Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri
#1
www.deccal.org
www.deccal.org
www.deccal.org
"Hatalı programlar", gerçekten zarar verme güdüsü ile değil, fakat yazılım içindeki bir ya da daha fazla hatadan dolayı virüs türü yazılımlar içinde ele alınmaktadır. Bu tür yazılımlar yeterince sınanmadıkları ve içindeki hatalar düzeltilmediği için sisteme zarar vermektedir. Verdikleri zarar bir tür görünmez kazadır.
"Truva atı", zarar verici bir program içeren herhangi bir yazılımdır. Truva atlarının gizlenmek için en sevdikleri yazılım türü, bilgisayar oyunlarıdır.
Truva atının yakın akrabası olan "bukalemun", bir başka programmış gibi davranabilir.
Bir "bomba", bir yazılım parçasıdır; ya daha önce varolan bir programa (örneğin bir hesap tablosu yazılımına) eklenmekte ya da böyle bir programın belli oranda değiştirilmesi ile elde edilmektedir.
Virüslerle akraba olan "tavşan" ise bellek ve diski, kendi kopyaları ya da kendi ürettiği başka tür bilgilerle dolduran zararlı bir yazılım türüdür.
"Kurtçuklar" ise, bellek ve manyetik disk ortamlarında kayar gibi ilerleyerek karşılaştıkları veri ve programları değiştirmektedir.
Parasitic: Executive dosyaları etkiler.
Bootstrap Sector: Boot sektörde yerleşir.
Multi-partite: Birden çok özelliğe sahip. Örneğin Parasitic ve Bootstrap.
Companion: Var olan bir programın aynı adı kopyasının oluşturur.
Link: İşletim sisteminin bir programını bulmasını/çalıştırmasını bozar.
Data File: Veri dosyalarını bozar.
Polymorphic: Sistemi bozan tipik virüsler. Mesajlar verir ya da dosyaları siler.
Stealth: Kendini gizler.
Retrovirus: Antivirüs yazılımlarını bypass etmeyi amaçlar.
Armored virüs: Tanımlanamayan virüsler.
Phage virüs: Programları ve veritabanları değiştirir.
Macro virüs: Ofis programlarını bozmaya yöneliktir.
Bilgisayar Virüsü : İlk kez Fred COHEN tarafından 1984 yılında kullanılmış bir terim.Bilgisayar virüsü başka programa yapışan küçük bir programdır,kendisini kopyalayarak diğer yazılımlara saldırır.

Worm : Worm çoğu zaman başlıbaşına bir programdır,bellekteki ve disketteki eriştiği bölgelerin verilerini bozar.İçinde gömülüp saklanacağı ev sahibi programa ihtiyaç duymaması özelliği ile diğer virüslerden ayrılır.

Trojan Horse : Truva atı...Masum görünüşlü bir programın farklı şeyler de yapması.Bazen gerçekten masum programların bug'ları da aynı etkiyi yapabilir.Çoğunlukla kendilerini kopyalayarak çoğalmazlar.

Zaman Ayarlı Bomba : Mantıksal bomba da denilir, belli bir olay gerçekleştikten sonra örneğin ayın 13'ü Cuma gününe denk gelmişse zarar verici faaliyetine başlar.

Boot Sektör Virüsü : Disklerin partition tablosunda veya boot sektöründe saklanan ve sistem çalıştığı anda faaliyete geçen virüs.En yaygın olanları arasında Pakistani Brain virüsü ile Stoned/Marijuana virüsü sayılabilir.

Uygulama Programı Virüsü : En bulaşıcı olan virüs çeşitidir.Çoğunlukla .com ve .exe uzantılı olan her türlü çalışabilir dosyaya bulaşırlar.En yaygın olanı Jerusalem virüsüdür.

Gizlenen Virüsler : Dosya büyüklüğündeki artışı ya da tarih ve zaman bilgilerini gizleyerek yakalanmalarını güçleştirmeye çalışırlar.

Dark Avenger Mutation Engine : Genellikle virüs yazanların kullandığı bir polimorfik kriptolama programı.Virüs bu programla kriptolanınca anti-virüs programına kolay yakalanmıyor.

Makro Virüsleri : Word ya da Exel dosyalarına bir makro gibi gömülerek yaşayan virüs.Dosya açıldığında uygulamanın standart makrolarından birinin yerine yerleşiyor ve gelen her belgeye bulaşıyor.
ActiveX zararlı kodu: ActiveX™ kontrollerini yürüten web sayfalarında yerleşen kod.
Önyükleme kesimi virüsü: Bir bölüm veya diskin önyükleme kesimini etkileyen bir virüstür.
COM ve EXE dosyası bulaştırıcıları: Dosya uzantısı .com veya .exe olan yürütülebilir bir program.
Java zararlı kodu: Java™'da yazılmış veya gömülü, işletim sisteminden bağımsız virüs kodudur
Makro virüs: Uygulama makrosu olarak kodlanmış ve genellikle bir belgeye dahil edilmiş bir virüstür.
Ağ Virüsü: Bir ağ üzerinden yayılan her virüs, ağ virüsü olmak zorunda değildir. Sadece solucanlar gibi bazı virüs/kötü amaçlı yazılım türleri ağ virüsleri olarak nitelendirilir. Daha net belirtmek gerekirse, ağ virüsleri çoğalmak için TCP, FTP, UDP, HTTP ve e-posta protokolleri gibi ağ protokollerini kullanır. Genellikle sistem dosyalarını değiştirmezler veya sabit disklerin önyükleme kesimini değiştirmezler. Bunun yerine, ağ virüsleri istemci bilgisayarların belleklerini etkiler, bunları trafik yaratarak ağı istila etmeye zorlarlar, bu da yavaşlamalara ve hatta ağın tamamen bozulmasına neden olabilir. Ağ virüsleri bellekte kaldığından, genellikle geleneksel dosya I/O tabanlı tarama yöntemleri tarafından algılanamaz.
WFBS güvenlik duvarı şununla birlikte çalışmaktadır; Ağ virüslerini tanımlamak ve engellemek için Genel Güvenlik Duvarı Kalıbı.
Paketleyici: Genellikle Truva atı programı gibi Windows ya da Linux™ ile yürütülebilir sıkıştırılmış ve/veya şifrelenmiş bir programdır. Yürütülebilir bileşenleri sıkıştırmak, antivirus ürününün paketleyiciyi algılamasını zorlaştırır.
Test virüsü: Gerçek bir virüs gibi davranan ve virüs tarama yazılımı tarafından algılanabilen etkisiz bir dosya. Antivirüs yüklemenizin düzgün bir şekilde tarama yaptığını doğrulamak için EICAR test komut dosyası gibi test virüsleri kullanın.
VBScript, JavaScript veya HTML virüsü: Web sayfalarında bulunan ve tarayıcı aracılığıyla indiren bir virüstür.
www.deccal.org


Beğenenler: Symxq

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Chrome Virüs Temizleme Programı LuckMania 4 643 Dün, Saat: 05:06
Son Yorum: GoldenArrow
  Bilgisayar Güvenliği!! #SoLoTurk 6 205 07-12-2016, Saat: 16:28
Son Yorum: the_zizil
  Pc ye Virüs Girdiğini nasıl anlarız silent death 1 72 24-09-2016, Saat: 18:24
Son Yorum: OrJiNaL
  Ofis Güvenliği için yapılması gerekenler. Stallk3r 0 87 18-07-2016, Saat: 23:54
Son Yorum: Stallk3r
  Virüs Yapım Kitleri Byrock-daR 8 419 07-02-2016, Saat: 01:21
Son Yorum: tanerkara
Anahtar Kelimeler

Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri indir, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Videosu, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Online izle, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Bedava indir, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Yükle, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Hakkında, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Nedir, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Free indir, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Oyunu, Bilgi Güvenliği ve Virüs Çeşitleri Download


1 Ziyaretçi