Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler
#1
Unutulmaması gereken kurallar....

Bu kolay kurallara uyarak verilerinizin istenmeyen ellere geçmesini önleyebilirsiniz.


1. Şifre,

İlk alınan önlemlerden biri kuşkusuz ki bilgisayarımıza bir şifre koymaktır. Şifre vasıtası ile en kolay olarak amatör saldırıları savuşturmamız mümkün olabilir. Bilgisayarımızda kolay bir şifre oluşturmak için Denetim Masası kısmındaki Kullanıcı Hesaplarını açmamız ve buradan Yönetici Hesabını tıklamamız yeterlidir.
Daha sonra daima hatırlayacağımız bir şifreyi yazıp onaylayarak prosedürü tamamlayabiliriz.


2. Standart Şifreleri Değiştirin

Bilgisayarımıza kurduğumuz çoğu uygulama kendiliğinden şifreleme kullanır. Yalnız bu standart şifreler pek de kullanımı kolay değildir. Bilgisayarımıza eklediğimiz bir parça veya uygulama sonrası kesinlikle verilen standart şifreleri değiştirmeliyiz. Bu sayede yapılan bir saldırıda, saldırıyı yapan kişinin standart şifreyi girip bilgisayarımıza ulaşmasını önlememiz mümkün olur.

3. Ziyaretçi Hesapları

Bilgisayarımızda bir yönetici hesabı açılmış ve şifresi değiştirilmiş olsa dahi sistem yöneticisi dışındaki hesapların aktif olması mümkün olabilir. Bu kısıtlı kullanıcılara ait hesap ve şifreler çok daha rahat aşılabilmekte ve şifreleri daha basit kırılabilmektedir. Bu nedenle şayet ki bilgisayarı yalnızca siz kullanıyorsanız bu tarz ek hesapları kaldırmakta yarar var.

Bu tarz ziyaretçi hesaplarının Windows’umuzda olup olmadığını Denetim Masasında bulunan Kullanıcı Hesaplarından kontrol edip gerekiyorsa kaldırabiliriz.4. Portlara Bir Göz Atın

Windows Firewall vasıtası ile çoğu saldırı engellenebilir. Ama bazı uygulamalar genellikle güncelleme yapabilmek amacıyla bu güvenlik duvarındaki bazı portları açarlar. Bu portların açılmasıyla birlikte bilgisayarımıza girilmesi için bir açık vermiş oluruz.
Denetim Masasında bulunan Güvenlik Duvarı bölümünden hangi uygulamalar için bilgisayarımıza giriş izni verildiğine bir göz atmakta yarar var. Kurduğumuz ve emin olduğumuz uygulamalar, oyunlar haricinde burada görünen ve ne olduğunu bilmediğimiz uygulamaları iptal etmeliyiz.


5. Sürekli Şifre Değiştirmek

Bilgisayarımızdaki şifreyi değiştirmiş olsak bile derli toplu olarak şifremizde değişiklik yapmazsak, şifremizi öğrenmiş biri her zaman için bilgisayarımızı ziyaret edebilir. Bu nedenle bilgisayar bağlantı şifrelerimizi derli toplu bir biçimde değişmekte yarar var.

Bu prosedürü sürekli hale getirmek için Bilgisayarım’a sağ kliklayıp Yönet kısmını açmamız gerek. Açılan ekranda Yerel Kullanıcılar ve Gruplar başlığının altında bulunan Kullanıcılar kısmına girmeliyiz. Burada karşımıza çıkan kullanıcı listesinden aktif olan kullanıcıyı seçip, sağ kliklayıp özellikleri seçersek karşımıza yeni bir ekran çıkar.
Bu ekranda kendiliğinden işaretli gelen Parola her zaman geçerli olsun’un yanındaki işareti kaldırmamız
(3. seçenek) ve ilk seçenek olan Kullanıcı bir sonraki oturum açışında parolayı değiştirmeli’yi seçmemiz yeterlidir.


6. Gezdiğiniz Sitelere Dikkat Edin

Çeşitli internet sayfalarında dolaşırken şahsi şifrelerimizi girmemiz gerekebilir. Bu tarz zorunluluklarda kullandığımız uygulama kendiliğinden bir dahaki sefere kullanıcı adını ve şifreyi otomatik gireyim mi diye sorar. Unutmamak lazım ki bu tarz otomatik hatırlamalar bilgisayarımızda bir yerlere kullanıcı adımızı ve şifremizi not etmek anlamına gelir.
Zararlı amaçla bilgisayarımıza saldıran kişiler bunları bularak hesaplarınızı ele geçirebilir. Bu yüzden her ne kadar kolay gibi gözükse de bu tarz otomatik hatırlamalardan uzak durup mümkün olduğunca kullanıcı adımızı ve şifremizi elle girmekte yarar var.


7. Kablosuz Modemlere Dikkat

Eğer ki İnternet’e bağlanmak için kablosuz modem kullanıyorsak modemle birlikte gelen kitapçığı inceleyip kesinlikle şifre koymamız gereli. Bu sayede diğerlarının bizim modemimize bağlanıp İnternet’e çıkış yapmalarını engelleyebiliriz. Çoğu kişinin atladığı bu adım aslında güvenilirğimiz açısından çok oldukça önemli!

8. Tanımadığınız Maillerden Uzak Durun

Aldığımız bütün önlemler genellikle dışarıdan yapılan saldırıları durdurmak içindir. Genel anlamda aktif bir kullanıcıyı durdurmayı pek hedeflemez. Bu nedenle tanımadığımız bir insandan gelen e-postayı açıp içerisinde bulunan programı aktif edersek aldığımız önlemler boşa gidecektir.

Bundan kurtulmanın en basit yolu tanımadığımız insanlardan gelen e-postalarıaçmadan silmektir. Birçok e-posta gönderip alan uygulama ya da Web sayfası bu tarz gelen istenmeyen e-postalara karşı önlem almış durumdadır. Bu önlemleri aktif konuma geçirmek yararlı olacaktır.


9. Güncellemeleri Kesinlikle Atlamayın

Birçok açığı kapatmanın en iyi yolu firmaların uygulamaları için yaptığı güncellemeleri kurmaktır. Bu güncellemeler vasıtası ile uygulamalarda sonradan fark edilen açıkların neredeyse hepsi kapatılır. Bilgisayarımızda kurulu olan uygulamaların güncellemelerini haftada bir kez bile olsa kontrol etmek ya da uygulamada desteği varsa otomatik güncellemeleri aktif etmek son derece tatminkâr çözümlerden birisidir.

10. Daha Sağlam Bir Güvenlik Duvarı

Windows içerisinde kendiliğinden gelen bir güvenlik duvarı bulunmasına karşın bu genel anlamda yeterli değildir. Birçok insanın evde veya iş yerinde bu standart güvenlik duvarını kullandığını bilen saldırganlar bu standart güvenlik duvarı üzerinde daha çok açık aramaya vakit ayırmışlardır. Bundan kurtulmanın yolu bedava veya ücretli olan daha kaliteli bir güvenlik duvarı programı kurmaktır.
11. Yerel Ağ Ayarlarımızı Paylaşımdan Uzak Tutalım

Genelde bilgisayarımızda bulunan çoğu dosya paylaşıma açıktır. Bu tarz bir paylaşıma ihtiyaç duymuyorsak paylaşımları tamamıyla iptal etmekte yarar var. En azından paylaşmamız gereken bir klasör varsa bu klasör haricindekileri iptal etmek ve yalnızca bu klasörü paylaşmak vasıtası ile saldırganlardan kurtulabiliriz.

Bir saldırgan herhangi bilgisayar taraması esnasında açık bulduğu bir bilgisayarın tamamıyla elinin altında olması, yalnızca bir klasörün açık olduğundan çok daha çok ilgisini çekecektir.


12. E-postalarımıza Nereden Bakalım?

E-posta kontrollerini bir uygulama vasıtasıyla yapmakta her zaman için yarar var. Web tabanlı e-posta sayfaları her ne kadar yüksek önlemler almış olsa da spam e-postaların açılmasıyla kullanıcı farkında olmadan bilgilerini ortaya çıkartmış olur. Bu tarz olaylardan kurtulmanın en sağlıklı yolu, e-posta adgörselizi aldığımız yer destekliyorsa, Outlook Express gibi bir uygulama vasıtasıyla e-postaları kontrol etmektir.

13. Her Sayfa Güvenli Değildir

Bir programı denemek için bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyorsa kesinlikle bunu programın resmi sayfasından yapmak gerekir. İndirmeyi düşündüğümüz bir programı herhangi bir sayfadan çekmek bazı zamanlar problemlera neden olabilir. Programın yasal satıcısından programı temin etmek olası değilse bile bu tarz deneme versiyonlarını en azından güvenilir ve bilindik sayfalardan yapmakta yarar var.

14. Mac Filtresi

Kablosuz ağı korumanın etkin yolarlından bir tanesi de makul bir Mac adresine erişim sağlama izni vermektir. Bu olay her ne kadar saldırıları %100 durduramasa da bilgisayarınızla uğraşmaya kalkan saldırganı ciddi anlamda yıldıracak ve diğer hedeflere yönelmesini sağlayacaktır.

15. Sayfalara Doğrudan Ulaşın

Araştırmak istediğiniz konularda sayfalara ulaşımı mümkünse direkt olarak adresi yazarak yapın. Google gibi arama motorlarıyla ulaşılan sayfalarda büyük ölçüde bir problem olmasa da, ulaşılan bir sayfadan diğer bir sayfaya geçişlerde istenmeyen problemlerla karşılaşmak mümkün.

Aynı biçimde size gelen bir e-postada sizin bildiğiniz bir internet sayfasına url varsa, mümkün olduğunca gelen e-postadaki urle tıklamak yerine elle yazarak o sayfaya ulaşın. Birçok dolandırıcılık olayında bankaların, açık arttırma sitelerinin, online oyunların kullanıcı hesaplarının aktif edildiği sayfalar birebir taklit edilerek e-postada gönderilen url vasıtası ile yanlış yerlere gitmemiz sağlanıyor.

Doğrudan adres yazamıyorsak ve urle tıklamamız gerekiyorsa bile kullanıcı adı hesabı girmeden önce açılan sayfanın vardığı noktaya bakmakta yarar var.


16. Bios Şifresi

Dış saldırıların yanı sıra iç saldırılardan korunmanın bir yolu da Bios şifresi kullanmaktır. Bu nedenle Bios’umza koyacağımız şifre vasıtası ile Bios’a girilmesi veya makine resetlenip baştan başlatılması halinde şifre sorması sağlanabilir.

17. Online Virüs araması İyidir

Bilgisayarlarımızda bir virüs programı olması her zaman için güvenilirdir ancak bazı uygulamalar kullandığımız virüs uygulamalarını atlatmak için o uygulamalara zarar verebilir. Bu zararlar sonrası virüs programımız her ne kadar çalışıyor gibi gözükse de aslında pasif konumdadır.

Bu tür bir olasılığa karşın bazen çevrimiçi hizmet veren virüs tarama sayfalarından makinemizi taratmak iyi bir seçenek olabilir.


18. Ctrl+Alt+Delete

Bilgisayarınızda bir tuhaflık olduğuna inanıyorsanız Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak Task Manager’dan çalışan uygulamaların neler olduğuna bakmak yararlı olabilir. Standart çalışan uygulamalar dışında şüphe çeken bazı uygulamaları böylece görebiliriz.

Bunların yanı sıra Process Explorer uygulamasını çekerseniz sisteminizde o an aktif olan uygulamaların nelerle bağlantı durumunda olduğunu, hangi alt uygulamaları çalıştırdığını ve hangi uygulamalara bağlı olduğunu daha ayrıntılı bir biçimde görebilirsiniz.19. IDS

Son olarak Elinizde bir server varsa bu servera IDS kurarak bilgisayardaki hareketleri kontrollü izlemek mümkün olabilir. Bilgisayar ağının standart hareketleri dışındaki bazı değişiklikleri algılayacak olan IDS vasıtası ile bilgisayarımıza bir saldırı yapılıp yapılmadığını anlamamız mümkün olur.

Tabii bu standart tek kullanıcılı bilgisayarlar için biraz lüks bir durum olsa da firma bazlı çözümler için son derece en uygundir.
Beğenenler:
#2
teşekkürler. eline sağlık
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Format Attıktan Sonra Yapılması Gerekenler CyberHacker 1 31 Dün, Saat: 14:46
Son Yorum: OrJiNaL
  En güvenli Vpn Purevpn Kullanımı + indirme linki Dark-Capar 1 88 10-10-2016, Saat: 19:57
Son Yorum: Dessy
  Ofis Güvenliği için yapılması gerekenler. Stallk3r 0 87 18-07-2016, Saat: 23:54
Son Yorum: Stallk3r
  Süper Güvenli İletişim İçin 6 Uygulama paus1453 3 187 03-03-2016, Saat: 12:12
Son Yorum: byhakan
  Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! paus1453 0 109 29-01-2016, Saat: 14:38
Son Yorum: paus1453
Anahtar Kelimeler

Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler indir, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Videosu, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Online izle, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Bedava indir, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Yükle, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Hakkında, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Nedir, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Free indir, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Oyunu, Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler Download


1 Ziyaretçi