Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde!
#1
www.deccal.org

Merhaba arkadaşlar. Zaman geldi geçti, teknoloji gelişti. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte cep telefonları da gelişti. Cep telefonlarının hızlı değişimi, cep telefonlarının bataryalarının hızla gelişmesine olanak sağladı ve onlarda maksimum değerde geliştiler. Ancak bu gelişen Li-ion piller artık akıllı telefonlarımızın güç ihtiyacını karşılamakta zorlanıyorlar. Gerek iş hayatında, gerek normal bir yaşantıda bu piller birçok nedenden dolayı hızla bitiyorlar. Biz de bu yazımızda sizlere telefonunuzun pilini iyi bir şekilde idare etmeniz için gerekli tavsiyelerde bulunacağız. Mesela hangi işlemler çok fazla enerji harcar, veya telefonu şarj ederken kullanmak doğru olur mu? Bu soruların cevaplarını vereceğiz.

www.deccal.org

1- Telefonu hangi pil yüzdelerinde şarj etmeliyiz?
Telefonunuzun şarjı %5-%15 aralığında iken telefonunuzu şarja takın. Aksi takdirde fazlasında takmak pil ömrünüzü yer ve batarya kalitesini düşürür. Çıkarmayı ise sadece ilk aldığınızda %100’e kadar bekleyin. Diğer şarj ettiğiniz zamanlarda ise bataryanızı tam doldurmayın. Bataryayı tam doldurmak bataryayı yüksek derecede yorar. Bu yüzden %80-%90,%95 aralığında fişten çıkartın.

www.deccal.org

2- Telefonu çok sık açıp kapatmayın.
Telefonu çok sık açıp kapatmak hem telefonun şarjını çabuk bitirir; çabuk bitirdiği gibi telefon bataryasının da ömrünü kısaltır. Bazı farklı sitelerde telefonunuzun şarjı azalınca telefonunuzu kapatın tarzı şeyler yazıyor. Bu kesinlikle yanlış bir bilgi. Çünkü telefonu kapatıp açmak çok enerji harcayan ve batarya ömrünü de kısaltan bir işlem.


www.deccal.org


3- Kullanmadığınız sürece telefon fonksiyonlarını kapalı tutun.
Telefonlarda kullanmadığınız veya o an için gerekli olmayan fonksiyonları (Wi-Fi, Mobil veri, Bluetooth, GPS) kapalı tutun. özellikle Wi-Fi olmayan bir ortamda iseniz Wi-Fi’ı kesinlikle kapalı tutun. Çünkü Wi-Fi her an tarama yaptığı için ve bulamayınca normalde bağlıyken olduğundan daha çok enerji harcar ve bu da telefonunuzun pilini hızla bitirir.


www.deccal.org


4- Ekran parlaklığını çoğunlukla kısık tutun.
Pili yiyen ve en çok enerji harcayan sebeplerden biri olan ekran parlaklığını kısık tutmak çok büyük enerji tasarrufu sağlar. Telefonunuzdan pil bölümüne girince ekranın 10%–20%’lik bir pil kullanımı olduğunun görürsünüz, ki bu çok büyük bir yüzde. Bu yüzden ekranı, parlaklığı kısık kullanmak kesinlikle doğru bir seçim olacaktır.


www.deccal.org

5- Arkaplanda açık olan uygulamaları kapatın.
Arkaplanda çalışan uygulamalar çok fazla pili yemese de, telefon performansını en azından ortalama altında telefonunuz var ise büyük oranda etkiler. Hem telefonunuzdaki yavaşlamayı azaltmak için hem de harcanacak enerjiyi azaltmak için bu yöntemi uygulamanızı öneririm.
6- Telefonunuzu sıcak yerlerde bırakmayın.
Li-ion piller sıcak ortamları sevmezler. Telefonunuzu güneş altında veya sıcak yerlerde bırakmayın. Bu pilinizin ömrünü kısaltır. Hatta telefonunuzu bile bozabilir. O yüzden bu madde çok önemli.

www.deccal.org

7- Ekran aşımının süresini azaltın.
Ekran parlaklığından sonra ekran aşımını da azaltırsanız telefonunuz boşta iken giden enerji azalır. Ve bu da ekran parlaklığı kadar çok enerji tüketimini azaltmasa da, büyük oranda azaltır ve pil seviyenizi korumanıza yardımcı olur.

www.deccal.org

8- Uygulamaları zamanında güncellemeye çalışın.
Uygulamaların güncellenmesi her ne kadar alakasız bir şey gibi gelse de, her uygulamanın hızlı çalışması için güncellenmesi gerekir. Ve uygulamalar da hızlı çalışmak için pilin önemli derecede enerjisini harcadığı için pil de çabuk biter.
www.deccal.org

9- Piliniz azaldığında güç tasarrufunu açın.
Pil seviyeniz azaldığında güç tasarrufu modunu aktifleştirmeniz pilin az enerji harcamasına yardımcı olacaktır. Çünkü güç tasarrufu modu; ekran parlaklığını olduğundan daha da azaltır, CPU kullanımını azaltır ve uygulamaların RAM kullanımını azaltır. Bu yüzden Güç tasarrufundayken uygulama açmak telefonu kastırabilir. Ancak güç tasarruf modunun her zaman açık bırakmanızı tavsiye etmeyiz çünkü bu mod pil ömrünüzün azalmasına yol açar, yani bataryayı öldürür. Ve piliniz zamanla normalde biteceği zamandan daha kısa sürede bitmeye başlar.


www.deccal.org

10- Ek bir batarya taşıyın!
Eğer bu yaptıklarınızın hiçbiri pilinizin çabuk tükenmesini engelleyemiyor ise yanınızda ”power bank’‘ adlı bataryalardan taşıyın. Bu aletler prize gerek olmadan telefonunuzu şarj etmenize yardımcı olacaktır.

www.deccal.org
Unutmayın bu saydığımız maddelere dikkat etmeniz, aynı zamanda batarya ömrünüzü de korumaya yardımcı olur!


Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ofis Güvenliği için yapılması gerekenler. Stallk3r 0 87 18-07-2016, Saat: 23:54
Son Yorum: Stallk3r
  Süper Güvenli İletişim İçin 6 Uygulama paus1453 3 190 03-03-2016, Saat: 12:12
Son Yorum: byhakan
  Güvenli Pc İçin Yapılması Gerekenler dreameagle 1 403 07-01-2015, Saat: 00:43
Son Yorum: aneco
  Msn ve Hotmail için Gereken Ayarlar H4Sec 0 492 05-02-2014, Saat: 17:20
Son Yorum: H4Sec
  Sanal ve Reel Güvenliğiniz İçin 1hT1y@R 4 971 30-08-2013, Saat: 22:07
Son Yorum: R0B0T
Anahtar Kelimeler

Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! indir, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Videosu, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Online izle, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Bedava indir, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Yükle, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Hakkında, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Nedir, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Free indir, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Oyunu, Batarya Ömrünü Ve Pil Yüzdesini Korumak İçin Gerekli 10 Madde! Download


1 Ziyaretçi