disketten boot etmeye çalışır ve virüs disketten sisteme girer. Bu tip virüsleri önlemek için; bilgisayarı açarken sürücüde bir disket olmadığından emin olmak gerekir.

3. Trojan(Truva atı): Mitolojideki Truva atı hikayesini bilirsiniz. Yunanlılar Troya kentini alamayınca akıllarına bir fikir gelir. Tahtadan bir at yapar ve askerler atın içine saklanır. Truvalılar atın hediye olduğunu düşünüp şehre geçirirler ve savaşı kaybederler.

Trojan da yararlı yazılım gibi görünen zararlı yazılımlardır. Truva Atları genellikle, e-postaların içine yerleştirilerek yollanır. İçine saklandığı program çalıştırılıncaya kadar aktif hale geçmezler. Truva Atı aktif hale geçince, bulunduğu sistemdeki korunmasız host ve serverlar hakkındaki bilgilerin tamamını ya kendi içinde kaydetmeye başlar. Yada bu virüslerin özelliği gereği bulaştığı bilgisayarları uzaktan erişime uygun hale getirdiğinden, elde ettiği bilgileri başka bir bilgisayara internet yoluyla gönderir. Bu virüsü bilgisayarınıza yerleştiren kişi, uzaktan erişim suretiyle sizin bilgisayarınızın içine çok rahatlıkla girerek, dosyaların açarak içeriğinde değişiklik yapmak, dosya silmek, sizin dosyalarınızı kendi bilgisayarına kopyalamak, e-postalarınızı okumak, CD-ROM’ u açıp-kapatmak, varsa internet bankacılığı veya kredi kartı bilgilerinizi kopyalamak gibi sizin bilgisayarınızda yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilmektedir.
Zekice yazılmış bir Truva Atı, kendisini asla belli etmeyeceği ve hiçbir iz bırakmayacağı için, onun nerede olduğunu bulmak gerçekten çok zordur ve profesyonellik gerektirir.

4.Worms(Solucan): Solucan da, virüs gibi, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanmıştır ancak bunu otomatik olarak yapar. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçirir. Solucan bir kez sisteminize girdikten sonra kendi başına ilerleyebilir.
Solucanların en büyük tehlikesi, kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileridir. Örneğin bir solucan, e-posta adres defterinizdeki herkese kopyalarını gönderebilir ve sonra aynı şeyi onların bilgisayarları da yapabilir. Bu, domino etkisinin getirdiği yoğun ağ trafiği işyeri ağlarını ve Internet’in tümünü yavaşlatabilir. Yeni solucanlar ilk ortaya çıktıklarında çok hızlı yayılırlar. Ağları kilitlerler ve olasılıkla sizin ve başkalarının İnternet’teki Web sayfalarını görüntülerken uzun süreler beklemenize yol açarlar.

Diğer zararlı yazılımlar ise;

Adware: Kendi yazdığı programı satmak yerine, belirli firmalar tarafından sağlanan reklamları programın içine gömerek kullanıcıya sunan programların genel adı “adware” dır. Bu programların en belirgin özelliği ücretsiz olarak dağıtılması ve programı yazanın kazancını sizin bilgisayarınızda bu reklamları göstermesi ve sizin de gördüğünüz reklamları tıklamanızdan sağlamasıdır.
Rahatsız edici reklâmlar aynı zamanda üzerinde bulundukları sistemdeki kişisel veya istatistiksel verileri sahibinin bilgisi ya da izni olmadan üçünü kişilere gönderebilirler. Bu tür yazılımlar size istemediğiniz bilgiyi göstermek aşamasından sizin izniniz olmadan kişisel bilgilerinizi başkalarına açmak konumuna geçtiklerinde kötü niyetli olarak tanımlanabilirler.

Spyware(Casus yazılım): Casus yazılım, kullanıcının bilgisi ya da izni olmadan kişisel bilgileri izleyen, toplayan ve üçüncü kişilere gönderen her türlü yazılım için kullanılıyor. Kişisel Web veya e-posta istemcisi ayarlarının beklenmedik bir şekilde değişmesi, kendiliğinden çıkan ve istenmeyen uygulamalar veya araç çubukları rasgele çıkan istem dışı reklâmlar gibi sorunlara sebep olur.

BİR BİLGİSAYARDA VİRÜS OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Program yüklemeleri normalden daha fazla zaman alır.

Disk alanları hızla azalır.

Bozuk sektör (harddisk üzerindeki bölümler) sayısı sürekli artar.

Mevcut RAM sürekli olarak azalır.

Programların normal çalışmaları bozulur.

Program içinde daha önceden olmayan hatalarla karşılaşılır.

Kendilerine ait olmayan hata mesajları görüntülerler.

Ekranda ilginç şekiller ve karakterler oluşur.

Sistem dosyaları kaybolur.

Dosyalara ait bilgiler değişir. (ad,uzantı,tarih gibi).

Nasıl oluştuğu bilinmeyen dosya ve dizinler belirir.

Bilgisayar kullanıcısının bu kadar virüs ve tehditler karşısında eli kolu bağlı oturması gibi bir şey düşünülemez. Şimdi kullanıcıların virüslerden korunması için yapılması gerekenlere bir bakalım.

VİRÜSLERDEN KORUNMA YOLLARI:

1. Yazma korumalı disketleri paylaşmayın. Başkalarının flash diskini kullanırken çok dikkatli olun. Çünkü bu tarz veri depolama birimleri virüs bulaştırmanın en basit yoludur.

2. Antivirüs programı kullanın. Anti virüs programını güncel tutun, sürekli güncelleyin.

3. Tanımadığınız kişiler tarafından size gönderilen ve ek dosyası bulunan e-mailleri okumayın. Ancak illaki okumanız gerekiyorsa ilk önce mutlaka virüs testinden geçirin.

4. Internet'ten download edeceğiniz (indireceğiniz) her dosyaya virüs testi uygulayın.

5. İşletim sisteminizi (windows) güncel tutun. Zira Linux işletim sistemi kullanıyorsanız, içiniz rahattır. Çünkü Linux'e virüs bulaşmaz.

6. Güvenlik duvarı (firewall) yükleyerek virüs riskini azaltabilirsiniz.

Beğenenler:
#2
eline sağlık abi
Beğenenler:
#3
Yararlı konu. Teşekkürler.
Beğenenler:
#4
bazı arkadaşlar için inşallah yararlı olur. eline sağlık
www.deccal.org


Beğenenler:
#5
eline sağlık abi

" sanalda kımse güvenli bir dost degildir tek dostunuz kendinizsiniz"
Beğenenler:
#6
Yararlı konu saol.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Korunma Yolları !!! indir, Korunma Yolları !!! Videosu, Korunma Yolları !!! Online izle, Korunma Yolları !!! Bedava indir, Korunma Yolları !!! Yükle, Korunma Yolları !!! Hakkında, Korunma Yolları !!! Nedir, Korunma Yolları !!! Free indir, Korunma Yolları !!! Oyunu, Korunma Yolları !!! Download


1 Ziyaretçi