Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C++ For Döngüsü
#1
FOR DÖNGÜSÜ
For döngüsünün çalismasi, döngünün kontrol degiskenine baslangiç degerinin atanmasi ile baslar. Asagida verecegimiz ilk deger atama cümlesinden kastimizda budur. Yani bu kisimda baslangiç tanimlari yapilir. For döngüsünün baslangiç adimidir. Bu kisimda yapilan bir degisken tanimindaki degiskenin ömrü, for döngüsünün sonunda biter. Sonra döngü kosul kismina gelinir ve bu test edilir. Sayet degeri !0, dogru (1) oldugunda döngü içindeki komutlar uygulanir. Arttirma ise for döngüsü isleminin sonunda meydana gelir. for içindeki tüm deyimler meydana geldikten sonra uygulanir.

Genel yapisi:

Kod:
for ( ilk deger atamalar, kosul, arttirma)
cümle
Bunu daha da genellersek, digerlerinde de oldugu gibi cümleler birden fazla oldugunda komut blogu arasina alinacaktir.

for ( ilk deger atamalar, kosul, arttirma)
{
cümle1
cümle2
cümle3
...
}
Bu söylediklerimizi bir örnek üzerinde izah edelim.

Kod:
//for.cpp
// for döngüsüyle bir örnek.


#include <iostream.h>
int main ()
{
for (int n=10; n> 0; n--)
{
cout << n << " -> ";
}
cout<< "Bitti!";
return 0;
}


Ben sadece for (int n=10; n>0; n--) bu kismi anlatacagim, diger kisimlar apaçik gözüküyor zaten. For diyip () imizi açtik. Sonra içine ilk basamagimiz olan degisken tanimlamamizi yaptik. Int n=10; Bu bizim yukarida bahsettigimiz ilk deger atamalar kismi. Daha sonra kosulumuzu yazdik. n>0; bunu test ettik ve !0 yani dogru (1) çikti. Sonrada n-- yi yazdik. Genel tanimda yazdigimiz arttirma kismi. Aslinda buna yenileme komutlari desek daha dogru olur. Biz bu örnekte örnegin azaltma yaptik. Neyse umarim bu for örnegini anlamissinizdir.

C++ da yapacagimiz çogu örnekte for u kullanacagiz. C++ ''nin en güçlü yanlarindan biriside for döngüsüdür. For döngüsünün basinda yani ilk deger atama kisminda birden çok degisken tanimlayip deger atiyorsak bunlari virgül ( , ) ile bir birinden ayirmaliyiz. Ilk deger atamadan kosul bölümüne geçtigimizde ve kosul bölümünden arttirma ya geçerken noktali virgül ( ; ) kullanmaliyiz. Tabi kullandigimiz bu üç kisim seçimlidir istersek bos birakabiliriz. Fakat, noktali virgüller ( ; ) konulmasi zorunludur.
Beğenenler:
#2
çok işime yaricak teşekürler exciting
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

C++ For Döngüsü indir, C++ For Döngüsü Videosu, C++ For Döngüsü Online izle, C++ For Döngüsü Bedava indir, C++ For Döngüsü Yükle, C++ For Döngüsü Hakkında, C++ For Döngüsü Nedir, C++ For Döngüsü Free indir, C++ For Döngüsü Oyunu, C++ For Döngüsü Download


1 Ziyaretçi