Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Battal Gazi Kimdir ?
#1
Merhaba Arkadaşlar Battal Gazi Dendiğinde Aklımıza Gelen Uçuyo Bİ Koyuyo Herkez Ölüyo Falan Filmler Aksine Battal Gazinin Hayatını Sorsak Kimse Bilmez ? Daha Önce Yapılan Bir Araştırmada Atatürk'ü Tanımayanlar Vardı. Ama Battal Gaziyi Fİlmlerden Falan Herkez Tanıyor İzlemesek Bile Tv Görmüşüzdür Ama Bunun Aksine Bu Adam Kimdir ??
Battal Gazi veya Seyyid Battal Gazi, 8. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen ve hakkında çeşitli inanışlar bırakmış bir liderdir. Emevilerin Anadolu'nun doğusunu fethetmesi ile oraya yerleşmiş bir Arap ailenin oğludur. Battal Gazi, Malatya'da doğmuştur. Doğduğu ve yaşadığı evin yeri halen mevcuttur. Yıkıntı halinde korunmaktadır. Uzun yıllar halka yemek dağıtılan hayrat yeri olarak kullanılmıştır. Evliya Çelebi seyehatnamesinde bahsedilmektedir.
Battal Gazi hakkında bugüne ulaşabilmiş kaynaklar sadece mesnevi tarzı yazılmış, birbirini hem destekleyen hem de çelişen olgular içeren destanlar ve halkın hafızasında kalmış olan bilgilerdir.
Battal Gazi Destanı'nda ve halk hikâyelerinde, Emeviler zamanında Arap ordusuyla birlikte İstanbul'u kuşattığı anlatılmaktadır. Kuşatma hem denizden hem karadan yapılmış, fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Destanda Battal'ın düşmanı, Arap komutanına oyun oynayıp kuşatma başladığında İstanbul'a geçerek imparatorluğunu ilan eden İmparator Leon'dur. Arap tarihinde II. İstanbul kuşatmasının tarihi 717-718 olarak belirtilmektedir. Bizans tarihindeki veriler de bu tarihi doğrular niteliktedir. Ayrıca Bizans tarihinde İmparator III. Leon'un tahta çıkma tarihi 717 olarak belirtilmiştir, bundan dolayı destandaki Leon'un İmparator III. Leo İsauryalı olma olasılığı üzerinde durulmaktadır. Destanda Battal Gazi'nin kuşatma sırasında yirmili yaşlarında olduğu söylendiği için, Battal Gazi'nin doğum yılının 690-695 civarı olmasının olası olduğu düşünülmektedir. Battal Gazi'nin 740 yılındaki Afyon (Akroinon) Savaşı'nda öldüğü konusunda tarihçiler mütabakata varmışlardır.
740 yılında Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi yakınlarında savaşta aldığı yara sebebiyle şehit olmuştur. Anadolu'da İslamın yayılmasına büyük katkıları olmuştur. Günümüzde Battal Gazi ile ilgili en kapsamlı çalışma Ankara Polis Koleji'nde Metin İnceleme Kulübü tarafından sürdürülmektedir.
Seyyid Battal Gazi Muhammed'in torunudur. Kendisi Emevi komutanı değildir. Ama Emevi ordusunda görev almıştır. Abdulvehab Gazi, Muhammed'in de aldığı emaneti yaklaşık iki yüzyıl sonra Seyyid Battal Gaziye teslim etmiştir. Seyyid Battal Gazi Aleviler için serçeşmedir. Seyyid Battal Gazi'nin torunları Amasya Merzifon'da, Eskişehir Seyitgazi'de ve Malatya civarında yaşamaktadır. Kendisi Ayasofya Kilisesine (camiine) giren ve o zamanın düşman komutanı Leo'nun korkusuna sebep olan seyyiddir.

Yani Bilinmesi Gereken Bi Konu Olduğunu Düşündüm
www.deccal.org
Beğenenler:
#2
Yararlı paylaşım
ellerine sağlık
Beğenenler:
#3
Teşekkürler Albayım kiss
Beğenenler:
#4
eline sağlık exciting bilgi deposu
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İngiliz Kemal Kimdir ? H4Sec 5 422 18-12-2015, Saat: 18:47
Son Yorum: Ayar
Anahtar Kelimeler

Battal Gazi Kimdir ? indir, Battal Gazi Kimdir ? Videosu, Battal Gazi Kimdir ? Online izle, Battal Gazi Kimdir ? Bedava indir, Battal Gazi Kimdir ? Yükle, Battal Gazi Kimdir ? Hakkında, Battal Gazi Kimdir ? Nedir, Battal Gazi Kimdir ? Free indir, Battal Gazi Kimdir ? Oyunu, Battal Gazi Kimdir ? Download


1 Ziyaretçi