Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz
#1
Taarruz Cepheleri:
1)Kafkas Cephesi https://www.google.com.tr/search?q=Kafka...B600%3B811
Açıklama: Osmanlı topraklarında açılan ilk Taarruz Cephesidir.
Nedeni:Kafkaslara ulaşarak burada yaşayan Türklerle bağlantı kurmak ve Türkleri Ruslara karşı ayaklandırmak ve Baküdeki petrol yataklarını kontrol altına almaktır.
Gelişmeler:Enver Paşa Yönetimindeki 150bin kişilik Türk Ordumuz Sarı Kamış Tarruzunu başlatmıştır.İklim şartları ve nedeniyle savaşta 90 bin Türk Askeri Tek bir kurşun atmadan donarak şehid olmuştur :( Bunun üzerine Ruslar Erzurum Muş ve Bitlisi İşgal etmiştir.
Çanakkale savaşında olan Mustafa Kemal 1916 da Kafkas Cephesine atanmış,Muş ve Bitlis i geri almıştır.
Rusyada yaşanan bolşevlik ihtilali nedeniyle Rusya 3 Mart 1918 de Brest Litowsk Antlaşması ni imzalayarak savaştan çekilmiş,böylece Kafkas Cephesi kapanmıştır.Rusya İtilaf Devletlerinin bütün sırlarını açıklamıştır.

2(Kanal Cephesi: Almanya nın isteği ile açılmıştır.
Nedenleri: İngiltere nin Uzak Doğuda ki Sömürgeleriyle bağlantısnı kesmek ve Mısır'ı İngilizlerden almak için açılmıştır.
Gelişmeler:Cemal Paşa yönetimindeki Osmanlı Ordusu Süveyş kanalına iki saldırı düzenlemiş ve başarısız olmuştur.
Beğenenler:
#2
Sağol genel kültür oldu kiss
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  I.Dünya Savaşı (1914-1918) acilservis12 1 504 02-11-2013, Saat: 14:08
Son Yorum: iMoGeN
Anahtar Kelimeler

I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz indir, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Videosu, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Online izle, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Bedava indir, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Yükle, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Hakkında, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Nedir, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Free indir, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Oyunu, I.Dünya Ssavaşında Taaruz Cephlerimiz Download


1 Ziyaretçi