Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi?
#1
İlmin sahasına giren her şeyin mutlaka varlık sahasına girmesi gerekmez. Örneğin, bir mimar-mühendis, inşaat ve sanat estetiği konusunda yüz derecelik bilgisi varsa, bunun yüzde birini bile uygulamaya koymayabilir. Hatta denilebilir ki, hiç bir ilim sahibi, sahip olduğu ilminin tamamını uygulamaya koymamıştır. Bunun gibi, Allah’ın sonsuz ilmi de sonsuzluk kavramına uygun varlıkların yaratılmasını gerektirmez. Sadece ilmi değil, sonsuz kudreti de sonsuz bir varlığı yaratmamıştır.

- Bununla beraber, Allah’ın sonsuz ilmi hem varlığa hem yokluğa taalluk etmektedir. Bu anlamda, Allah’ın sonsuz ilminde -adeta- sonsuz olan varlıklar ile var olmayanlar birlikte yer almaktadır. Bunlardan kudret tarafından harici vücut elbisesi giydirilenler varlık sahasına da çıkıyorlar. Kudret tarafından bu vücut elbisesi giydirilmeyenler ise, harici vücudu giymemekle beraber, ilmî vücutlarıyla Allah’ın sonsuz ilminde var olmaya devam edecekler.

Bundan anlaşılıyor ki, Allah’ın sonsuz ilmi, kudretin giydirdiği harici vücut elbisesini giyen varlıklar yanında, kudret tarafından harici vücut giydirilmeyen ve bu sebeple varlık sahasına çıkmayanları da kapsamaktadır.

- Allah’ın bütün sıfatları sonsuzdur. Ancak, iç içe girmiş dairler gibi iç içe olan Allah’ın isim ve sıfatları, -sonsuz olmakla beraber- birbirlerini sınırlandırıyorlar. Mesela; yaratmak söz konusu olduğunda, merkezdeki isim, Hâlık ismidir. Fakat Hâlık ismi, aynı zamanda Hâkim isminin hikmetini de gözettiği için, hikmetsiz şeyleri yaratmaz, o konuda kendi kendini sınırlandırmış olur.

Bundan anlaşılıyor ki, Allah’ın bütün isim ve sıfatları gerçekte mutlak ve sınırsız olmakla beraber, tecelli ettikleri varlıkların kapasitelerine göre bir tecellide bulunurlar.

Güneşte tecelli eden Nur isminin Ay’daki tecellisi aynı değildir. Hz. Cebrail’i yaratırken tecelli eden bir kudret, bir kelebeği yaratırken aynı şekilde tecelli etmez. Onun içindir ki, her ismin bir azami mertebesi var ve bütün isimlerin de bir ism-i azamı vardır.
Beğenenler:
#2
Tabiki Allah Celle Cellelü İstediği Herşeyi yaratabilir. Ol demesi yeterlidir.

ALLAH tektir - birdir ve Yaradılan her ne ise ona kulluk etmeye muhtaçtır.

Yaratıcının Herşeye Gücü Yeter.

Gulhüvallahi Ehad Suresinde Görebilirsiniz.

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- De ki; O Allah bir tektir.
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı
4- O 'na bir denk de olmadı.


Allah Her Şeyi Yaratandır

Çevremizde gördüklerimizi, vücudumuzdaki hücrelerden uçsuz bucaksız galaksilere kadar evrendeki herşeyi Allah yaratmıştır. Tüm alemleri Rabbimiz yoktan var etmiştir. Evrenin tüm detaylarındaki kusursuzluk, görkemli sanat, muhteşem düzen ve mükemmel tasarım Rabbimizin yaratışının delilleridir. Herşeyi yaratanın Yüce Allah olduğu, tüm evreni "örnek edinmeksizin", yoktan var ettiği, ona bir düzen verdiği ve herşeyi belli bir ölçüyle takdir ettiği, bazı Kuran ayetlerinde şöyle haber verilmiştir:

... O'na mülkünde ortak yoktur, herşeyi yaratmış, ona bir düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir. (Furkan Suresi, 2)

... O, herşeyi yaratmıştır. O, herşeyi bilendir. İşte Rabbiniz olan Allah budur. O'ndan başka İlah yoktur. Herşeyin yaratıcısıdır, öyleyse O'na kulluk edin. O, herşeyin üstünde bir vekildir. (Enam Suresi, 101-102)

Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 117)
__________________________________________________________

Sanki Soru Gibi Duruyor - Bende Yukarıda cevaplamaya çalıştım.

Sizin ne demeye çalıştığınızı bu Makaleden hiçbir cümle anlamamakla birlikte asıl sonuç kısım ne onu da anlamadım.

Makelenin Sonuna ALINTIDIR diye yazsaydınız daha iyi olurdu. Çünkü sizin yazdığınızı zannettim ve hiçbir cümleden hiçbişey anlamadım. Galiba Said Nursi'nin cümlelerini andırıyor.

sorularlaislamiyet.com/qna/167414/allah-in-bildigi-her-sey-yaratilabilecek-cinsten-midir.html
islamsitesi.net/allah-c-c-bildigi-herseyi-yaratabilirmi

___________________________________________________-

Sorunuzun Cevabını İnşallah Aktetmişimdir İnşALLAH exciting
www.deccal.org


Beğenenler: Server63

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kader Konusu Ve Allah ın Takdiri. halukgta 1 16 Dün, Saat: 11:38
Son Yorum: the_zizil
  Allah ın Kitabı Kur'an ı, Göz Göre Göre Tahrif Etmek. halukgta 0 62 10-10-2016, Saat: 19:12
Son Yorum: halukgta
  Söz Bakımından, Allah dan daha Doğru Kim Vardır? halukgta 0 70 26-08-2016, Saat: 16:54
Son Yorum: halukgta
  Allah ım, Merhametsizleri Bizlere Musallat Etme. halukgta 4 229 11-11-2015, Saat: 18:54
Son Yorum: Mr.F92
  Ali İmran Suresi 187. Ayet Ve Allah a Verdiğimiz Söz. halukgta 2 358 10-03-2015, Saat: 15:52
Son Yorum: byefsane57
Anahtar Kelimeler

Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? indir, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Videosu, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Online izle, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Bedava indir, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Yükle, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Hakkında, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Nedir, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Free indir, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Oyunu, Allah (c.c.) Bildiği Herşeyi Yaratabilirmi? Download


1 Ziyaretçi