Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık!
#1
İmage

İşlerimizin yolunda gitmesini zorlaştıran çok sebep var. Zamanı israf etmemiz, stres, mutsuzluk ve dahası. Aslına bakarsanız, daha iyi bir hayat için Facebook’u terketmeyi düşünebilirsiniz. “Neden?” diye sorabilirsiniz. İşte Facebook’un size verdiği zararlardan 7 tanesini sizin için topladık.

1. Gizlilik Lütfen!

İmage

Gizlilik endişesi… Birçok insanın Facebook’u bırakmasının asıl sebebi. Facebook’un Gizlilik Politikası her zaman tartışmalı maddeler içermiştir. Kişisel bilgilerin Facebook’un çıkarları doğrultusunda kullanılması fikri çoğu kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor. Ayrıca insanlar, hesaplarını tamamen silmelerinin zorluğundan da şikayetçiler. Evet, profilinizi devredışı bırakmak kolay olabilir. Ancak tüm paylaşımlarınız ve kişisel bilgileriniz maalesef hâla Facebook’un elinde.

Diğer bir konu ise bilgilerinizin 3. taraflarla paylaşılması. Farkında olsanız da olmasanız da kişisel bilgileriniz, 3. taraf uygulamalar ve şirketlerle paylaşılıyor. Bir uygulama veya websitesine Facebook ile giriş yaptığınızda bilgilerinizin bir kısmını paylaşmış olursunuz. Bilgilerinizin paylaşılması konusu bununla da sınırlı değil. Reklamcılık faaliyetleri için Facebook, 3. taraflara kişisel bilgilerinizi satmaktan çekinmiyor.
Facebook, para kazanmak için sizi bir hiç yerine koyuyor.

İstatistik:
Facebook kullanıcılarının 25%’inden fazlası, konumlarının takip edilip kayıt altına alındığını bilmiyor.
Get Safe Online kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, kullanıcıların 25%’i telefon numarası, ev adresi ve eposta adresi gibi hassas kişisel bilgilerini Facebook’ta paylaşıyor.

2.Zaman akıp gidiyor…

İmage

Dürüst olalım, Facebook birçok kişi için tam bir zaman israfı. Facebook’u bırakmanın ardındaki en büyük sebeplerden biri de bu. Hesabınızın başına geçtiğinizde, mesajlar, bildirimler, arkadaşlarınızın fotoğrafları derken işte artık saatleriniz geçmiş durumda. Boş yere geçen bu zamanınızı değerlendirin. İnternette vakit geçirirken boşlukta gibi hissedecek olursanız blog okuyun. Hoşunuza giden blogları takip etmeniz sizin yararınıza. Bu sadece bir öneri.

İstatistik: Kullanıcıların 23%’ünden fazlası, hesabını günde en az 5 defa kontrol ediyor.
Zamanı israf etmeyin, aksi takdirde zaman sizi israf eder…


3.Zihninizi Bulandırmayın


İmage
Facebook kullanırken, her konuda, yüzlerce farklı kişinin paylaştığı tonlarca gereksiz bilgiye maruz kalıyorsunuz. Hiçbir faydası olmayan bu bilgiler bilinçaltınıza yerleşiyor. Birçok kişi, yaşadığı her ayrıntıyı paylaşıyor. Unutmayın, gereksiz bilgi demek, hafıza kaybı demek.

Gereksiz onlarca şey arasında artık cımbızla kaliteli içerik seçtiğimiz şu günlerde böyle bir kararın hayatımı çok olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.
Oğuz Veli Yavaş
oguzveliyavas.com
4. Kıyaslama ve Mutsuzluk
İmage


Facebook’u terketmeniz için sağlam nedenlerden biri de bu. Birçok kullanıcı, gördüğü paylaşımlar ve kendi hayatını karşılaştırıp mutsuz oluyor. Arkadaşlarınız eğlencedeyken siz evde misiniz? Çalışmak zorunda mısınız? Bütün bunları görüp mutsuz olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın, dışarıdan renkli görünen hayatlar aslında hiç de iyi olmayabilir.

5. İzleniyor olabilirsiniz…
İmage

Bu maddeyi ciddiye alsanız gerçekten iyi olur. Zira sizi sevmeyen kişiler, paylaştığınız her bilgiyi topluyor, sizi takip ediyor. Gerek olduğunda, bu bilgileri aleyhinize kullanmaktan çekinmeyecekler. Buna “Stalking” de deniyor.
Paylaştığınız her bir bilgiyi bir parça hâline getirip kişiliğiniz ile ilgili istemediğiniz kadar bilgiyi elde edebilirler.
Ne demek istediğimi, yazının sonundaki videoyu izlediğinizde çok daha iyi anlayacaksınız.

6. Beğeniye Muhtaçsınız

İmage


Daha önce gün boyu durumunuzun veya paylaştığınız resmin beğenilmesini beklediğiniz oldu mu? Eğer bir paylaşımınıza beğeni gelmesi sizin için gerçekten önemli hâle geldiyse, ara sıra da olsa beğeni gelip gelmediğini kontrol etme ihtiyacı hissediyorsanız, Facebook’u bırakmanın zamanı geldi. Sanal beğenilere muhtaç olarak yaşamayın.


7.Stres…
İmage


Facebook’ta hararetli bir tartışmaya girdiniz mi? Aldığınız bir yoruma sinirlendiniz mi? Arkadaşlığı bırakanlar ve hakkınızda hoş olmayan şeyler söyleyenler. Facebook’ta kan basıncınızı yükselten bu durumlarla sık sık karşılaşıyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve Facebook’tan uzak durun. Gereksiz yere tartışmaya gerek yok.
8. Diğerlerine İlham Verin

İmage

Bu yazıyı okuduktan sonra bir daha düşünün. Evet Facebook’ta eğlenceli vakit de geçiriyor olabilirsiniz. Ancak eğlenmek için daha çok yöntem var. Facebook’tan kurtulduktan sonra, hayatın daha özgür olduğunu çevrenize gösterin. Örnek olun.
Merak etmeyin, Facebook’tan kurtulduktan sonra özlemeyeceksiniz.
Facebook’un, mahremiyetinizi yok ettiğini kanıtlayan aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin. Video İngilizce, ama İngilizce bilmeden de kolaylıkla anlayabilirsiniz.
Beğenenler: Mr.F92
#2
video nerede?
Beğenenler:
#3
Facebook gerçekten zaman kaybı güzel bir makale olmuş emeğine sağlık.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Facebook Hackleme Stallk3r 29 4,021 20-12-2015, Saat: 04:13
Son Yorum: salavat65
  Facebook’un Albüm Silme Açığına Bulana Ödül Verildi D3NG3 10 1,082 22-03-2015, Saat: 10:49
Son Yorum: 1453
  Facebook Virüsü Silme D3NG3 5 923 08-08-2014, Saat: 01:58
Son Yorum: DeadLiner
  Facebook Virüsü Silme %100 Etkilidir. EminTR 0 575 31-07-2014, Saat: 01:00
Son Yorum: EminTR
  Facebook Virüsü Yeni ! D3NG3 8 1,676 25-04-2014, Saat: 13:27
Son Yorum: D3NG3
Anahtar Kelimeler

Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! indir, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Videosu, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Online izle, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Bedava indir, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Yükle, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Hakkında, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Nedir, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Free indir, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Oyunu, Facebook’u Acilen Bırakın: 8 Maddede Açıkladık! Download


1 Ziyaretçi