Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hafıza Ve Hatıralar
#1
Çıkarım Yapma Bilimi'nde hafızanın önemi nedir? Nasıl geliştirilir? Bunlar vb. sorulara cevaplar bulmaya çalışırken Daniel Smith'in How to Think Like Sherlock/Sherlock Gibi Düşünmek kitabında yer verdiği "Hafızanızı Geliştirin" ve "Hatıralar Boyunca Bir Gezinti" başlıklarından yararlanabileceğimizi düşündüm.
Hafıza ve Çıkarım Yapma Bilimi


Basitçe hafıza; beynin bilgi parçalarını sonradan geri çağrılmak üzere kodlayıp paketlemesidir.

Bir odaya girdiğinizde, eğitilmemiş ve işlere bodoslama giren bir çalışma şekliyle beyniniz gördüklerinizi bilinçaltınıza iter ve; her tarafta düzensizce dağılmış, sıkış tepiş bir halde birbirine girmiş bilgi parçalarından oluşan kargaşanın arasında kaybolur. Bu durumu duyusal hafıza başlığı altında açıklayan Smith'in yazdığına göre, örneğin yoldan geçen arabaları seyrederken gördüğünüz her birinin rengini beyninize işlemiş olmanıza rağmen algılama anından birkaç milisaniye sonrasında hatırlayamazsınız. Oysa devamlı üzerinde durmaya çalıştığım gözlem yapma konusunda özellikle, bir odaya girdiğinizde anlık zaman dilimlerinde gözünüze çarpan detayları ya da dalgın bir halde izlediğiniz arabaların özelliklerinin aklınızda kalmasının önemi büyüktür.

Dolayısıyla, Çıkarım Yapma Bilimi'nde uzmanlaşmayı hedefleyen biri için gözlemcilik, hayal gücü, kıvrak bir zeka gibi faktörler nasıl önemliyse, güçlü bir hafıza da en az o kadar önemlidir, diyebiliriz.


Hafızayı Geliştirme


Smith'in yazdıklarına göre iki çeşit hafıza geliştirme yöntemi vardır: Randevu defterleri gibi dışsal yardımcılar ve zihinsel teknikler gibi içsel yardımcılar.

Dışsal yardımcılar hakkında, faydalanılabilir basit bir yöntem olduğu ve bazı boşlukları doldurarak işlerimizi kolaylaştıracağından -market listesi yapmak veya takvimde belirli günleri işaretlemek gibi- ancak çok fazla kullanıldığı takdirde beynimizin, çalışma sistemini buna göre düzenleyeceğinden dolayı tembelleşip işlevselliğini düşüreceğinden bahsediyor (öte yandan bu, Ç.Y.B. üzerinde yoğunlaştıkça da beynimizin o yönde kendini düzenleyebileceğine dair güzel bir örnek olabilir).

Elle tutulur bir gelişim sağlamak için içsel yardımcılara başvurulması gerektiğini söyleyen yazar, biraz kısaltarak ve özetleyerek sıraladığım aşağıdaki teknikleri öneriyor:


• Kişiselleştirin. Yeni edindiğiniz bilgileri önceden sahip olduklarınızla ilişkilendirerek, aralarındaki ortak bir yönden faydalanabilirsiniz (almayı çok istediğiniz kitabın fiyatını, doğum yılınızdaki ...'inci rakam olduğu şeklinde aklınızda tutabilirsiniz, vb.).
• Görselliği kullanın. Yeni bir bilgiyi, size çağrıştırdığı şeyleri aklınızda canlandırarak hatırlamaya çalışmak bir öncekine benzeyen, etkili bir yöntemdir (faturayı yatırmayı unutmak istemiyorsanız, örneğin, minicik yazılarla dolu kağıt yığınlarının bilgisayarınızın camından fırlayarak size uzandığı gibi, tuhaf fikirlerle hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın - ne kadar tuhaf ve saçmaysa o kadar akılda kalıcıdır).
• Yüksek sesle tekrar edin. Yazar, çok etkili bir yöntem olmadığını ancak önemli bilgileri akılda kalıcı hale getirebildiğini söylüyor.
• Unutmaya yakın hatırlamak: On dokuzuncu yüzyıl Alman psikologlarındanHermann Ebbinghaus, rastgele ve anlamsız kelime gruplarını nasıl aklında tutabildiğini ve kendi üzerinde yaptığı bu deneyler sonucunda, hafızanın en etkin kayıtları ilk denemelerde yaptığını tespit etmiş. Ona göre, birbirini takip eden tekrarlar sırasında daha az bilgi saklanıyor, ancak bu yeniden gözden geçirmeler hafızayı güçlendiriyor. Kısacası; yeni bilgileri öğrendikten birkaç saniye, ardından bir dakika, ardından bir saat sonra tekrar ederek yavaş yavaş çıtayı yükseltmek etkili ve sonunda o bilgiyi aynen korumak için yılda bir kere tekrar etmek yeterli oluyor.
• Parçalara ayırın. Numara - sayı dizilerinin akılda kalmasına büyük yardımı olabilir (459824007 şeklinde bir sayı dizisini aklınızda tutmak zorunda olsanız; 45'i sevdiğiniz birinin doğum yılından, 98'i mezun olduğunuz yıldan, 24'ü TV kanalı olarak ve 007'yi de James Bond'dan hatırlayabilirdiniz, vb.)
• Kısaltmalardan yararlanın: Bilgiyi zihninize kaydedebilmek için kısaltmalardan yararlanmak (FıSTıKÇı ŞaHaP, ÇiFTHaSeKi PaŞa, YaŞaSıN, Hasan 2 Salak Osman 4, vb.)
• Beyin jimnastiği: Sudoku ve çapraz bulmaca gibi oyunların, hafızayı korumakta ve Alzheimer gibi bazı rahatsızlıkların engellenmesinde yardımcı olduğu düşünülmektedir.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Hafıza Ve Hatıralar indir, Hafıza Ve Hatıralar Videosu, Hafıza Ve Hatıralar Online izle, Hafıza Ve Hatıralar Bedava indir, Hafıza Ve Hatıralar Yükle, Hafıza Ve Hatıralar Hakkında, Hafıza Ve Hatıralar Nedir, Hafıza Ve Hatıralar Free indir, Hafıza Ve Hatıralar Oyunu, Hafıza Ve Hatıralar Download


1 Ziyaretçi