Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anahtarsız şifreleme
#1
Anahtarsız şifreleme
Anahtarsız şifreleme, anahtar kullanmayan kriptografik algoritmalar, veya diğer adlarıyla Veri Bütünlüğü ve Özet Fonksiyonları, veri bütünlüğünü garanti etmek için kullanılan MD5, SHA-1, RIPEMD-160 gibi kriptografi algoritmalarının kullandığı yöntemlere verilen isimdir.
Bu özet fonksiyonu algoritmaları veriyi tek yönlü olarak işler ve algoritmanın özelliğine göre belirli bir genişlikte (örn: 128 bit, 512 bit) kriptografik özet çıkartır. Bir anlam bütünlüğü içermeyen ve rasgele seçilmiş sayılar görüntüsü yaratan bu çıktı o dosya veya bilgiye özeldir. Her işlem yapıldığında, hep aynı sonucu verir. Ancak dosya veya bilgide 1 bit değişiklik dahi gerçekleşmesi durumunda bu çıktı (özet çıktısı) tamamen değişir. Böylece iki kontrol arasında veri bütünlüğünde bir değişiklik olup olmadığı anlaşılır. Özet fonksiyonları tek yönlüdür. Terabaytlar boyutunda bir bilgi dahi olsa özeti algoritmanın ön tanımlı anahtar genişliğini geçemez. (örn: 128 bit) ve bu özet fonksiyonundan asıl veriye ulaşılması veya özet fonksiyondan asıl veri ile ilgili bilgi edinilmesi teorik olarak mümkün değildir. Özet fonksiyonlarının anahtar genişlikleri ne kadar fazla ise güvenilirlikleri de o kadar artar. Anahtarın genişliği gerek, iki ayrı verinin özetinin istatistiksel çakışma olasılığını gerekse özet sonucunun değiştirilmiş bir veri ile taklit edilme olasılığını düşürür. Ayrıca algoritmanın yapısal durumu da güvenilirlik ile ilgili karara varılırken mutlaka dikkate alınmalıdır.
Bu algoritmaların hepsinin ortak özelliği girdilerdeki değişiklik karşısında kelebek etkisi davranışı sergilemeleridir.
Kriptografik bilgilerin çözülmesinde kullanılan anahtarlama sistemleri de tıpkı kripto yapan anahtarlama sistemi gibi çalışmaktadır.
Bu sistemler çok gizli bir güvenlik ve emniyet unsurları ile korunmaktadır.
En büyük acizlik,kendinden başkası gibi görünmektir.
Beğenenler:
#2
Ellerine Sağlık Kardeşim
Beğenenler:
#3
Eyvallah
En büyük acizlik,kendinden başkası gibi görünmektir.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Basit ama değişik şifreleme. Base64 tipi (Yardım) lextin 0 174 07-11-2015, Saat: 16:48
Son Yorum: lextin
  Programsız Klasör Şifreleme!! !!JusTBlue!! 2 864 23-11-2014, Saat: 02:50
Son Yorum: artist
  Şifreleme Hakkında Bilgi PlAxA* 6 1,687 27-06-2013, Saat: 23:17
Son Yorum: KuraLsız
Anahtar Kelimeler

Anahtarsız şifreleme indir, Anahtarsız şifreleme Videosu, Anahtarsız şifreleme Online izle, Anahtarsız şifreleme Bedava indir, Anahtarsız şifreleme Yükle, Anahtarsız şifreleme Hakkında, Anahtarsız şifreleme Nedir, Anahtarsız şifreleme Free indir, Anahtarsız şifreleme Oyunu, Anahtarsız şifreleme Download


1 Ziyaretçi