Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formatın yaraları ve zararları
#1
Merhaba Arkadaşlar...

Yardım Merkezinde Bir Konu Açılıyor Formatlık Bir Durum Olmadığı Halde Milleti Anında Formata Yönlendirenler Var.

Bu yazıda sizlere format atmanın yararlarını ve zararlarını anlatacağım.

Öncelikle yararlarından başlayalım...

-YARARLARI-

Formatı biz niçin atarız? -Bilgisayarı rahatlatmak varsa gizli virüsleri temizlemek için değil mi?
Format bunun yanında sanal belleğide rahatlatır.Bildiğiniz gibi sanal bellekler bilgisayar açıkken yaptığımız herşeyi hafızaya alan bir bellektir.Mesela oyun açacağız oyunu çalıştırdığımızda oyun dosyaları ilk olarak sanal belleğe gider ardından ekrana yansır.Sanal belleğe gitmeseydi bu uygulamaların geçmişleri vs. bizim disklerimizde toplanacaktı ve disklerimiz dolacaktı.Bilgisayarı kapattığımızda sanal bellek sıfırlanır.Şimdi bunları neden anlattım açıklayayım.Bilgisayarımız uzun bir süre formatlanmamış olsaydı bilgisayar açılır açılmaz sanal bellek arka planda fazladan uygulama başlatacaktı.Ve bu durumda diskimiz zarar görebilir..Hatta xp zamanlarında bazı bilgisayarlarda sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatacak gibi bir hata geliyordu.

Yararları bunlar arkadaşlar gelelim zararlarına

-ZARARLARI-

Bilgisayarımıza format attığımızda haliyle bilgisayarımız hızlanır.Ancak bunu sürekli olarak yapmak bilgisayarıma zarar verir.Bunun nedenini şöyle açıklayayım.

Format atıldığında c ve d sürücüsü sıfırlanır bu bilgiler hızlı biçimlendirme şeklinde silinir.Diskimiz her hızlı biçimlendirme işleminde gereğinden fazla hızda çalışır ve buda veri kaybına uğratır.Veri kaybından dolayı az da olsa diskimizin boyutu azalır.Şöyle bir örnekle daha anlaşılır hale getireyim.

Bir kağıda sürekli yazı yazıp silin.Bu işlemi gereğinden fazla yaptığınızda kağıt kullanılamaz hale gelir.

Bu yüzden formatı belli zaman aralıklarında atın.Normalde herkes "4 ayda bir format atın" der ancak gerek günümüz bilgisayar kullanıcıları sürekli olarak bilgisayarı fazla yorduğu için gerekse gerekli gücenlik önlemlerini almadığı için sıkıntılar yaşıyor.Bu yüzden bu süreyi 1-2 ay gibi zamana indirebilirsiniz. Süreyi ne kadar uzatırsanız bilgisayarınız için o kadar iyi olacaktır. Ama bu şu demek değildir. " Bilgisayarınızda virüsler horon tepsin ama 4 ay boyunca dokunmayın öyle kalsın " anlamına gelmez. Önemli bir durum olmadıkça bilgisayarınıza en küçük şeyde format atmaktan kaçınınız.
Beğenenler:
#2
SAĞOL
Beğenenler:
#3
bilgisiyarmi kastı dur bi format atiyim geçsin,mavi ekranmı verdi dur bi format atiyim gecşin exciting format son çare olmalıdır bence
Beğenenler:
#4
güzel paylaşım olmuş bence formatladan önce çözüm yolları aranmalıdır
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Formatın yaraları ve zararları indir, Formatın yaraları ve zararları Videosu, Formatın yaraları ve zararları Online izle, Formatın yaraları ve zararları Bedava indir, Formatın yaraları ve zararları Yükle, Formatın yaraları ve zararları Hakkında, Formatın yaraları ve zararları Nedir, Formatın yaraları ve zararları Free indir, Formatın yaraları ve zararları Oyunu, Formatın yaraları ve zararları Download


1 Ziyaretçi