Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ?
#1
İki gündür teknoloji gündemi Heartbleed adlı güvenlik açığından ve bu güvenlik açığının tehlikelerinden bahsediyor. Eğer bunun ne olduğunu ve kimleri tehdit ettiğini bilmiyorsanız, vereceğimiz bilgiler epey işinize yarayacak.

Heartbleed nedir?

Heartbleed; geniş özellikli ve açık kaynak kodlu bir şifreleme sistemi olan OpenSSL içerisinde bulunmuş güvenlik açığıdır. OpenSSL bağlantılarının güvenliğini sağladığı belirtilen “heartbeat” fonksiyonunun çalışmaması durumunda oluşan hata, Heartbleed olarak adlandırılır. Bu güvenlik açığı yüzünden birçok kişinin kişisel bilgileri tehdit altındadır.

Heartbleed’den kimler etkilenir?

The Guardian tarafından yapılan açıklamaya göre birçok servisin kullanıcıları bu güvenlik açığından etkilenebilir. Heartbleed’den muzdarip servisler arasında FBI’ın web sitesi, Tumblr, Flickr, Yahoo Mail gibi Yahoo servisleri bulunduğu iddia ediliyor. New York Times’ın haberine göre Facebook ve Google bile bu güvenlik açığından etkilendi, fakat kısa sürede sistemlerindeki açıkları giderdi. Dolayısıyla Heartbleed belki de hiç farkında olmadığımız halde hepimizi tehdit altına aldı.

Apple etkilendi mi etkilenmedi mi?


Heartbleed açığı gündeme geldikten sonra ilk oklar Apple’a yönelmişti. Apple’ın Heartbleed güvenlik açığından etkilenip etkilenmediği tam bir yılan hikayesine döndü ama yapılan açıklamalara göre Apple’ın masaüstü, web ve mobil servisleri bu açıktan etkilenmedi.

Heartbleed’den nasıl korunulur?

Bu güvenlik açığından korunmak için en basit ve etkili yol şifre değiştirmektir. Eğer çok önemli olduğunu düşündüğünüz, kredi kartı ya da önemli kişisel bilgilerinizi içeren hesaplarınız varsa şifrelerini kolayca bulunamayacak şekilde değiştirin.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Web Servisi Nedir ve Ne İçin Kullanılır CyberHacker 0 29 04-12-2016, Saat: 00:35
Son Yorum: CyberHacker
  CSRF Açığı Nedir? Nasıl Kullanılır? Dark-Capar 3 115 16-08-2016, Saat: 20:41
Son Yorum: ReqDeq
  Shell Nedir Nasıl Kullanılır H4Sec 34 1,917 04-01-2016, Saat: 16:06
Son Yorum: SydorTal
  BotNet Nedir? iMoGeN 2 745 04-01-2016, Saat: 00:13
Son Yorum: ERTUĞRUL
  Shell Nedir - Kullanımı - Nerede Kullanılır Sorusunun Cevabı KingSkrupellos 5 1,613 06-11-2015, Saat: 08:11
Son Yorum: abadan
Anahtar Kelimeler

Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? indir, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Videosu, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Online izle, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Bedava indir, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Yükle, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Hakkında, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Nedir, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Free indir, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Oyunu, Heartbleed nedir ? Bu açıktan kimler etkilenir ? Download


1 Ziyaretçi