Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi
#1
Merhaba Cyberizm Ailesi ben KingSkrupellos. Bugün size herhangi bir sitede iz silme olayını anlatacağım. Güvenlik, herkeze lazımdır. Ağ yöneticisine, yazılım geliştiricisine, web geliştiricisine. Aynı zamanda korsana... Özel bilgiler taşıyan bir sistemin korunması, sistem için ne kadar önemliyse, sızılan bir hedeften iz bırakmadan ayrılmak da korsan için o kadar önemlidir.

Bir korsan, gerek bilişim suçları kapsamına girmemek, gerekse sistem üzerindeki sömürüsünü devam ettirmek için, gizliliği koruması gerektiğinin bilincindedir. Yaptığı her türlü illegal denemeleri sistemden gizliyecek, hatta sistemin kendisini hiç tanımamış olması için girişimlerde bulunacaktır.

İşletim sistemleri, sistemde oluşan hataları, sisteme yapılan erişim ve uygulama olaylarının buluduğu günlükler (log) tutar. Özel bir hedef belirleyen ve bu hedefi ele geçirmek için çeşitli stratejiler planlayan bir korsan için son adım, sistem tarafından alınan kaynakları silmektir.

Windows tabanlı sistemlerde, sistem kaytıları; Uygulama,Güvenlik ve Sistem şeklinde kategorilere ayrılarak tutulur. Windows Vista ve Windows 7 ile birlikte bu kayıtlara Kur günlüğü ve İletilen Olaylar günlüğe de eklenmiştir.

Uygulama günlüğü, uygulamalar tarafından kaydedilen olayları
(uygulama hataları vb) Güvenlik günlüğü, sisteme yapılan yetkili/yetkisiz erişimleri, oturum açma girişimlerini, dosya yönetimi ( oluşturma, görüntüleme, silme) vb. birçok olayı; Sistem günlüğü ise, sistem bileşenleri tarafından kaydedilen olayları kaydeder.

Windows tabanlı sistemlerde, sistem kayıtları Olay Görüntüleycisi (Event Viwer) tarafından incelenir ve kayıtlar; .evt, .txt, .csv türlerinde arşivlenebilir. Ayrıca kayıtlar belli bir boyuta geldiği zaman, yeni kayıtlar , eski kayıtlar üzerine yazılmaya başlar.

UNIX/Linux tabanlı sistemlerde ise log dosyalarının nerdeyse tamamı /var/log dizininde tutulur. Ayrıca bazı servisler /var/log dizininde ayrı bir klasör açarak logları kendi klasöründe saklar.

Log dosyalarını görüntülemek için tail-f kullanılır

Komut:tail -f /var/log/[dosya]

Windows veya UNIX ve türevleri... Hedef sistem hangisi olursa olsun, saldırı stratejisinde henüz tamamlanmamış bir adım vardır. İzleri silme.

Sistem iyi bir log yönetim aracı ile korsanın çalıştırdığı komutlardan, sisteme erişim tarihlerine kadar her türlü detayı kaydetmiştir. Bu durum hedefin yönünü doğrudan loglara çevirir. Manuel olarak log dosyalarını silmesi çözüm olmiyacaktır. Çünkü yaptığı son değişiklik kaydedilecektir. Bu yüzden daha akılcı çözümler bulmak gerekecektir.

Sisteme sızan kötü niyetli kullanıcılar, sistem kayıtlarını değiştirmek/silmek için Rootkit, Trojan veya sadece bu iş için geliştirilen araçlar kullanırlar. Böylece hem kayıtlara erişim sağlarlar, hem istediklerini zaman silme yetkisine sahip olurlar.

Böylece hedef bir sistem için veri toplama aşamasıyla başlayan saldırı planı, izleri silme ile sona ermiş olur.

www.deccal.org

www.deccal.org

www.deccal.org

Ayrıca Shell'den İz Kodları Silme Konusunada bakabilirsiniz =>
Kod:
http://www.cyberizm.org/cyberizm-shellde-izleri-silme-kodu.html

Kod:
rm - rf /var/log
rm - rf /var/adm
find/- name .bash_logout - exec rm - rf {} ;
find/- name *.log - exec rm - rf {} ;

Bu komutlari shellde yazarak loglarimizi sileriz..Böylece arkada hiç bir iz birakmamis oluruz.

Cyberizm Digital Security Army - Mr. KingSkrupellos.

Faydalı Olması Temennimle...!
Beğenenler:
#2
bilgilendirme için saolun takipteyim (Y)
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Online Bilgi Toplama Araçları CyberHacker 1 27 04-12-2016, Saat: 13:30
Son Yorum: bioengineer
  Sadrazam Shell'de Log Tespiti ve Log Kaydını Silme Yöntemi Detaylı Resimli Anlatım KingSkrupellos 9 283 29-11-2016, Saat: 15:41
Son Yorum: Efetimi
  Hedef sitede sql açığı manuel + program ile bulma Dark-Capar 3 67 02-11-2016, Saat: 20:13
Son Yorum: Dark-Capar
  Shellde İzleri Silme Kodu KingSkrupellos 6 604 05-12-2015, Saat: 22:22
Son Yorum: tgkoyun
  Linux Sunucularda Log Silme Yöntemi / Cyberizm KingSkrupellos 2 387 01-12-2015, Saat: 19:16
Son Yorum: R3D
Anahtar Kelimeler

Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi indir, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Videosu, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Online izle, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Bedava indir, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Yükle, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Hakkında, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Nedir, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Free indir, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Oyunu, Herhangi bir Sitede İz Silme Konusunda Gerekli Bilgi Download


1 Ziyaretçi