Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
htaccess ile wp-admin/login şifreleme
#1
Bu derste .htaccess kullanarak wp-admin ve wp-login girişlerimizi şifreleyeceğiz.

Wordpresste en önemli güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Çünkü hackerlar wp-admin açıklarından dolayı oluşacak zaafiyetleri iyi kullanmaktadırlar. Bu yüzden bizde wp-login.php ye koyacağımız şifre sayesinde bu uzantılara ulaşımları engellenecektir. Wp-login.php dosyamızı aşağıda anlattığım şekilde .htaccess ile şifrelediğimizde wp-admin girişine gelen isteklerde sunucumuz ek olarak koyduğumuz bu şifreyi soracaktır. Wp-login.php kullanarak ortaya çıkabilecek açıklıklar da bu sayede işe yaramayacak ve korunmuş olacağız. Google da bir sürü yöntem bulunmakta fakat bunlar işe yaramayacaktır.

Öncelikle hostunuzda Cpanel / Plesk/ Webmin üzerinde public_html , www yada alanadınız.com olan klasörlerimizin bir üst dizinine çıkarak .htpasswd dosyamızı oluşturmamız gerekiyor.
Bu dosyada sunucunun bize soracağı şifreyi belirteceğiz. Yalnız bu şifreyi de güvenli bir dizinde saklamamız gerekmektedir. Cpanel / Plesk / Webmin kullanarak /home klasörünün içerisine .htpasswd dosyamızı oluşturacağız.

kullanıcı:şifrelenmişparola

…gibi bir user ve şifre belirteceğiz. Burada dikkat ederseniz parolamız aslında şifrelenmiş bir şekilde yani bir nevi server üzerinde de şifreleme yapıyoruz. Direk olarak kullanıcı adından sonra parolamızı yazamayız. Parolanızı şifrelemek için…

http://www.htaccesstools.com/htpasswd-generator/

adresine giriyoruz ve bir kullanıcı ve şifre yazıyoruz. Encrypt butonuna bastığımızda bize bir kod üretiyor. Oluşturduğu kod yukarıdaki gibi kullanıcı:şifrelenmişparola şeklinde çıkacaktır. Bu kodu .htpasswd adıyla bir dosya olarak ftp dosyalarımızın üst dizinlerde bir yere (/home gibi bir yere) kayıt ediyoruz.(! Burada /home/user şeklinde veya /home/domainadı şeklinde de olabilir yeterki domaindeki ana klasörün içine kayıt ediniz. Sakın www ve public_html içine kayıt etmeyiniz!)

WordPress .htaccess dosyasını düzenlemek ;

WordPress’in kurulu olduğu dizindeki .htacess dosyamızı açıp içerisinde en alt satıra şu kodları yerleştiriyoruz.

PHP Kod:
ErrorDocument 401 default
AuthUserFile /home/.htpasswd
AuthName 
"Blog"
AuthType Basic
<Files "wp-login.php">
    require 
valid-user
</Files

Bu işlemi yaparken .htaccess içerisindeki diğer kodlara dokunmuyoruz. Aynen olduğu gibi kalıyorlar ve alt satırlara boş bir yere bu kodu yapıştırıyoruz. Bu kodda dikkat etmeniz gereken /home dosya yolumuz.

Daha sonradan http://www.siteadi.com/wp-login.php adresine girdiğinizde size belirlediğiniz kullanıcı adı ve parolanızı soracaktır.
Beğenenler:
#2
Eline sağlık
Kötü bir söz gibi düştük dillere, Yalnış yol seçmişiz haberimiz yok..
Skype: Mr.F92
Beğenenler:
#3
Eline Sağlık
Beğenenler:
#4
Teşekkurler
Beğenenler:
#5
Yararlı konu. Eline sağlık.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WordPress Güvenliği wp-login.php H4Sec 7 521 01-06-2015, Saat: 02:59
Son Yorum: H4Sec
  WordPress Güvenliği Wp-Admin Yolunu Değiştirme H4Sec 3 454 31-05-2015, Saat: 22:17
Son Yorum: KingSkrupellos
  WordPress Güvenlik ve Optimasyon htaccess iMoGeN 3 422 14-06-2014, Saat: 09:14
Son Yorum: H4Sec
  WordPress Limit Login Eklenti KuraLsız 2 1,013 22-03-2014, Saat: 03:53
Son Yorum: 1hT1y@R
Anahtar Kelimeler

htaccess ile wp-admin/login şifreleme indir, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Videosu, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Online izle, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Bedava indir, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Yükle, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Hakkında, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Nedir, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Free indir, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Oyunu, htaccess ile wp-admin/login şifreleme Download


1 Ziyaretçi