Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi?
#1
Yaşadığımız İslam ı bizler, kendi ellerimizle yaşanmaz hale getirdik. Nefislerimize hâkim olmanın yolunu bulmak yerine, nefsimize uyan kuraları, Allah emri diye sunanların sözlerine inanmak, daha çok hoşumuza gitti.

Bugünkü yazımın konusu, İslam dininde boşanma hakkında olacak. BİR ERKEK EŞİNE, ÜÇ KEZ BOŞ OL DEDİĞİNDE acaba, o evlilik biter mi? Sizce böyle bir boşanmayı Allah, onaylıyor olabilir mi? Günümüzde bizlere dini anlatanlar, mezheplerin öğretisine göre, bir erkeğin eşine üç kez boş ol dediğinde, o evliliğin biteceğini söylemektedirler.

Değerli din kardeşlerim, bunu söylemek, buna inanmak, Kur’an a ve peygamberimize iftiradır, önce bunu söylemek isterim. KUR’AN EVLİLİĞİ ÇOK CİDDİYE ALIR DUYGULARIN, NEFİSLERİN ANİ KARARLARININ SÖZLERİYLE EVLİLİK BİTMEZ, BİTECEĞİNE İNANMAK, NEFSİ ARZULARININ USLANMAZ BİR ESERİDİR. Ciddiyetten, akıl ve mantıktan uzak böyle bir yetkiyi Allah, ne erkeğe verir, nede kadına. Bu sözlere nasıl inanırız. Bu kadar mı nefsimizin esiri olduk.

İslam dininde evlenmenin ve boşanmanın kuralları Kur’an da açıklanmıştır. Evlenirken konmuş olan kurallar, boşanma içinde aynen geçerlidir, kurallar tersine işler, hatta boşanma daha da zorlaştırılmıştır.

Allah nisa suresi 19. Ayetinde, eşlerinizle iyi geçinin diye bizleri uyarır. Yine Nisa suresi 34. Ayette, geçimsiz, iffetinden şüphe ettiğiniz kadınlarınız olursa, bakın neler yapılmasını öğütlüyor, boşanma kararı almadan önce.

ÖNCE ÖĞÜT VERİN, UYARIN. EĞER ÖĞÜT İŞE YARAMAZSA, ONUNLA YATAKLARINIZI AYIRIN. Dikkat ederseniz çiftlerin bir birlerine karşı, belirli bir süreçten geçirilmesinden bahsediliyor. Bu konu her iki taraf içinde geçerlidir. Tüm bu çabalardan sonrada Kur’an ın önerisi, çiftlerin boşanması değil lütfen dikkat. Tüm bu çabalar işe yaramıyorsa, eşinizi evden çıkartın yani baba evine gönderin, her iki taraf için düşünme fırsatı olsun. Bakın hala boşanmadan söz etmiyor Allah ayetinde. Yani erkek eşine kızarak, üç kez boş oldun demesi ile evliliğin bitmesi gibi bir yetkiye asla sahip değil. Ayetin sonunda da bakın ne diyor. Tüm bunların sonunda, eşiniz size saygılı davranırda hatasını anlarsa, onların aleyhine başka bir yol aramayın, onları bağışlayın diyor.

Peki, daha sonra nasıl tavsiyelerde bulunuyor Kur’an? Eşiniz baba evine gitti ya da geçimsizlikten boşanma durumuna geldiniz.

Nisa 35: Eğer karı-kocanın aralarının açılmasından korkarsanız, ERKEĞİN AİLESİNDEN BİR HAKEM VE KADININ AİLESİNDEN BİR HAKEM GÖNDERİN. Bunlar barıştırmak isterlerse, Allah aralarını bulur; şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır.(Diyanet vakfı meali)

Demek ki nasıl kolay evlenilmiyorsa, öyle kolayca boş ol demekle de boşanılmıyormuş. Aileler, veliler devreye giriyor, çiftin arası bulunması adına HAKEMLERE başvuruluyor. Ayrıca evlenirken nasıl şahitler, veliler huzurunda evlendiyseniz, boşanmak istendiğinde de yine şahitler huzurunda, velilerinde tavsiye ve düşüncelerinden istifa de edip, kuralların, geleneklerin ve kanunların geçerli olduğu bir süzgeçten geçiliyor.

Dikkat ederseniz, Kur’an ın boşanma konusundaki tavsiyeleri, izlenen yol, yöntem, bugün bizlerin medeni kanunumuzda da var ve aynı süreç takip ediliyor. Hâkim hemen boşamıyor, çiftlere zaman tanıyor ve ailelerin araya girmesi ve barışmaları bekleniyor.

Boşanma konusunda erkekte, kadında aynı haklara sahiptir. Erkek Boşanmak istediğinde söylendiği gibi, kadına üç kez boş ol demekle değil, hâkimin (Kadının) karşına çıkarak yapılıyor, tabi daha önce yukarıda bahsettiğimiz yollar izlendikten sonra. İSLAM DİNİ, ERKEKLERİN DEREBEYLİĞİ DEĞİLDİR.

EVLİLİK KURALLARINI KOYAN KUR’AN, BOŞANMANIN DA KURALLARINI AÇIKÇA KOYMUŞTUR, HEM DE ZORLAŞTIRARAK. Nefsi duyguların ani kararları ile evliği hiç kimse sona erdiremez. Boşandığınız eşiniz eğer gideceği bir yer yoksa ona biz boşandık, hadi kapı dışarı diyemezsiniz, kendisine bir yuva buluncaya kadar bakmak zorundasın.

Kur’an evlenme konusunda, kadını korumaya aldığı gibi, boşanma konusunda da koruma altına alarak, erkeği özellikle uyarmıştır. Bakara suresi 229. Ayetinde, aynı eşini en fazla iki kez boşayıp tekrar almaya hakkın var demiştir. Yani boşanma tehdidiyle, eşini korkutamazsın uyarısı yapılmıştır. Erkeğin evlilik bağını, kadına bir tehdit unsuru olarak kullanmaması için çok daha önemli bir ayet indirmiş ve bakın nasıl ikaz etmiştir erkeği Allah.

Bakara 230: Eğer erkek karısını (üçüncü defa) boşarsa, kadın, onun dışında bir başka kocayla nikâhlanmadıkça ona helâl olmaz. (Bu koca da) onu boşadığı takdirde, onlar (kadın ile ilk kocası) Allah’ın koyduğu ölçüleri gözetebileceklerine inanıyorlarsa tekrar birbirlerine dönüp evlenmelerinde bir günah yoktur. İşte bunlar Allah’ın, anlayan bir toplum için açıkladığı ölçüleridir. (Diyanet meali)

Bir erkek eğer, aynı eşi iki kez boşayıp evlendikten sonra, tekrar boşarsa bir daha normal şartlar oluşsa bile, aynı eşle kolay kolay evlenemez diyor ve öyle bir kanun koyuyor ki, hiçbir erkek bu yolu takip ederek, tekrar aynı eşiyle evlenmeye cesaret edemez. Bu ayette anlatılan üç talak, yani üç kez boşanma durumunda, erkek aynı kadınla evlenemez bilgileri, evirip çevirtilip çok farklı anlamlar verilmiş ve erkek üç kez seni boşadım dediğinde, evliliğin biteceğini topluma anlatmışlardır. Yaradan erkeklerin nefisleri ile kadınlara karşı neler yapacağını bildiği için, boşanmayı zorlaştırmış ve erkeğin evlilik konusunu kadınlara karşı silah olarak kullanmasının yolunu da kesmiştir.

Lütfen din adına söylenenleri, Kur’an ve akıl süzgecinden geçirelim. Peygamberimizin döneminde de, ondan önceki devirlerde de evlilik, boşanma konuları kanunlarla belirlenmişti. Hiç kimse ben evlendim diyerek ortaya çıkamadığı gibi, ben eşimi boşadım diyerek de zaten ortaya çıkamıyordu. Fakat kanunlar ne yazık ki erkeklerin lehine olduğundan, kadınlar bundan zarar görüyorlardı. KUR’AN BU KONUYA DÜZENLEME GETİRMİŞ VE KADININ HAKLARINI KORUMA ALTINA ALMIŞTIR.

Örneğin o devrin boşanma sebeplerinde, erkek kadına ZIHAR etmesi, yani seni anamın sırtı gibi görüyorum demesi, boşanma sebebi kabul edilirdi. Allah indirdiği ayetle, bu geleneği, kuralı kaldırmıştır.

Değerli din kardeşlerim. Tüm bu açık gerçeklerden sonra, Kur’an ın öneri ve tavsiyelerini görmezden gelerek, batılın ve hurafenin, din diye bizlere kabul ettirilmesine izin vermeyelim. Sorumlu olduğumuz Kur’an ile çok sıkı bir bağ kuralım. Bunu yapabilmek içinde, Kur’an ı anladığımız dilden bolca okuyalım. Ayetler üzerinde düşünelim unutmayalım ki, Allah açıklamadığı, izah etmediği hiçbir şeyden bizleri sorumlu tutmaz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
Beğenenler: salihberke , Ricardo
#2
elinize sağlık hocam
Beğenenler:
#3
Eline sağlık.
Beğenenler:
#4
ben bazı yerlerde yazılarını goruyorum yazmanızın amacı nedir acaba ?
isminizi arattım heryere yazmısınız bıkmadan sohbet forumlarından bılısım forumlarına kadar. bunu yazmakta emek vermekte gercekten zor iş.
ama maç nedir tam ?
Beğenenler:
#5
üç kez boş ol demek boşanma değil mi yani ? hoca cvp verirsen iyi olur. yazıda zorlaştırılmış demişsiniz. islamda hiç birşey zorlaştırılmamıştır, aksine kolaylaştırılmıştır. allah boşanmayı ve boşananlar için arşın titrediğini bildiriyor.
kadın ve erkek evlenirken belli miktar para ister kadına bunu vermeden boşayamaz. bunlarıda belirtin. kafana göre yazıp gidiyorsun. bana inandırıcı gelmiyor neden belirli ayetleri alıp yazmış ve koymuşsunuz ? buna göre anlatıklarınızın bazı kısımlarıda doğru olsa bazı kısımlaırnı oktar adnan gibi çarpıtıyorsun gibi geliyor hoca amça
Beğenenler:
#6
Amacım toplumu bilgilendirmek ve İslam ın içinin rivayet ve batıl ile nasıl boşaltıldığına dikkat çekmektir. Diğer sorduklarınıza gelince. Din genel anlamda yaşamı kolaylaştırır, ama nefsin oyuncağı yapılmaması gereken ciddi konuları da, kişinin nefsine bırakmaz dikkatli olması içinde gerekirse zorlaştırır. Zorlaştırma konularına dikkat ederseniz, hepside kadını korumak ve kollamak adınadır.

Kafama göre yazdığım sorunuza gelince. Kim bilir belkide haklısınızdır, onun içinde Kur'an ı siz bizzat kendiniz okumalısınız, araştırmalısınız ve ayetler arasında bir bütünlük sağlayarak karar vermelisiniz. Çünkü Allah sizleri Kur'an dan sorumlu tutuyorum diyor. Tüm bunları yapın, bakın o zaman gerçekleri göreceksiniz. İnşallah bizlerde yanlış yapıyorsak, bizleri de Kur'an ile uyarırsınız büyük sevaba girersiniz. Tabi rivayet ve sanı bilgilerle değil, Kur'an ile.

Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun inşallah.
Beğenenler:
#7
(03-02-2016, Saat: 12:07)halukgta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Amacım toplumu bilgilendirmek ve İslam ın içinin rivayet ve batıl ile nasıl boşaltıldığına dikkat çekmektir. Diğer sorduklarınıza gelince. Din genel anlamda yaşamı kolaylaştırır, ama nefsin oyuncağı yapılmaması gereken ciddi konuları da, kişinin nefsine bırakmaz dikkatli olması içinde gerekirse zorlaştırır. Zorlaştırma konularına dikkat ederseniz, hepside kadını korumak ve kollamak adınadır.

Kafama göre yazdığım sorunuza gelince. Kim bilir belkide haklısınızdır, onun içinde Kur'an ı siz bizzat kendiniz okumalısınız, araştırmalısınız ve ayetler arasında bir bütünlük sağlayarak karar vermelisiniz. Çünkü Allah sizleri Kur'an dan sorumlu tutuyorum diyor. Tüm bunları yapın, bakın o zaman gerçekleri göreceksiniz. İnşallah bizlerde yanlış yapıyorsak, bizleri de Kur'an ile uyarırsınız büyük sevaba girersiniz. Tabi rivayet ve sanı bilgilerle değil, Kur'an ile.

Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun inşallah.

ben diyanetin konularına aldırş etmem cevirmenlere gelince latince cevirmeler sıkıntı olmaktadır.

mesela hamd kelimesi teşekkür ederim diye cevirenler var.

benim anlamadığım ise şahitli veya şahitsiz

boş ol denilince nikah düşer. kadınları korumak konusunda haklısınız. inançsız olunca insan evlide olsa ne olurs aolsun varsa yapacağı pislik yine yapar. ama kişi dinini bilmiyorsa veya öğrenmiyorsa zaten sıkıntıdır. yazdıklarınız ve söylediklerinizde haklı olabilirsiniz.

ama bildiğim ve övüt aldığım eşine boş ol demek gerçekten o nikahı dşürür. bir kez bile söylemek sıkıntılıdır.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İslam Dininde Kadınların Boşanma Hakkı Yok Mudur? halukgta 0 193 15-03-2015, Saat: 14:16
Son Yorum: halukgta
  Allah Huzurunda Kadın ve Erkek Eşittir. halukgta 1 219 02-12-2014, Saat: 16:17
Son Yorum: archavin
Anahtar Kelimeler

Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? indir, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Videosu, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Online izle, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Bedava indir, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Yükle, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Hakkında, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Nedir, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Free indir, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Oyunu, Bir Erkek Eşine, Üç Kez Boş Ol Dediğinde, Boşanma Gerçekleşir mi? Download


1 Ziyaretçi