Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası!
#1
İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! 21 Kas 2013 11:07 Samanyolu Haber
Türkiye'nin Kuzey Irak'ta sözleşme aşamasına geldiği belirtilen petrol ve doğalgaz bloklarının adları ortaya çıktı.

12 sahadan 6'sı doğrudan Türkiye tarafından işletilecek.
ABD'li enerji devi Exxon-Mobil'in de 6 sahasına ortaklık söz konusu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 'ın geçen hafta açıkladığı Kuzey Irak'ta Türkiye'nin görüşmelerini yürüttüğü petrol ve doğalgaz bloklarına ilişkin ayrıntılara ulaşıldı. Türkiye, BOTAŞ'ın alt şirketi olan Turkish Petroleum International Company'nin (TPIC) Jersey'de kurduğu 'Turkish Energy Company'nin (TEC) işletmesi beklenen 6 blok için görüşmelerde bulunuyor. Bu bloklar sırasıyla Jabalkand, Pulkhana, Hindren, Choman, Khalakan, Arbat.

EXXON İLE ORTAKLIK

Türkiye, ABD'li enerji devi Exxon-Mobil'in kontrol ettiği sahalara da ortak olmayı hedefliyor. Exxon-Mobil'in Kuzey Irak'ta kontrol ettiği sahalar şöyle: "Baeshiqa, Pirmam, Betwata, Qara Hanjeer, Arbat-East ve Al Qush."

Habertürk'ün haberine göre, Türkiye ile Exxon-Mobil arasında söz konusu sahalarda ortaklık için görüşmeler sürüyor. Türkiye, ortaklık için gerekli doküman ve belgeleri hazırladı. Türkiye'nin bu ortaklıktaki payının yüzde 20'ler düzeyinde olabileceği belirtiliyor. Kuzey Irak yönetimi, Khurmala ile Fish Khabur arasında bir doğalgaz boru hattı inşa edecek. Bu hat, planlama aşamasında bulunuyor. Fish Khabur, Silopi'yle sınır bölgesinde bulunuyor. Doğalgaz boru hattının, Fish Khabur'dan Türkiye'ye Silopi üzerinden bağlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hattan, yılda 10 milyar metreküp gazın Türkiye'ye taşınması hedefleniyor.

BİRİNCİ PETROL BORU HATTI BİTİYOR

Türkiye ile Kuzey Irak arasında ikisi petrol, biri de doğalgaz olmak üzere 3 adet boru hattının inşa edilmesi hedefleniyor. Kuzey Irak yönetimi, Taq-Taq (Kewa Chirmila) ile Fish Khabur (Silopi ile sınır) arasında petrol boru hattı nın inşaatını büyük ölçüde tamamladı. 1 milyon varil kapasiteli hattın, kısa bir süre içinde Kerkük Yumurtalık'ın 40 inçlik bölümüne eklemlenmesi bekleniyor. Kuzey Irak'a yakın kaynaklar, bu hattın aralık ayında tamamlanabileceğine işaret ediyor. Kuzey Irak yönetimi, Bına Bawi ile Taq-Taq'ı da birleştirecek bir petrol boru hattı yapmayı da planlıyor. Ağır petrolü taşıyacak bu hat, Shaikan'dan başlıyor. Jabal Kand, Al Qush, Dohuk, Central Dohuk üzerinden Fısh Khabur'a ulaşacak. Bu hattın daha sonra Türkiye'ye uzatılması bekleniyor. Bu hattın kapasitesi 500 bin varil.
www.deccal.org


Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İşte Dünyayı yöneten şerefsiz RotSchild Ailesi KingSkrupellos 3 101 10-11-2016, Saat: 16:41
Son Yorum: Dessy
  Türkiye bir günde 671 milyon dakika konuştu ! KingSkrupellos 0 38 08-11-2016, Saat: 10:55
Son Yorum: KingSkrupellos
  WhatsApp Türkiye'nin gündeminde KingSkrupellos 0 78 02-08-2016, Saat: 22:46
Son Yorum: KingSkrupellos
  Batılı Ülkeler Türkiye'yi tehdit etmeye devam ediyor KingSkrupellos 0 99 20-07-2016, Saat: 17:41
Son Yorum: KingSkrupellos
  Deşifre Türkiye Genelinde Tutuklanan Şerefsiz Darbecilerin Listesi 17.07.2016 KingSkrupellos 1 244 18-07-2016, Saat: 11:28
Son Yorum: Ayar
Anahtar Kelimeler

İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! indir, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Videosu, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Online izle, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Bedava indir, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Yükle, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Hakkında, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Nedir, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Free indir, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Oyunu, İşte Türkiye'nin Kuzey Irak'taki petrol sahası! Download


1 Ziyaretçi