Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Algoritma Kavramı
#1
www.deccal.org

Algoritma

Bu makalede elimden geldiğince algoritmanın ne olduğunu fazla ayrıntıya girmeden farklı konularla birleştirmeden kısaca açıklamaya çalışacağım.

Algoritmanın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. İlk algoritma Acem matematikçi Muhammed ibn Musa al-Harezmi tarafından ortaya atılmıştır. Tabi ilk çıktığı zamanlarda bilgisayar için bulunmuş bir şey değildi. Bilgisayarın temelini oluşturan matematik alanında bulunmuştur. Şimdi ise çoğunlukla algoritmayı bilgisayar alanında duymaktayız.
Algoritmayı en iyi şöyle açıklayabilirsek yanlış olmaz; bir problemi çözmek için takip edilen adımları ayrıntılı bir şekilde çözüm yolu oluşturmaya algoritma diyebiliriz. Bu biraz sözlük anlamıyla açıkladık. Bilgisayar açısından açıklarsak eğer bir problemi bilgisayara anlatabilmemiz için hazırladığımız mantıksal çözüm yolu. Bu biraz daha karışık duruyor ama sıkıntı yok exciting


Algoritmanın en temel özelliklerini açıklayalım:
1- Kesinlik: Algoritma içindeki adımlar anlaşılır olması en önemlisidir. Herkes tarafından anlaşılır olması karışık olmaması gerekmektedir.
2- Sıralı olması: Hazırlayacağınız çözüm yolunun belirli sırada dizili olması da önemlidir. Mesela iki sayıyı toplamanız için iki sayıya ihtiyacınız var. Bundan önce sonuç isterseniz bir şey elde etmeniz mümkün değil. Bunun gibi.
3- Sonluluk: Her algoritmanın bir başlangıcı ve bitişi, sonu olmalıdır. Sonu olmayan bir algoritma çözüm oluşturamaz.


Algoritmayı biraz daha iyi anlamanız için günlük hayattan örnekle açıklayalım. İlk önce bir problem olması gerekiyor. Diyelim ki araç trafiği olan bir yolda karşıya geçmek istiyoruz. Problemin çözümü karşıya geçmektir. O halde bu problemin çözümü için bir yol bulmamız gerekiyor.

Şöyle açıklayalım:

“Önce araba var mı kontrol et, ardında yürü.” Bir insan bunu rahatlıkla anlayıp problemi kafasında hemen çözebiliyor. Fakat şöyle düşünün bunu bilgisayara nasıl anlatacağız. Bilgisayar insan kadar akıllı bir makine değil. Hatta aptal bir makinedir bildiğin uzaylı exciting Bunu hayatında ilk defa karşıya geçen birine söylemekle aynı şey. Konu dağılmadan problemi çözelim:

-Yolun kenarına park etmiş araba var mı? Evet var. O zaman kaldırımdan yürüyelim.

-Yolun kenarına park etmiş araba var mı? Hayır yok. O zaman yolun ortasından yola paralel yürüyeyim.

-Sol taraftan gelen araba var mı? Hayır yok. O zaman sola bakarak karşıya yürüyelim.

-…

Bu böyle sürüp gider.


Şimdi en ince ayrıntıları dahil ederek problemi çözüme kavuşturalım. İlk önce kaldırımda mısın? Evetse karşıya geçmek için hazırlan. Araç trafiği sağdan aktığı için önce sola bakalım. Sonra da sağ taraftan araba geliyor mu diye sağa bakalım. Ardından tekrar sola bakalım. Eğer 3. Kez baktığımız zaman araba yoksa karşıya doğru yürü. Yürürken her zaman sağ ve solu kontrol et. Araba görmedikçe durma. Eğer araba var durup bekleyip arabanın geçmesini ve başka arabanın olmamasını bekle sonra yürümeye devam et. Karşıya geçince dur.

Şimdi biraz daha ayrıntılı yazdık. Bunu daha da ayrıntılı şekilde geliştirebiliriz. En ideal çözüm adımları bunlar. Karşıya geçmeyi bir şarta bağlıyorum. Çünkü ezilme ihtimalide var. Sağlam şekilde karşıya geçme için “Eğer” diyorum. Yürürken de bir yandan kontrol ettiriyorum. Kontrol ettirmezsek yine ezilme ihtimalimiz var. Problemi böyle çözüme kavuşturmak zorundayız. Bu sadece günlük hayattan bir örnek. Gidip bunu bilgisayara anlatmayacağız. Ama algoritma konusunda biraz daha bilgimiz oldu sayılır exciting

Sorunuz olursa çekinmeden sorun programlamaya hevesli arkadaşların öğrenmesi şart diyebilirim. Zaman kaybı olarak görmeyin eksik bir program yazdığınızda algoritma sayesinde hızlı çözüm yaparsınız. Yoksa 0 dan mantık kurmak zorunda kalırsınız exciting

Makale bana aittir. Örnek yarı alıntı diyim bilindik örneklerden kendim yazdım ama exciting
Sağlıcakla kalın // By Ghost
Beğenenler: thekul
#2
eline sağlık .
Beğenenler:
#3
Benzetmeler, çok etkili oldular. Teşekkürler.
Beğenenler:

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Algoritma Mantığı ERTUĞRUL 20 805 04-12-2016, Saat: 16:37
Son Yorum: RoyalBleak
  Algoritma Hakkında Herşey ERTUĞRUL 0 162 17-12-2015, Saat: 17:54
Son Yorum: ERTUĞRUL
Anahtar Kelimeler

Algoritma Kavramı indir, Algoritma Kavramı Videosu, Algoritma Kavramı Online izle, Algoritma Kavramı Bedava indir, Algoritma Kavramı Yükle, Algoritma Kavramı Hakkında, Algoritma Kavramı Nedir, Algoritma Kavramı Free indir, Algoritma Kavramı Oyunu, Algoritma Kavramı Download


1 Ziyaretçi