Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.33/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler
#1
* Virüs nedir? Nasıl bulaşır?

Bilgisayar virüsleri, çalıştığında bilgisayarınıza değişik sekillerde zarar verebilen bilgisayar programlarıdır. Bu programlar (ya da virüs kodları) çalıştırıldığında programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar. Ayrıca, tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler) bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra çoğalma (bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diger bilgisayarlara bulaşma vb gibi) özelliğine sahiptir.

Bilgisayar virüslerinin popüler bulaşma yollarından birisi "virüs kapmış bilgisayar programları" dır. Bu durumda, virüs kodu bir bilgisayar programına (söz gelimi, sık kullandığınız bir kelime işlemci ya da beğenerek oynadığınız bir oyun programı) virüsü yazan (ya da yayan) kişi tarafindan eklenir. Böylece, virüslü bu programları çalıştıran kullanıcıların bilgisayarları virüs kapabilirler. Özellikle internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek tehlikenin boyutlarını daha da iyi anlayabiliriz.

Virüslenmiş program çalıştırıldığında bilgisayar virüs kodu da, genellikle, bilgisayarınızın hafızasına yerleşir ve potansiyel olarak zararlarına başlar. Bazı virüsler, sabit diskinizin ya da disketlerinizin "boot sector" denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda, bilgisayarınız her açıldığında "virüslenmiş" olarak açılır. Benzer şekilde, kendini önemli sistem dosyalarının (MSDOS ve windows için COMMAND.COM gibi) peşine kopyalayan virüsler de vardır.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler indir, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Videosu, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Online izle, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Bedava indir, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Yükle, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Hakkında, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Nedir, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Free indir, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Oyunu, Bilgisayar Virüsleri Hakkında Kısa Bilgiler Download


1 Ziyaretçi