Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BackTrack
#1
BackTrack İle Network Hackerlık (ALINTIDIR..)

Evinizdeki ya da işyerinizdeki kablosuz ağ şifrelerinin güvende olduğuna emin misiniz?
Önce bu yazıyı okuyun, sonra bir kez daha düşünün… ADSL yaygınlaşmaya başladıktan sonra notebook fiyatları gittikçe ucuzladı… Ardından da kablosuz modem satışları patladı. Artık kablosuz internet kullanıcılarının sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Ancak bu kullanıcıların birçoğu yeteri kadar güvenlik önlemi almıyor. Hatta bir kısmı kablosuz ağına şifre bile koymuyor. Kalabalık muhitlerde notebook`unuzu açıp etraftaki kablosuz ağları tarattırdığınızda mutlaka açıkta bir kablosuz ağ bulabiliyorsunuz. Bazı kişiler kablosuz ağına çok basit şifreler koyuyor ancak modeminin kontrol panel giriş şifresini olduğu gibi bırakıyor. Muhtemelen bu kimseler kablosuz internet ağlarının ne kadar kolay kırılabileceğini tahmin edemiyor.


Kablosuz Ağlardaki Güvenlik Çeşitleri
Ev ve küçük ofislerde kablosuz internet ağlarını korumak için kullanılan en bilindik iki farklı şifreleme yöntemi vardır. WEP tekniği ve WPA tekniği…
WEP tekniğinde şifre 1`den 9`a kadar rakamlar ve A`dan F`ye kadar harflerden oluşur. Yani hexadecimal olarak yazılır. Kablosuz ağların kullanılmaya başladığı ilk döneminde ortaya çıkan bu teknik en zayıf şifreleme tekniğidir. Açıkları bilindiği için yerine WPA sistemi geliştirilmiştir. WPA sistemindeki şifrede her türlü karakter kullanılabilir ve kırılması daha zordur. Evet kırılması daha zordur ama yeteri kadar güçlü bir şifre kullanırsanız… şifreleme tekniklerinin dışında MAC adresine göre filtreleme yapmak da bir korunma yöntemi olarak sıkça kullanılır. Bu yöntemde router, Access point, PC gibi her ağ cihazının sahip olduğu ve dünyada bir eşi daha olmayan MAC adresinden faydalanılır. MAC adresi bir çeşit seri numarasıdır. Modemin ayarlarından, kablosuz ağa girişine izin verilen MAC adreslerini belirleyebilirsiniz. Bu sayede tanımadığınız bilgisayarların ağa girişini engellemiş olursunuz. Ama bu da çok basit şekilde aşılabilen bir yöntemdir, çünkü MAC adresi klonlanabilir. Bunun dışında RADIUS, RSN gibi kırılması çok daha zor olan güvenlik yöntemleri de kullanılır ancak bu yöntemlerin kullanımı sınırlıdır. Çünkü bu yöntemler ev ve küçük ofis kullanıcıları için uygulanamayacak kadar komplike çözümlerdir.
Yazının ilerleyen bölümlerinde bu güvenlik metotlarının nasıl kırıldığını okuyacaksınız. Ancak önce çok önemli bir uyarı yapmamız gerekiyor.
Bu yazıda anlatılan yöntemleri deneme ve geliştirme amaçlı olarak kendi ağınızda kullanabilir ve buna göre açıklarınızı tespit edip güvenlik önlemlerinizi artırabilirsiniz.
Diğer kablosuz ağlara izinsiz giriş yaptığınız takdirde yasalar karşısında suç işlemiş duruma düşersiniz. Bu yazıda anlatılan yöntemleri uyguladığınızda mutlaka giriş yapılan modem/router bu girişi tespit edecek ve kayıt altına alacaktır. Bu kayıtlar gerektiğinde delil olarak kullanılabilir. Bu yazının amacı, yeterli derecede güvenlik önlemi olmayan kablosuz ağların ne kadar kolay kırılabildiğini ispatlamaktır. Ayrıca bu yöntemleri denerken sisteminizde herhangi bir problem meydana gelirse, sorumluluk size aittir.
Ayrıca şunu da belirtelim ki, birçok nedenden dolayı burada anlattığımız yöntemleri birebir uygulayamama ihtimaliniz de var. Böyle bir durumla karşılaştığınızda konu çok derin olduğundan derin bir araştırmaya girmeniz gerekebilir. Biz yazımızda bu kompleks konuyu mümkün olduğunca basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağız. Mantığını kavradıktan sonra geliştirmek size kalmış.
Bu uyarıları yaptıktan sonra yavaş yavaş kolları sıvama zamanı geldi demektir. Öncelikle alet çantamızda neler var, bir bakalım: Kablosuz ağları kırmak için pek çok farklı araç kullanılabilir. Ama biz BackTrack isimli Linux canlı CD`sinden faydalanacağız. BackTrack`i kullanıyoruz çünkü bu CD`de kullanacağımız bütün araçlar, bir arada bulunuyor. Eğer isterseniz bu yazıda adı geçen araçların Windows sürümlerini de bulabilirsiniz. Ama baştan söyleyelim; Windows araçları Linux`taki kadar güvenilir çalışmıyor.
İhtiyacınız Olan Tek Yazılım: BackTrack
BackTrack adlı Slackware tabanlı Linux sürümünün içinde kablosuz ağların şifreleri ile ilgili bütün araçlar bir arada bulunuyor. Ayrıca bir canlı CD olduğu için bu işlemleri yaparken bilgisayarınıza herhangi bir şey kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Kısacası; kablosuz ağları kırmak için ihtiyacınız olan tek şey: BackTrack. Dergimizin bu ayki DVD`sinde ISO biçiminde bulabileceğiniz BackTrack`i öncelikle bir CD`ye yazdırmanız gerekecek. ISO kalıbını CD`ye yazdırmak konusunda bilgisi olmayanlar `ISO`yu CD`ye Yazmak` başlıklı kutudan faydalanabilirler.
Eğer BackTrack`i CD`ye yazdırdıysanız bir sonraki adıma geçebiliriz.

İndirme


Hide Post
Beğenenler:
#2
Yalnız BackTrack artık güncellenmiyor. 2012 de kaldı exciting Artık Kali Var BackTracktan daha cok araç içeriyor ve daha kullanışlı.Selametle.
Beğenenler:
#3
saool
Beğenenler:
#4
Eline Sağlık exciting
Beğenenler:
#5
eline sağlık exciting

saolasın
Beğenenler:
#6
Eline Sağlık
Beğenenler:
#7
eline saglık
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

BackTrack indir, BackTrack Videosu, BackTrack Online izle, BackTrack Bedava indir, BackTrack Yükle, BackTrack Hakkında, BackTrack Nedir, BackTrack Free indir, BackTrack Oyunu, BackTrack Download


1 Ziyaretçi