Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JavaScript Yazılım Kuralları
#1
JavaScript’te bütün değişkenler ya harf ile başlar ya da alt çizgi (_) ile başlar.Rakamlar ilk karakterlerden sonra kullanılabilir. 5deger,#deger,$deger şeklinde bir ifade yanlış bir değişken tanımlamadır.
Değişken isimlerinin uzunluğu 255 karakter olabilir.
JavaScript, aynı ifadenin büyük harf ile yazılanı ile küçük harfle yazılanın farklı kelimeler olarak görür. Yani deger, Deger, DEGER, deger vs. JavasScript için farklı ifadelerdir. Bu sınıfa giren değişkenlerin içinde boşluk olamaz.
JavaScript kodları arasında ne yazık ki Türkçe karakter (ı,ş,ğ,ü,ö,ç) büyük harfler de dahil kullanamıyoruz.
Değişkenler her zaman var ifadesi ile tanımlanmalıdır. Var ifadesi kullanmadan tanımlayıp değişkeni local veya global bir işlemden geçirdiğinizde undefined hatası alırsınız. Var deger gibi.
Sabit değişkenler const BASLANGIC_DEGER şeklinde tanımlanmalıdır. Const gibi bir ifade yazımı yanlıştır.
JavaScript’in kodları arasında geçen anahtar kelimeler JavaScript’te ifade tanımlarken kullanılamaz. Örneğin; else,for,function,if,while gibi.
C dilinin türevlerine aşına olanlar tanımlanan ifadeleri noktalı virgül( ile ayırırlar. Bu alışkanlığı JavaScript’te de devam ettirmekte fayda vardır.Zira ifadeler birbirinden ayrıldığı için karmaşıklık önlenmiş, kod okunabilirliği artırılmış olur.

En sık yapılan hatalardan biri de açılan süslü parantezlerin ({}) kapatılmamasıdır. Özellikle iç içe geçen karşılaştırma işlemlerinde veya döngüler de parantez kullanımına çok dikkat edilmelidir.
JavaScript’te ‘ ( tek tırnak ) işareti ile ” ( çift tırnak ) işareti arasında işlevsel bakımından bir fark yoktur. Ancak iç içe tırnak kullanılan durumlarda içtekini başka, dıştakini başka tırnak işaretiyle göstermek yararlıdır..
Örneğin ; alert("Cyberizm ' Turkish ' LuckMania");
Kodseverlerin ifadesini tek tırnak için almış olduk. İllaki çift tırnak içerisine almak istiyorsanız;

alert("Cyberizm ' Turkish ' LuckMania"");

Bu şekilde ise çift tırnak içerisinde “TurkishLuckmania” ifadesi yazılmış olur.
Beğenenler:
#2
Eline Sağlık :haha:
Beğenenler:
#3
Eyw exciting
Beğenenler:
#4
teşşekürlerexciting
www.deccal.org
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Java, JavaScript ve JScript açıklamaları PlAxA* 2 1,092 22-07-2015, Saat: 14:16
Son Yorum: samap
Anahtar Kelimeler

JavaScript Yazılım Kuralları indir, JavaScript Yazılım Kuralları Videosu, JavaScript Yazılım Kuralları Online izle, JavaScript Yazılım Kuralları Bedava indir, JavaScript Yazılım Kuralları Yükle, JavaScript Yazılım Kuralları Hakkında, JavaScript Yazılım Kuralları Nedir, JavaScript Yazılım Kuralları Free indir, JavaScript Yazılım Kuralları Oyunu, JavaScript Yazılım Kuralları Download


1 Ziyaretçi