Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler
#1
ALINTI

-Genel olarak Java'yı övmek yerine, bu işe başlayacaklara bazı önerilerde bulunacağım-

-Java veya diğer programlama dillerini öğrenmek aslında çok zor bir iş değildir, yapmanız gereken kalıp isimlerin nasıl çalıştığını veya nasıl yazıldığını(int, static, for nedir vs), metodların nasıl çağırıldığını vs gibi şeyleri öğrenmektir, zor olan ise Algoritmadır.

-Birisinden balık tutma konusunda yardım isterken ondan hazır tutulmuş balık istemeyin yada almayın, ondan nasıl balık tutulması gerektiğini öğrenin, Algoritma da buna benzer, size hazır bilgi vermek yerine elinizdeki bilgiler doğru şekilde kullanmayı öğretir, bu baya zaman alır.

-Kod yazmayı öğrenmek, yada algoritma yeteneğinizin gelişmiş olması herşey tamam demek değildir, efficiency denen verimlilik kod yazmakta çok önemlidir, buna; metodları ayırma, class ları düzgün ve planlı şekilde ayırma, aradaki bağlantıları iyi kullanma gibi programlama dilinin kullanımının öneminin yanında ayrıca; methodların içindeki algoritmayı düzgün ve en uygun şekilde yazmakta (linear o(N), yada quadratic o(N^3) mi recursive mi daha iyi vs) gibi uygun kod yazma secenekleri) dahildir.

-Sonuçta iyi bir mühendis adayı işini iyi yapmak istiyorsa, hem programa dilini kullanmasını iyi bilmeli, hemde algoritma yeteneğini çok iyi geliştirip bütün bunları en verimli ve hızlı şekilde kullanabilmelidir.

-Ayrıca tasarım kısmıda ayrı bir önemli olup, kod günümüzde ios, android gibi tablet ve mobilde uygun kullanıma sahip olup aynı zamanda çok az eforla aynı programı bilgisayar ortamlarda da çalışmasını sağlayacak uluslararası standartlara uyacak şekilde nasıl yazması gerektiğini bilmelidir.

-Tüm bunları iyi yapmaya çalışırken ingilizce çok önemlidir, yani olabildiğince ingilizce öğrenin. Eğer ingilizceniz iyi değilse yabancı kaynakları okuduğunuzda yanliş anlama yüzünden zaman kaybedersiniz, 'yeterli türkçe kaynak yok' lafı malesef doğrudur, hatta kalitesiz türkçe kaynak vardır, farkı anlamak için ünlü ingilizce kitaplara veya güncel forum/sitelere(ünlü stackoverflow gibi) bakmanız yeter.

-Java dünyada 2014 verilerine göre en çok kullanılan dildir, en büyük sebeplerinden biride neredeyse her ortamla uyumlu olabilmesidir, hem linux, hem microsoft hemde MOSX gibi; Bu dile hemen başlamanız yerine önce daha temel dil olan C++'a bal-şlamanızı tavsiye ederim çünkü C++ ta referance(&) yada pointer(*) gibi temel terimler Javada direk kullanılmıyor, bu yüzden Java'dan sonra C++ öğrenmek zor ama tam tersi çok daha kolaydır, yoksa kafanız karışabilir.

-Bazıları işin kafada yani sende bittiğini söyler, evet bir bakıma öyle ama çok zor algoritmaları kısa bir sürede sıfırdan yazmaya çalışmak baya zaman kaybettirebilir, önerim, ilk başlarken biraz 'taklitçilik' yaparak kodun nasıl yazıldığını iyi anlamanız, belli bir süre sonra anlamaya başlayacaksınız ve yazabileceksiniz, bu bazen birkaç saat olur bazen birkaç ay...
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Java İle Kelime Tahmin Oyunu Kodları ERTUĞRUL 8 438 24-07-2016, Saat: 02:38
Son Yorum: Kulmec
  Java Programlama Dili SunX 0 144 25-12-2015, Saat: 20:44
Son Yorum: SunX
  JAVA' nın Güvenlik Özellikleri SunX 0 94 25-12-2015, Saat: 20:43
Son Yorum: SunX
  java'da sayı tipleri ve 4 işlem SunX 1 106 25-12-2015, Saat: 20:43
Son Yorum: ERTUĞRUL
  Java KODLAB Eğitim Seti 3.3 GB kernel32dll 1 326 01-11-2015, Saat: 23:09
Son Yorum: Mr.F92
Anahtar Kelimeler

Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler indir, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Videosu, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Online izle, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Bedava indir, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Yükle, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Hakkında, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Nedir, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Free indir, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Oyunu, Java'ya Başlayacaklara Tavsiyeler Download


1 Ziyaretçi